Finanstilsynet kritiseres for ikke at gå op i ligestilling

Siden lovændringen i 2013, der skulle få kvinder i topledelsen, har Finanstilsynet ikke uddelt et eneste påbud, selvom der er en stor mængde virksomheder, der ikke har sat mål, som loven ellers kræver.

Finanstilsynet halter efter lovændring fra 2013, der uddeles ingen påbud mod virksomhederne..

08.02.2019

CSR.dk

Virksomhederne skal hvert år opstille mål for, hvor mange ledelses- og bestyrelsesposter der skal besiddes af henholdsvis mænd og kvinder, og derudfra udarbejde en plan for at få det til at gå i opfyldelse. Men virksomhederne overholder ikke reglerne, konstaterer Finanstilsynet. Derfor kritiseres det, at tilsynet ikke har gjort noget ved det:

”Noget kunne tyde på, at Finanstilsynet sover lidt i timen og godt kunne være mere aktive på det her område. Og det siger jeg, selv om den finansielle branche klarer sig lidt bedre end en række andre brancher, når det kommer til kvinder i ledelse”, siger Bjarke Oxlund, chefkonsulent for køn og ligebehandling ved Institut for Menneskerettigheder, til PolicyWatch.

Loven er flere gange blevet kritiseret for ikke at have en effekt af både professorer og politikere, da virksomhederne kan udskyde sine mål uden at det får konsekvenser. Og det er klart, at den ikke virker, hvis det ingen konsekvenser har, mener Marie Louise Mors, professor ved CBS's afdeling for strategi og innovation:

”At der ikke er givet nogen påbud, er et bevis for, at loven jo ikke har nogen effekt. Myndighederne tager ikke rigtig loven seriøst, hvis virksomhederne ikke engang får et rap over fingrene med et brev, et påbud eller får at vide, at de ikke opfylder lovkravene. Hvis vi skal have en lov, så må der være noget opfølgning, ellers er det ikke en lov”, siger hun til PolicyWatch.

Finanstilsynet konkluderede i 2017, at der var plads til ”væsentlige forbedringer” på baggrund af en stikprøve. Her fandt tilsynet, at 80 procent af de undersøgte virksomheder oplyste at de levede op til kravene om at udarbejde en plan, men heraf var det kun 60 procent der efterlevede den.

Læs også: Virksomheder undgår straf for manglende ligestilling

Også Erhvervsstyrelsen efterlyste i 2017 en højere efterlevelsesprocent til ikke-finansielle virksomheder, men til forskel fra Finanstilsynet har styrelsen sidenhen uddelt en række påbud.

- SDN

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

07.09.2026DTU

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

07.09.2026DTU

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

DTU

Sponseret

Når AI bliver en del af beslutningsrummet

Dansk Industri

Sponseret

Når grøn omstilling bliver god forretning

CSR.dk

Er resilience det nye bæredygtighed? Ikke helt

Troldtekt A/S

Sponseret

Cradle to Cradle: Troldtekt får guld efter skærpet standard

Etisk Handel Danmark

Sponseret

HOFOR: "Bæredygtighed er en del af vores samfundsmandat"

CSR.dk

STARK: Nye EU-krav ændrer rollerne i byggebranchen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 V7 – Opgraderingsseminar

FSSC 22000 Version 7 introducerer en række ændringer og nye krav, som certificerede virksomheder skal forholde sig til i forbindelse med overgangen fra tidligere versioner.

Dato

08.09.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

08.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

08.09.2026

Sted

Online