Flere virksomheder ser lyset i den cirkulære økonomi

En af sessionerne på årets Sustainable Supply Chain Summit i London handlede om cirkulær økonomi og hvordan man som virksomhed kan tænke de bagvedliggende principper ind i sin forsyningskæde. Tre ganske forskellige aktører delte nogle af deres tanker om konceptet - og de er positive.

Der er god finansiel logik i den cirkulære økonomi, mente deltagerne på årets Sustainable Supply Chain Summit i London..

13.11.2015

Anders Kampmann, CSR.dk

Tankegangen om den cirkulære økonomi og koncepter som Cradle-to-Cradle vinder indpas i stadig flere brancher. På Ethical Corporations Sustainable Supply Chain Summit 10.-11. november i London var både energisektoren, anlægsbranchen og arkitektfaget repræsenteret på førstedagens session om netop cirkulær økonomi og de forretningsmæssige perspektiver heri.

Læs også: Samarbejde og dialog skal med i løsningen

Sessionens hovedspørgsmål var på overfladen simpelt: hvordan kan man som virksomhed opnå de cirkulære principper hele vejen igennem sin organisation. Men lige som det var tilfældet med de mange underspørgsmål, konferencedeltagerne blev inviteret til at diskutere undervejs, så var der (naturligvis) ikke umiddelbart noget simpelt svar at finde.

Et af verdens største energiforsyningsselskaber, tyske E.ON, var repræsenteret ved Director of Corporate Procurement (indkøbschef) Rainer Veith og han lagde specielt vægt på de principielle overvejelser om egen forretningsgang, som selskabet, der beskæftiger om 60.000 mennesker på verdensplan og i 2013 omsatte for lige i underkanten af 1.000 mia. kr., har gjort sig i cirkulært regi de seneste år.

Det lange perspektiv
”"Det at tænke cirkulært har uden tvivl givet os et friskt syn på vores produktion og investeringsmønstre. Før i tiden manglede det lange perspektiv, the end-to-end view, nærmest fuldstændig, men det er ved at ændre sig, og det kommer også til at styrke vores bundlinje på sigt. Når vi før i tiden har været med til at opføre et kraftvarmeværk, har vi mest tænkt på bygge- og derefter driftsfasen, og stort set ikke på, hvad der skal ske, når værket skal tages ud af drift. Det er uhyre dyrt at afmontere et kraftværk, specielt selvfølgelig hvis det er atomkraft, vi har med at gøre, så ved at indtænke nedtagningen fra start, så kan vi spare store mængder ressourcer og midler på langt sigt",” sagde Rainer Veith.

Netop det lange perspektiv var også et centralt aspekt for en relativt ny, men ikke desto mindre stor aktør på det britiske anlægsmarked. HS2 (HighSpeedTwo) blev etableret for fem år siden som selskabet, der skal udvikle og promovere Storbritanniens nye højhastighedsjernbanenetværk, der på sigt skal forbinde London med det nordlige England.

"”Vi tænker automatisk mange år frem tiden på et projekt som det her. Ikke alene går vores byggefase frem til minimum 2023, anlæggene bliver også opført med en projekteret levetid på 120 år. Det stiller naturligvis store krav til kvaliteten i de materialer, vi skal anvende, og at vi allerede i planlægningen bliver afklarede på, hvilke elementer, der skal og kan holde hele vejen og hvilke, vi vil være nødt til at udskifte undervejs",” sagde Sustainable Materials Adviser i HS2, Andrea Charlson, og fortsatte:

”"Derudover er vi også meget grundige med at genanvende de råmaterialer, der bliver tilovers i byggeriet. Eksempelvis de op mod 130 mio. ton jord, der skal graves op; 90 procent skal vi selv genbruge og de sidste 10 procent arbejder vi på at få afsat så godt som muligt. Det er både god logik og sund forretning.”"

Væk fra ejerskab
En anden virksomhed, der ligeledes arbejder med det cirkulære, er det britiske entreprenør- og arkitektfirma BAM Construct UK, der i mange år har arbejdet med at gøre sin forsyningskæde mere bæredygtig, hvilket selvsagt også har smittet af på selskabets projekter.

Som eksempel på det, fremhævede Director of Sustainability, Nitesh Magdani, der repræsenterede BAM på konferencen, rådhuset i den hollandske by Brummen, ca. 80 km øst for Amsterdam. Her står man over for en kommunesammenlægning omkring 2030, så da man i 2010 havde brug for at få renoveret og udvidet byens rådhus, udskrev man en arkitektkonkurrence, som BAM vandt ved at tænke hele den begrænsede levetid igennem.

