Konference: Mennesket skal med i omstillingen

Verden står på affyringsrampen for en altomfavnende omstilling af processer og samfund for at sikre bæredygtighed. Ny konference sætter fokus på den mentale udvikling, der skal til, for at projektet skal kunne lykkes.

11.02.2020

CSR.dk

Hvis nu alle er enige om, at der skal gøres noget for at få mere retfærdige og grønnere samfund, hvordan kan det så være, at det er så svært at få noget til at ske? Kunne det være, at det ikke kun handler om politik, penge og teknologi? At vi også skal have den menneskelige dimension i spil, den hvor vi føler og tænker? 

Det er det, de på Center for Væredygtighed kalder netop ”Væredygtighed”. Og d. 19. februar afholder de en konference, som skal få begrebet og pointerne bag, ud til flere. 

”Væredygtighed er betegnelsen for den indre omstilling, der må gå hånd i hånd med den ydre omstilling. Man kan sige at det er et vitalt supplement til FN´s Verdensmål. Det handler om at arbejde med de dybereliggende menneskelige aspekter af den bæredygtige omstilling,” siger Christian Dietrichsen, der er leder af Center for Væredygtighed.

Bag Væredygtighedskonferencen d. 19. februar står Væredygtighedscenteret med støtte fra Aarhus Kommune, Naturhistorisk Museum, Lederne, IDA, COK, FO-Aarhus, Rotary, Studenterhus Aarhus, Dansk IT og Aarhus Universitet – hvor konferencen også afholdes.

Otte væredygtighedsmål for mennesker
Arrangørerne understreger, at de ikke har et færdigt dogmatisk koncept for, hvad Væredygtighed er. I stedet skal konferencen tjene som en fælles platform, hvor forskellige fagligheder kan undersøge, hvad Væredygtighed kan bidrage med i forhold til den radikale omstilling, menneskeheden og det enkelte individ står overfor.

Som et sted at starte, har Center for Væredygtighed udviklet (indtil videre) otte Væredygtighedsmål, der, ligesom FN's Verdensmål, benyttes som input i udviklingen af det endelige indhold i konferencen. De kan ses på billedet til højre.

En mulighed for at få det hele til at spille sammen
På Aarhus Universitet ser man konferencen som en mulighed for at blande sig endnu mere i den bæredygtige udvikling:

”Væredygtighedskonferencen giver os en platform til at sætte mange forskellige forskningsfelter i spil ind i den allerede eksisterende debat om bæredygtighed. Psykologi, filosofi og endda abstrakt kvantefysiks tænkning kan være med til at skabe helt nye løsninger på de udfordringer, vi som samfund står overfor,” siger Arnold Boon, Universitetsdirektør på Aarhus Universitet. 

Ved konferencen optræder både forskere, erhvervsfolk og kunstnere. Bl.a. Holger Bech Nielsen (professor i fysik), Gull-Maja La Cour (psykolog og meditationslærer), Morten DD (biolog), Jacob Giehm Mikkelsen (professor i biomedicin), Steen Hildebrandt (professor i ledelse), Louise Gade (HR-direktør), Preben Mejer (IT-konsulent), Simon Elsborg Nygaard (bæredygtighedspsykolog) og Carsten Dahl (musiker).

Man kan melde sig til her.

-EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.04.2026Schneider Electric

Sponseret

Når energiinfrastrukturen på hospitaler ikke overvåges tæt nok, bliver både energispild og tekniske fejl sværere at opdage.

24.04.2026Dansk Industri

Sponseret

Nyt forløb for kommunikatører: Klimakommunikation

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

CSR.dk

Verdens mest anvendte miljøstandard er blevet opdateret

CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

CSR.dk

Ny undersøgelse: ESG-kommunikation er slet ikke død

CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

11.11.2025

Sted

Kongens Lyngby

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom

Comm2ig
Event
Mange taler om Cirkulær It. Men hvem leverer det faktisk?

På LOOP Forum viser vi, hvordan visioner bliver omsat til konkrete, målbare resultater. Du møder tre aktører med hver deres perspektiv: It-forhandleren, serviceleverandøren og den store virksomhedskunde.

Dato

28.04.2026

Tid

11:00

Sted

Lokomotivværkstedet, Kbh

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

29.04.2026

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. april: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.04.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom