Ejendomsaktører går sammen om gratis ESG-skabelon

En ny, gratis ESG-skabelon skal sikre, at ejendomsbranchens rapportering bliver både konkret og sammenlignelig.

Ifølge aktører fra AKF, Thylander og Balder Danmark skal skabelonen både skabe nemhed og sund konkurrence i ejendomsbranchen. Foto: AKF..

25.08.2023

CSR.dk

Uigennemskuelige kriterier skal nu ikke længere være en undskyldning for ikke at rapportere om ESG i ejendomsbranchen.

En række af branchens aktører som AKF, Balder Danmark, Build, Danica Ejendomme, Danske Bank, Deas, Deloitte, Realkredit Danmark, Simiab og Thylander  er nemlig gået sammen om at etablere en gratis ESG-rapporteringsskabelon til hele ejendomsbranchens værdikæde.

Projektet hedder Real ESG – The Real Estate Reporting Framework, og projektet skal sikre, at rapporteringen i ejendomsbranchen bliver transparent, konkret og sammenlignelig.

Læs også: Nyt projekt skal være en hjælpende hånd i ejendomsbranchens grønne omstilling

Ambitionen er, at aktørernes udledninger, reduktioner og øvrige datapunkter opstilles, beregnes og formidles på den samme måde.

Det er nemlig først, når aktørernes indsats kan benchmarkes, at der opstår sund konkurrence om at reducere klimaaftrykket, mener Jonathan Leonardsen, der er bæredygtighedsansvarlig hos Balder Danmark.

”Vi skal reducere vores klimaaftryk og sikre en sund social udvikling. Derfor er vi nødt til at have ensartede metoder for at opgøre det. Vores aftryk som branche er stort, men når vi rykker os samlet, som i det her projekt, kan vi gøre en stor forskel,” siger han.

Til gavn for hele værdikæden
Rapporteringsskabelonen vil gøre det nemmere, hurtigere og billigere at udarbejde en ambitiøs ESG-rapport.

På den måde skal hver aktør ikke bruge tid, penge og energi på at skabe sin egen rapporteringsskabelon, fortæller Christian Gjessing Bruun, ESG & bæredygtighedschef hos AKF.

”En standardiseret ESG-rapportering er nøglen til at drive forandring i branchen. Med en fælles referenceramme kan vi øge gennemsigtigheden, sammenligne data og dele viden, hvilket kan lægge pres på os selv, men også på vores værdikæder og samarbejdspartnere i arbejdet mod en mere bæredygtig bygge- og ejendomsbranche,” siger han.

Læs også: ’Byggeriet er en klar nøgle til at håndtere klimakrisen’

Projektets fokus er særligt ensartede datapunkter, som skal gøre det overskueligt for ejendomsselskaberne at rapportere ESG-indsatsen, og enkle definitioner, så de bruger identiske beregningsprincipper.

Projektets primære målgruppe er ejendomsbesidderne, men målet er, at projektet bliver praktisk anvendelig for hele ejendomsbranchens værdikæde – blandt andet developere, entreprenører og rådgivere.
Derfor vil projektholdet også samarbejde med relevante organisationer, eksperter og branchefolk om udviklingen af værktøjerne.

”ESG-data er allerede vigtig og bliver endnu vigtigere i fremtiden. Långivere, investorer og øvrige stakeholders har nemlig sunde, berettigede og ambitiøse forventninger til ejendomsbranchens ESG-data. Derfor er det også oplagt, at vi samarbejder om at udvikle en open source-rapporteringsskabelon, som hele branchen får glæde af, og som medvirker til at gøre ESG-data sammenlignelig,” lyder det fra Christian Haaber Westergaard Nielsen, director og head of ESG hos Thylander.

Det forventes, at første del af projektet udgives primo 2024.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

29.10.2026Etisk Handel Danmark

Sponseret

Fra 17.000 møbler til nye måder at tænke indkøb på

28.09.2026Schneider Electric

Sponseret

Data var ikke problemet. Det var den manglende struktur

CSR.dk

Dyrevelfærd til grænsen: Danish Crown-sag viser vigtigheden i at tænke hele værdikæden med

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

CSR.dk

Dansk Standard

Sponseret

De første standarder for det digitale produktpas er klar

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Herning Kommune tog chancen – nu lever metoden videre i andre indkøb

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

Dansk Standard

Sponseret

Miljøledelse i værdikæden: Fra konkurrencefordel til forudsætning

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

Webinar: Oplev den nye StackMate – enkel og fleksibel robotpalletering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

04.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

04.11.2026

Sted

Odense