Det globale CO2-budget halveret

Klimaforskere har dårlige nyheder til resten af verden, i det seneste nummer af bladet Nature Climate Change. Skal vi holde den globale opvarmning under to grader, er der kun plads til at udlede halvt så meget CO2 fra fossile brændstoffer, som vi troede.

Udledninger fra brug af fossile brændstoffer skal reduceres hurtigere end først antaget, ifølge nye beregninger. (Foto: Flickr, Paul Falardeau).

26.02.2016

CSR.dk

En række klimaforskere fra Europa og Canada har regnet på sagen, og siger at brugen af fossile brændstoffer skal begrænses langt hurtigere end først antaget. Det gælder for både benzin, diesel, kul og gas uanset hvad de anvendes til.

Problemstillingen er ikke i sig selv ny, men kompleksiteten og dermed usikkerheden i beregningerne er stor, og derfor varierer forudsigelserne. Det, som forskerne har gjort i denne omgang, er, at sammenligne andre studiers forudsætninger og metoder.

Med den viden har de så udviklet dette nye ”kulstofbudget” for verden, som efter sigende omfatter konsekvenserne af al menneskelig aktivitet. Og når det er gjort, mener forfatterne, at vi har 66 procent chance for at holde os under to grader. Men så skal vi også foretage væsentlige reduktioner inden for de næste to tiår, ellers går det galt, siger en af forskerne til engelske the Guardian.

Læs hele artiklen fra the Guardian her

Læs abstract og se figurer fra Nature Climate Change her

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

30.09.2026CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

29.09.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer løsning, der moderniserer bygninger uden nye kabler

CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Tre ud af fire mærker klimaforandringer i deres lokalområde

Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

06.10.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

06.10.2026

Sted

Kgs Lyngby

Dansk Industri
Workshop
Kom godt i gang med klimaregnskabet

Er I i tvivl om, hvor I skal starte med klimaregnskabet? Kom med til workshop, og få styr på de første skridt, hvilke data I skal bruge, og hvordan I kommer godt i gang med klimaregnskabet i jeres virksomhed.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Bredgade 44,1, 4400 Kalundborg

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves | Energy & Environment

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder inden for energi og miljø.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI Opdateringsdag – Version 2.0 og erfaringsudveksling (Kun for tidligere deltagere)

For dig, der allerede er PCQI: Få adgang til det nye version 2.0-materiale og del erfaringer med andre praktikere.

Dato

07.10.2026

Sted

Middelfart