Fra smog til smuk – ny transport sikrer renere luft

Ny luft til alternative brændstoffer – og ren luft til borgerne. Så klare er ambitionerne bag GREAT-projektet, som Region Hovedstaden medvirker i for sikre renere transport til alle.

En ren transportsektor i Norden.

25.05.2017

CSR.dk

Luftforurening i byerne har været sandheden bag og prisen for den moderne bil- og varetransport i det meste af verden. En sandhed vi imidlertid snart kan lave om på, mener man hos Region Hovedstadens Elbilssekretariat, Copenhagen Electric, der i sit virke og især gennem GREAT-projektet i et internationalt partnerskab i disse år lægger skinner til en helt ny infrastruktur for en grønnere transport på fire hjul, der dermed både kan skabe grøn transport og blå himmel samtidig.

”GREAT-projektet drejer sig grundlæggende om at danne et skelet for vores nye, levende transport, så man med alternative brændstoffer kan transportere mennesker og varer på basis af en langt mere miljøvenlig infrastruktur,” siger Mette Hoé fra Copenhagen Electric, der generelt arbejder for at fremme en grøn trafik i Region Hovedstaden gennem støtteordninger, oplysning om finansieringsmodeller, vidensdeling og lignende.

I selve GREAT bygger man fra Hamborg til København og videre til Oslo og Stockholm et sammenhængende netværk af 70 ladestationer til el og 3 nye tankstationer til naturgas (CNG/LNG) til brug for lastbiler. Tilsammen er det ambitionen – sammen med det allerede eksisterende net - at skabe den nødvendige grundstamme for en ny, grønnere transportsektor for mennesker og varer i hele Europa, men selve projektet fokuserer dog som nævnt kun de store byer i Nordeuropa.

”Vi ved alle, at en omlægning til grøn transport er sundt og godt, og markedet bygger allerede ladestationerne, så du i dag kan lade din elbil 540 steder i Danmark. Gennem GREAT-projektet lukkes hullerne på motorvejsnettet.  Denne mulighed sættes der fokus på i GREAT projektet, så bilerne kommer på vejene og vi skaber en basis for en grøn transportkorridor i Norden.” fortæller Mette Hoé.

Ren luft  - ren glæde
Udover en mindre udledning af CO2 er håbet med projektet da også, at man kan medvirke til at skabe et løft i folkesundheden, bl.a. fordi en mere elbaseret transport på strækningerne mellem byerne også kan understøtte  endnu flere  køretøjer såsom varevogne også bliver elbaseret – hvilket samlet øger effekten af GREAT. ”Cyklen skal forsat være primært transportmiddel i byerne, men vare- og servicekørsel, samt kollektivt transport må meget gerne blive på el. En renere luft i byerne kommer jo os alle til gavn – både direkte i sundhed og indirekte i form af færre udgifter til luftvejssygdomme – så der er mange gevinster at hente, ” påpeger Mette Hoé.

GREAT omfatter udover Region Hovedstaden bl.a. også Region Skåne, E-ON, Nissan-Renault og DTU – og alle 6 regioner  på strækningen mellem Hamborg via København og til Oslo – de 3 byer som også er med i GREAT. Projektet afholder konference om emnet og status for transportkorridoren i DGI-byen 8. juni, hvor deltagelse bliver international – og gratis. Hos Copenhagen Electric opfordrer man bestemt til deltagelse, men tilbyder endda også interesserede virksomheder, at man kan få tilskud til etablering af ladestander eller køb af elbil til virksomheden.

”Regeringen har bestemt givet nyt håb om et skub i elbil-sektoren i Danmark allerede i år med vedtagelsen af sin nye afgiftsfritagelse for 5.000 el-biler,  - så selvom Danmark måske ikke kommer til at være firstmover  er vi sådan set ret glade for, at vi allerede nu fremtidssikrer grøn transport i regionen.” tilføjer Mette Hoé.

Læs mere om GREAT og konferencen 8. juni her – om Copenhagen Electric her eller om mulighederne for tilskud her.

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Cabi
Webinar
Når stress rammer arbejdspladsen

Stress er et komplekst fænomen. Det opstår sjældent kun ét sted, men i samspil mellem arbejdsliv, privatliv og den enkeltes livssituation. På dette webinar får du viden om udviklingen i stress, hvor belastningen kan komme fra, og hvad arbejdspladsen kan gøre for at gribe tidligt ind og balancere imellem omsorg, drift og fælles ansvar.

Dato

28.10.2026

Tid

13:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 2: CSRD og ledelsessystemet

Hvordan du bruger dit ledelsessystem til at overholde CSRD.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

29.10.2026

Sted

Online