Fritz Hansen satser på grøn leverandørstyring

Fritz Hansen er med i Carbon20-samarbejde med et nyt CSR-tiltag om grønnere leverandørstyring.

Fritz Hansen kunder efterspørger grøn leverandørstyring. Foto: Fritz Hansen.

02.10.2013

CSR.dk

Møbelproducenten Fritz Hansen, som er kendt for sine designmøbler, har længe arbejdet med at reducere sin CO2-udledning internt. Nu vil virksomheden kigge på leverandørernes produktionsmetoder for at få en endnu grønnere profil.

Fritz Hansen er en af de godt 100 danske virksomheder, der er med i Carbon20-samarbejdet. Projektet er et innovativt triple helix samarbejde mellem kommuner, universiteter og private virksomheder.

Læs også: Danske forbrugere straffer børnearbejde

Formålet er at forbedre kommunernes engagement i virksomhedernes klimainitiativer. Allerød Kommune og Aalborg Universitet er samarbejdspartnere i Fritz Hansens projekt. Udover at Fritz Hansen har til huse i Allerød Kommune, er de to institutioner henholdsvis medudvikler og partner på Carbon20.

Louise Them Kjølholm er miljøansvarlig hos Fritz Hansen.

Handlingsplaner og audit
Fritz Hansen blev inviteret med i Carbon20 af Allerød Kommune, og startede projektet i begyndelsen af året. På nuværende tidspunkt har virksomheden fokus på sine fire nøgleleverandører.

Den miljøansvarlige hos Fritz Hansen, Louise Them Kjølholm, fortæller, at leverandørerne selv vælger deres handlingsplaner og, at Fritz Hansen derefter følger op med intern audit. Det er et bevidst valg fra koncernens side, at handlingsplanerne udarbejdes af leverandørerne selv.

”Projektet skaber bedre forankring hos leverandørerne, når de ikke føler, at den grønne leverandørstyring er noget, de bliver påduttet”, siger Louise Them Kjølholm. 

Alligevel er det vigtigt for Fritz Hansen at presse på, hvis virksomheden mener, at der er områder, hvor der kan gøres mere. Hvor mange resurser og dermed også hvor langt ud i leverandørkæden projektet kan gå, kan den projektansvarlige ikke sige noget om endnu.

Om Carbon20

Carbon 20-projektet arbejder for at styrke kommuner og virksomheders samarbejde om klimatiltag.

Carbon 20 er udviklet af Green Cities-kommunerne Albertslund, Allerød, Ballerup, Herning, Kolding og København. Næstved Kommune er desuden partner i projektet sammen med KL, Aalborg Universitet, Business Kolding og Gate 21. Carbon 20 er støttet af Life+.

Generelt er virksomhedens strategi at være realistisk og tålmodig. Det er vigtigt, at der er gennemsigtighed i projektet, og at de mål, der eventuelt ikke er blevet opnået, bliver gennemgået i øjenhøjde med leverandørernes virkelighed, mener Louise Them Kjølholm.

Efterspørgsel fra kunder
Virksomheden har oplevet stigende efterspørgsel fra kontraktmarkedet. Det er en af hovedårsagerne til, at Fritz Hansen har taget initiativ til netop grøn leverandørstyring.

”Kunderne kommer ugentligt med forespørgsler om grønnere produktion” siger Louise Them Kjølholm.

Selvom det er små skridt, virksomheden tager imod at få grønnere leverandører, er den miljøansvarlige hos Fritz Hansen sikker på, at fremtiden byder på mere grøn leverandørstyring på grund af det skærpede krav fra kunderne.

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

10.04.2025BSR

Sponseret

Maintaining Sustainability and Human Rights Principles as Supply Chains Upend

10.04.2025BSR

Sponseret

Maintaining Sustainability and Human Rights Principles as Supply Chains Upend

07.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer skræddersyet løsning til SMV’ers bæredygtighedsarbejde

02.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Mobile datacentre er fremtiden – Schneider Electric opskalerer produktionen

01.04.2025Fristads Kansas

Sponseret

I front i tekstilbranchen: Virksomhed har cirkulær produktion i kernen af sin forretning

31.03.2025Schneider Electric

Sponseret

Harmony NFC kontrolrelæer og timere er nu fuldt kompatible med iOS

25.03.2025CSR.dk

Ingen er 100 % fri for risikoen for tvangsarbejde dybt nede i forsyningskæden

24.03.2025Schneider Electric

Sponseret

Produkt: Merten M-Pure CE60 Installationsmateriel – med udvalgte produkter i genbrugsmaterialer

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtighed og adfærdsdesign

Med kurset opnår du relevante analyseværktøjer og forbrugerindsigter til at arbejde med adfærdsdesign, hvor fokus er at flytte virksomhedens interessenter i en mere bæredygtig retning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

23.04.2025

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

UN Global Compact Network Denmark
Generalforsamling
Generalforsamling 2025

Det er os en stor fornøjelse at invitere alle repræsentanter fra vores medlemsvirksomheder og -organisationer til vores årlige generalforsamling. I år foregår generalforsamlingen online. Udover at få et overblik over vores aktiviteter, fremgang og økonomi, vil du også kunne deltage i det vigtige valg til bestyrelsen. I år er der seks bestyrelsesposter på valg.

Dato

23.04.2025

Tid

14:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Webinar: The EU AI Act: What you need to know - and do

Get an in-depth understanding of the EU AI Act with legal expert Niels Christian Ellegaard. He will provide a comprehensive overview of the regulation, highlight important deadlines, and explain how to approach and manage the EU AI-Act at this stage.

Dato

24.04.2025

Sted

Online

DTU
Webinar
Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with a Master in Sustainable Leadership.

Dato

24.04.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Er din virksomhed underlagt Bekendtgørelse 761/2024? Vær sikker på, at du opfylder de nye krav

Den 1. juli 2024 udsendte Energistyrelsen Bekendtgørelse 761/2024 med opdaterede krav til obligatoriske energiledelsessystemer og energi- og klimasyn for visse virksomheder.

Dato

24.04.2025

Tid

10:00

Sted

Online på MS Teams

MäRK
Gå-hjem-møde
B Corps Evolution of Standards: Få et overblik over, hvad det betyder for dig

B Lab offentliggør i april sine nye, opdaterede standarder for, hvad virksomheder skal opfylde, hvis de vil være B Corp. Men hvad betyder det for dig og din virksomhed?

Dato

24.04.2025

Tid

14:00

Sted

Strandboulevarden 66, st, 2100 København Ø