11.05.2017 | Klima, miljø og energi
FedEx’ grønne tiltag bærer frugt
FedEx har reduceret sit CO2-udslip gennem to projekter. Ny rapport går i dybden med resultaterne.
FedEx har både sparret penge og CO2, viser ny rapport fra logistikkæmpen. Foto: Chris Yarzab/flickr.
Fragtselskabet FedEx udsendte i sidste måned en rapport omhandlende resultaterne af to grønne initiativer, der udspringer af virksomhedens mål om at mindske sit aftryk.
Det første initiativ går ud på, at fragtgiganten har købt nye, mere effektive fly og samtidig indført driftsmæssige forbedringer. I alt betyder det, at FedEx har skåret 1,47 millioner tons af sine flys CO2-udledning.
Flyprojektet betyder, at FedEx er godt på vej til at nå sine mål fra 2005, der blandt andet handler om at reducere sine flymaskiners kulstofudledning med 30 procent i år 2020. Indtil videre ligger reduceringsprocenten på 22.
Læs også: Mere bæredygtig transport og energi fra Tesla
Det andet projekt slår ned på den firhjulede fragt. FedEx har investeret i køretøjer, der kører på alternative brændstoffer og samtidig kigget på, hvordan chaufførerne kan køre mest muligt energieffektivt. I alt har dette projekt sparet FedEx – og atmosfæren – for 217.000 tons CO2.
Læs også: Globale investorer underskriver fælles klimabrev
Selvom rapporten i mindre grad sætter fokus på de økonomiske aspekter i projekterne, er der også her positive resultater for fragtselskabet. Tilsammen har de to initiativer nemlig sparet FedEx for 281 millioner dollars i omkostninger – og det er alene i regnskabsåret 2016.
Læs hele rapporten fra FedEx her.
-CHM
Klima, miljø og energi

Flexible Energy Denmark: Vi både kan og bør udnytte vedvarende energi meget bedre
Et nyligt afviklet digitaliseringsprojekt viser, at der er stor værdi i at frisætte energi- og forbrugsdata på tværs af energisystemer – en smart styring af energiforbruget har nemlig vist besparelser på mindst 5 procent og nogle steder over 30 procent.
Klima, miljø og energi

Landmænd viser stor interesse for opsætning af solceller
LanboNord oplever massiv interesse fra landmænd, der gerne vil etablere solceller i landbruget. Det er nemlig god forretning, lyder det.
Strategi & ledelse

Spirii kåret til verdens bedste grønne startup
Den danske eMobility-platform Spirii er netop kåret til verdens bedste ved årets prisuddeling til Global Startup Awards. Spirii blev den eneste nordiske startup, der tog en pris med hjem.
Klima, miljø og energi

Nu går Det Grønne Forskernetværk i luften
Der var mere end fuldt hus, da forskere fra landets universiteter inviterede til lanceringen af Det Grønne Forskernetværk – et netværk, der skal styrke deres stemme i den offentlige debat, presse universiteter mod en grønnere retning og etablere nye indbyrdes samarbejder.
Klima, miljø og energi

Nyt projekt skal udvikle national standard for måling af biodiversitet
Projektet ’Udvikling af en national metode til kortlægning af bynatur’ skal det næste år være med til at finde en standard for, hvordan man kan måle og registrere biodiversitet i områder med bebyggelse.
Strategi & ledelse

Sådan kan virksomheder reagere på IPCC-rapporten
Udsigterne i FN-organets opsamlingsrapport er dystre. Hvad kan virksomheder gøre for at trække udviklingen i en bedre retning? Der er i hvert fald fem muligheder.