Dit nye brusebad kan give et fattigt barn rene toiletter

For hver gang der sælges et udvalgt Grohe brusesystem ind til 31. august i år bliver der sat penge af til en donation til UNICEF’s "Make a Splash!”-initativ. Ud af 13 lande lægger Danmark sig i selen for at bidrage mest.

I Danmark kan det være svært at forestille sig, hvilke problemer manglen på rent vand skaber. Det betyder f.eks. at børn i udviklingslande jævnligt lider af diarré. Det gør deres skolegang sporadisk.. Foto: Grohe.

11.06.2021

CSR.dk

Frem til d. 31. august 2021 sætter GROHE i Danmark penge fra til at kunne donere op til 550.000 kr. til UNICEF og "Make a Splash!” – et initiativ, som giver børn i udviklingslande bedre adgang til sanitet og hygiejne. Det er et partnerskab etableret af UNICEF og GROHEs moderselskab, LIXIL i 2018.

Børnenes behov for bedre sanitet er helt reelt, som Karen Hækkerup, generalsekretær i UNICEF Danmark, forklarer:

”Mangel på rent vand, ordentlige toiletter og hygiejne er med til at bremse udviklingen i rigtig mange lokalsamfund, særligt i flere afrikanske lande. Det går flere steder så hårdt udover børnenes helbred, uddannelse og fremtid, at vand, sanitet og hygiejne i dag er et af UNICEFs vigtigste globale fokusområder. Derfor er vi meget glade for GROHEs ”Make a Splash!”-kampagne,” siger hun.

13 lande – en million Euro
GROHE kører samme kampagne i 13 lande i EU, med realistiske målsætninger for hvert land. I alle land samles pengene ind ved at GROHE donerer en sum hver gang et lokalt valgt produkt købes af en grossist.

For GROHE Danmark er beløbet, der udløses ved salg af brusesystemer eller brusestangssæt til grossister 5 kr. Men ’det kan vi gøre bedre’, har de tilsyneladende sagt til sig selv, for det danske datterselskab har valgt også at lægge 250 kr. til side til donationen, hver gang fire bestemte produkter sælges til private kunder i udvalgte gør-det-selv-butikker og online,

”GROHE er en af verdens førende indenfor sanitetsløsninger, og derfor giver det også rigtig god mening, at vi går forrest i kampen for bedre forhold udsatte steder i verden. At være med til at bidrage og give tilbage er vigtigt for os som virksomhed,” siger Mette Nielsen, Marketingschef, GROHE Danmark.

Målet for den samlede donation fra alle tretten lande ligger i omegnen af 1 million Euro, og vil gå til projekter i Kenya, Tanzania og Etiopien. Tidligere midler fra ”Make a Splash!”-partnerskabet har bidraget til at etablere toilet- og hygiejnefaciliteter samt lære børn og indbyggere i lokalområderne om betydningen af sanitet og hygiejne.

Gode resultater med tilpassede løsninger
GROHEs moderselskab, LIXIL, har indtaget en vigtig rolle for at være med til at imødekomme den stigende efterspørgsel på toiletter og sanitære løsninger i flere af verdens udsatte lande. Blandt andet har LIXIL udviklet toilet- og sanitetsløsninger tilpasset forhold i udviklingslande, der hjælper lokalsamfundene til at forbedre og opretholde ordentlig sanitet og hygiejne. I blandt andet Kenya har indførelsen af disse løsninger desuden sikret både uddannelse og jobs for lokale installatører.

- EHS

--------------

Normalt reklamerer vi ikke på denne måde, men hvis nogle af CSR.dk’s læsere står for at skulle købe et nyt brusesystem, så er det disse modeller, som udløser donationen: GGROHE Vitalio Start System 250 samt GROHE Vitalio System 260 & 310.
 

For 550.000 kr sanitet

For pengene fra GROHE Danmarks bidrag til kampagnen kan man f.eks. få: 

  • 88 mio. liter rent vand om året ved hjælp af vandrensningstabletter, eller
  • 550.000 stykker sæbe der er afgørende for at holde en god hygiejne, eller
  • 755 skoletoiletter bestående af et latrin og kabine med dør, eller
  • Etablering af 231 hånddrevne pumper som skaffer rent vand til mange børn og deres familier

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

03.11.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: Grøn kommunikation i beauty/personal care

08.10.2025MäRK

Sponseret

Fra logik til magi - Virksomhedernes bæredygtighedsfortællinger skal flytte ud af hjernen og ind i hjertet

24.09.20253H Law

Sponseret

3H Law Miniserie: Bæredygtighed i din branche - Fødevarebranchen

24.09.2025CSR.dk

Ny kampagne vil opfordre os til at købe… Ingenting

23.09.2025CSR.dk

Bureau lukker hjemmesider efter påtale: Solgte mærker uden substans til virksomheder

22.09.20253H Law

Sponseret

Grønne buzzwords under lup: Gennemgang af udbredte begreber og hvorfor de kan være problematiske.

18.09.2025BSR

Sponseret

From the Frontlines of Scope 3: Key Lessons from Supplier Engagement Initiatives

18.09.2025BSR

Sponseret

From the Frontlines of Scope 3: Key Lessons from Supplier Engagement Initiatives

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København