Fra smog til smuk – ny transport sikrer renere luft

Ny luft til alternative brændstoffer – og ren luft til borgerne. Så klare er ambitionerne bag GREAT-projektet, som Region Hovedstaden medvirker i for sikre renere transport til alle.

En ren transportsektor i Norden.

25.05.2017

CSR.dk

Luftforurening i byerne har været sandheden bag og prisen for den moderne bil- og varetransport i det meste af verden. En sandhed vi imidlertid snart kan lave om på, mener man hos Region Hovedstadens Elbilssekretariat, Copenhagen Electric, der i sit virke og især gennem GREAT-projektet i et internationalt partnerskab i disse år lægger skinner til en helt ny infrastruktur for en grønnere transport på fire hjul, der dermed både kan skabe grøn transport og blå himmel samtidig.

”GREAT-projektet drejer sig grundlæggende om at danne et skelet for vores nye, levende transport, så man med alternative brændstoffer kan transportere mennesker og varer på basis af en langt mere miljøvenlig infrastruktur,” siger Mette Hoé fra Copenhagen Electric, der generelt arbejder for at fremme en grøn trafik i Region Hovedstaden gennem støtteordninger, oplysning om finansieringsmodeller, vidensdeling og lignende.

I selve GREAT bygger man fra Hamborg til København og videre til Oslo og Stockholm et sammenhængende netværk af 70 ladestationer til el og 3 nye tankstationer til naturgas (CNG/LNG) til brug for lastbiler. Tilsammen er det ambitionen – sammen med det allerede eksisterende net - at skabe den nødvendige grundstamme for en ny, grønnere transportsektor for mennesker og varer i hele Europa, men selve projektet fokuserer dog som nævnt kun de store byer i Nordeuropa.

”Vi ved alle, at en omlægning til grøn transport er sundt og godt, og markedet bygger allerede ladestationerne, så du i dag kan lade din elbil 540 steder i Danmark. Gennem GREAT-projektet lukkes hullerne på motorvejsnettet.  Denne mulighed sættes der fokus på i GREAT projektet, så bilerne kommer på vejene og vi skaber en basis for en grøn transportkorridor i Norden.” fortæller Mette Hoé.

Ren luft  - ren glæde
Udover en mindre udledning af CO2 er håbet med projektet da også, at man kan medvirke til at skabe et løft i folkesundheden, bl.a. fordi en mere elbaseret transport på strækningerne mellem byerne også kan understøtte  endnu flere  køretøjer såsom varevogne også bliver elbaseret – hvilket samlet øger effekten af GREAT. ”Cyklen skal forsat være primært transportmiddel i byerne, men vare- og servicekørsel, samt kollektivt transport må meget gerne blive på el. En renere luft i byerne kommer jo os alle til gavn – både direkte i sundhed og indirekte i form af færre udgifter til luftvejssygdomme – så der er mange gevinster at hente, ” påpeger Mette Hoé.

GREAT omfatter udover Region Hovedstaden bl.a. også Region Skåne, E-ON, Nissan-Renault og DTU – og alle 6 regioner  på strækningen mellem Hamborg via København og til Oslo – de 3 byer som også er med i GREAT. Projektet afholder konference om emnet og status for transportkorridoren i DGI-byen 8. juni, hvor deltagelse bliver international – og gratis. Hos Copenhagen Electric opfordrer man bestemt til deltagelse, men tilbyder endda også interesserede virksomheder, at man kan få tilskud til etablering af ladestander eller køb af elbil til virksomheden.

”Regeringen har bestemt givet nyt håb om et skub i elbil-sektoren i Danmark allerede i år med vedtagelsen af sin nye afgiftsfritagelse for 5.000 el-biler,  - så selvom Danmark måske ikke kommer til at være firstmover  er vi sådan set ret glade for, at vi allerede nu fremtidssikrer grøn transport i regionen.” tilføjer Mette Hoé.

Læs mere om GREAT og konferencen 8. juni her – om Copenhagen Electric her eller om mulighederne for tilskud her.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.09.2026CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

21.09.2026Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

CSR.dk

Salling Group har nu 520 solcelleanlæg i drift

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dakofa
Konference
Dakofas Årskonference: Fra EU-krav til national handlingsplan – i en vild tid...

Cirkulær omstilling er ikke længere et valg, men en nødvendighed – og samtidig en af de mest komplekse dagsordener, vi som samfund står overfor. Krav fra EU, nationale strategier og lokale virkeligheder bevæger sig hurtigt og stiller nye forventninger til både myndigheder, virksomheder og vidensaktører. I en tid, hvor rammerne hele tiden flytter sig, bliver evnen til at navigere i det uforudsigelige afgørende.

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Hotel Munkebjerg, Vejle

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af standarderne for det digitale produktpas

Dansk Standard inviterer til webinar om de nye standarder for det digitale produktpas. Standarderne skal hjælpe virksomheder med at forberede sig på de kommende krav til produktinformation, som følger af EU’s Ecodesign-forordning.

Dato

23.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense