DTU ekspert efter ny IPCC rapport: Danmarks fokus skal være på oversvømmelser

Klimatilpasning skal op i tempo i følge rapporten fra FN's klimapanel, som udkom mandag i denne uge. For Danmark bør det primært handle om oversvømmelser og give anledning til at genoverveje byudvikling nær vandet.

Sønderborg Havn efter usædvanlig høj vandstand i marts 2020. Foto: Arkiv.

02.03.2022

CSR.dk

Den nyeste IPCC-rapport har både fokus på konsekvenserne af klimaforandringerne og på de muligheder, der er for tilpasning til de kommende ændringer i klimaet. I Danmark er den største klimatrussel oversvømmelser på grund af den øgede vandstand i havene, der vil påvirke mange af vores kyststrækninger.

I forhold til de nuværende tilpasninger til klimaændringerne peger rapporten på et par væsentlige opmærksomhedspunkter. For det første er en del af de eksisterende globale tiltag ikke tilstrækkelige i forhold til de store ændringer, vi kommer til at opleve som følge af klimaforandringerne. Det skyldes blandet andet, at tidshorisonten i mange af løsningernes perspektiv er for kort og ikke har et tilstrækkeligt bredt sigte. Med andre ord betyder det, at vi i øjeblikket i nogle sammenhænge direkte øger menneskers, naturens og samfundets sårbarhed i forhold til de klimaændringer, vi kommer til at skulle leve med i fremtiden.

Karsten Arnbjerg-Nielsen, der er professor i klimatilpasning, nedbør og oversvømmelse ved DTU, uddybede ved præsentationen af rapporten disse budskaber i lyset af danske forhold.

Professor Karsten Arnbjerg-Nielsen har siden 2008 arbejdet med ekstremregn og oversvømmelser i Danmark. Foto: DTU.

”I Danmark har vi længe kun været fokuseret på reduktioner af CO2 og andre klimagasser, når vi har talt om klimaændringer. Men vi er nødt til i langt højere grad også at have fokus på at tilpasse samfundet til de ændringer af klimaet, vi har set og er sikre på, vi vil opleve i fremtiden. For det vil påvirke vores dagligdag, vores økonomi, samt vores natur og miljø. Ved at tænke langsigtet kan vi afbøde de værste konsekvenser og faktisk også mindske udledningen af drivhusgasser”.

Gentænk byudvikling og prioriter indsatsen
I Danmark udgør stigende havvand den største trussel på baggrund af klimaændringerne. IPCC påpeger bl.a., at tiltag i forbindelse med havvandsstigninger bør ske med udgangspunkt i så store geografiske områder, at de bliver rationelle. I Danmark har dette arbejde hidtil været forankret i kommunerne, men bør snarere ske på regionalt, nationalt eller internationalt plan.

”Efter min opfattelse er det åbenlyst, at Danmark har områder, hvor vi er nødt til at prioritere beskyttelsen af de mange værdier, der befinder sig der. For eksempel har man igennem de sidste årtier udviklet mange store byområder i lavtliggende områder, tæt på havets overflade. Nogle af disse områder har opnået en status som ’too big to fail’,” siger Karsten Arnbjerg-Nielsen.

”Men i resten af landet bør vi overveje, om eksempelvis de mange forladte havneområder alle skal omdannes til ny by med attraktive boliger og kulturinstitutioner, som det sker i stor udstrækning i øjeblikket. Disse områder vil kræve beskyttelse i form af diger og derved skabes en ond cirkel mellem byudvikling og beskyttelse med diger”.

Ifølge Karsten Arnbjerg-Nielsen vil det i stedet være fornuftigt at diskutere andre muligheder. Det kunne eksempelvis være, at man bevidst vælger at flytte de cen-trale dele af byen til mere sikre områder og udnytter de tidligere havne til aktivite-ter, der er mere kortsigtede eller robuste over for oversvømmelser. Det kunne være områder med bynatur, hvorved områdets biodiversitet øges.

”Sådanne diskussioner bør fremover i højere grad indgå i udviklingen af de kystnære områder af Danmark, men det kræver en langsigtet indsats,” siger Karsten Arnbjerg-Nielsen.

I øjeblikket stiger havvandet globalt med 3,7 mm om året – det lyder måske ikke af så meget, men det betyder, at vandet er steget mere de sidste 15 år, end det gjorde fra vikingetiden og frem til år 1900. Og forventningen er, at stigningen vil fortsætte og måske endda øges de næste 200-400 år.

- EHS

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Mange nye millioner til mere plante-rig fødevaresektor

CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

10.11.2026

Sted

Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 10. november: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

10.11.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI - Officielt certifikat-kursus (version 2.0)

Bliv kvalificeret som Preventive Controls Qualified Individual (PCQI) – en FDA-forudsætning for eksport til det amerikanske fødevaremarked.

Dato

11.11.2026

Sted

Middelfart