”"Præmissen fra start var speciel; bygningen skal kun bruges i 15-20 år. Når vi designer noget normalt, så opererer vi med lifespans på 100 år eller endnu mere, så vi valgte en anderledes tilgang, der først og fremmest handler om at gå bort fra konceptet om ejerskab. I stedet handlede det mere om de enkelte elementers performance, eksempelvis når det kom til de træspær, der blev brugt til de nye sidebygninger. Ved dels at nudge dem (bygherren, red.) til at vælge nogle standardmål, som vil gøre det nemmere at sælge spærene videre, og dels ved kun at bolte dem sammen uden lim, så de er lige til at skille ad igen, kunne vi gøre modellen cirkulær i stedet for lineær og sikre os mod spild",” forklarede Nitesh Magdani.

”På samme måde har vi lavet en aftale med Phillips omkring belysningen, hvor kommunen betaler for lyskvaliteten (lux) i stedet for selve armaturerne, som de i stedet bare lejer. Derfor bliver bygningen faktisk bedre over tid i stedet for det modsatte,” uddybede han.

Læs også: H&M Global Partner i Ellen MacArthur Foundation

Den cirkulære økonomi binder altså an i flere forskellige brancher, og hele panelet på sessionen så da også kun tendenser til, at det vil fortsætte fremover. Eller som Rainer Veith formulerede det afslutningsvis:

”"Vi (E.ON, red.) er begyndt at se det som et evolutionært koncept. Når man betragter verdens voksende ressourceforbrug, befolkningstal osv., så burde det være en helt naturlig udvikling for alle typer virksomheder, at de tænker cirkulært, både for deres egen og vores andres skyld.”"

Bureau Veritas

Sponseret

Webinar: Ny ISO-standard skal hjælpe fødevarevirksomheder med at reducere madspild

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

21.10.2025CSR.dk

Rederier fastholder klimamål trods sammenbrud i internationale forhandlinger

20.10.2025CSR.dk

Olieselskaber halter langt efter i grøn energi trods store løfter

20.10.2025CSR.dk

EU’s nye klimavision sætter job og vækst i centrum

17.10.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric fremhæver innovation inden for 800 VDC-strømsystemer til understøttelse af NVIDIAs næste generation af GPU'er

17.10.2025CSR.dk

Grøn strøm styrker både klimaet og forsyningssikkerheden

16.10.2025CSR.dk

Storinvestorer fastholder kursen: Grøn omstilling er stadig en langsigtet satsning

15.10.2025CSR.dk

Parisaftalen har sat rammerne: Nu handler klimakampen om at få dem til at virke

15.10.2025CSR.dk

Fødevarestyrelsen lader greenwashingsager samle støv

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

22.10.2025

Sted

Odense

Dansk Industri
Workshop
Fredericia - ESG inspirationsdage: hvor godt kender du din værdikæde?

Kom til inspirationsdag med projekt ESG i værdikæder og få konkrete værktøjer og indsigter til at udvikle din virksomhed. Hør hvordan andre har arbejdet med ESG og skabt samarbejde og nye forretningsmuligheder i deres værdikæde – og få inspiration til, hvordan du kan gøre det samme.

Dato

22.10.2025

Tid

08:00

Sted

Fredericia

DTU
Efteruddannelse
Livscyklusanalyser og bæredygtigshedpåvirkninger

På dette kursus, som også er et diplommodul, lærer du at vurdere miljøbelastninger gennem et produkts livscyklus. Kurset dækker en LCA-screening af et produkt og dækker beregning af effekter på miljø, klima og natur.

Dato

22.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

22.10.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
SBT Sector Exchanges: FLAG (Forest, Land and Agriculture)

In this sector-specific session participants will have the opportunity to go deeper into questions and opportunities regarding the FLAG sector and the SBTi methodology and approach.

Dato

22.10.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Sustainable Business Change Manager – Praktisk mini MBA med certificering - Hybrid - Efterår 2025

Tid til at forbedre ESG og sustainability-indsatsen I virksomheden – eller til at tage næste karriereskridt? Få nyeste viden og praktiske værktøjer til at opgradere din virksomheds ESG- og bæredygtighedsindsats, din egen faglighed og dit CV. Holdstart oktober 2025.

Dato

22.10.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol/KBH + Online