Fritz Hansen satser på grøn leverandørstyring

Fritz Hansen er med i Carbon20-samarbejde med et nyt CSR-tiltag om grønnere leverandørstyring.

Fritz Hansen kunder efterspørger grøn leverandørstyring. Foto: Fritz Hansen.

02.10.2013

CSR.dk

Møbelproducenten Fritz Hansen, som er kendt for sine designmøbler, har længe arbejdet med at reducere sin CO2-udledning internt. Nu vil virksomheden kigge på leverandørernes produktionsmetoder for at få en endnu grønnere profil.

Fritz Hansen er en af de godt 100 danske virksomheder, der er med i Carbon20-samarbejdet. Projektet er et innovativt triple helix samarbejde mellem kommuner, universiteter og private virksomheder.

Læs også: Danske forbrugere straffer børnearbejde

Formålet er at forbedre kommunernes engagement i virksomhedernes klimainitiativer. Allerød Kommune og Aalborg Universitet er samarbejdspartnere i Fritz Hansens projekt. Udover at Fritz Hansen har til huse i Allerød Kommune, er de to institutioner henholdsvis medudvikler og partner på Carbon20.

Louise Them Kjølholm er miljøansvarlig hos Fritz Hansen.

Handlingsplaner og audit
Fritz Hansen blev inviteret med i Carbon20 af Allerød Kommune, og startede projektet i begyndelsen af året. På nuværende tidspunkt har virksomheden fokus på sine fire nøgleleverandører.

Den miljøansvarlige hos Fritz Hansen, Louise Them Kjølholm, fortæller, at leverandørerne selv vælger deres handlingsplaner og, at Fritz Hansen derefter følger op med intern audit. Det er et bevidst valg fra koncernens side, at handlingsplanerne udarbejdes af leverandørerne selv.

”Projektet skaber bedre forankring hos leverandørerne, når de ikke føler, at den grønne leverandørstyring er noget, de bliver påduttet”, siger Louise Them Kjølholm. 

Alligevel er det vigtigt for Fritz Hansen at presse på, hvis virksomheden mener, at der er områder, hvor der kan gøres mere. Hvor mange resurser og dermed også hvor langt ud i leverandørkæden projektet kan gå, kan den projektansvarlige ikke sige noget om endnu.

Om Carbon20

Carbon 20-projektet arbejder for at styrke kommuner og virksomheders samarbejde om klimatiltag.

Carbon 20 er udviklet af Green Cities-kommunerne Albertslund, Allerød, Ballerup, Herning, Kolding og København. Næstved Kommune er desuden partner i projektet sammen med KL, Aalborg Universitet, Business Kolding og Gate 21. Carbon 20 er støttet af Life+.

Generelt er virksomhedens strategi at være realistisk og tålmodig. Det er vigtigt, at der er gennemsigtighed i projektet, og at de mål, der eventuelt ikke er blevet opnået, bliver gennemgået i øjenhøjde med leverandørernes virkelighed, mener Louise Them Kjølholm.

Efterspørgsel fra kunder
Virksomheden har oplevet stigende efterspørgsel fra kontraktmarkedet. Det er en af hovedårsagerne til, at Fritz Hansen har taget initiativ til netop grøn leverandørstyring.

”Kunderne kommer ugentligt med forespørgsler om grønnere produktion” siger Louise Them Kjølholm.

Selvom det er små skridt, virksomheden tager imod at få grønnere leverandører, er den miljøansvarlige hos Fritz Hansen sikker på, at fremtiden byder på mere grøn leverandørstyring på grund af det skærpede krav fra kunderne.

Dansk Standard

Sponseret

Global standard for bæredygtighed i event-, møde-, sports- og oplevelsesbranchen nu på dansk.

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

21.02.2025Freehand Coffee Company A/S

Sponseret

Bønner fra kaffens versen #4

11.02.2025CSR.dk

3 ud af 4 globale kunder vil ikke betale ekstra for bæredygtig levering

11.02.2025Schneider Electric

Sponseret

Nye muligheder for avanceret beskyttelse – men mulighederne forpligter

10.02.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Forbud mod produkter fremstillet ved tvangsarbejde er trådt i kraft

06.02.2025Atea Danmark A/S

Sponseret

Fra mine til gadget: Konfliktmineralernes skjulte pris

03.02.2025ANDERS ANDERSENS RENGØRING

Sponseret

”Presset” til genanvendelse … et cirkulært samarbejde

30.01.2025Schneider Electric

Sponseret

Verdens mest bæredygtige virksomhed ser unge faglærte som nøglen til grøn omstilling

30.01.2025Atea Danmark A/S

Sponseret

Fra mine til gadget: Din smartphone er en skattekiste

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
CBS Executive Fonden
Kursus
SERVICE EXCELLENCE LEADERSHIP ACADEMY

Tidligere SECA-uddannelse! En executive diplomuddannelse med fokus på dit personlige lederskab, forretningsudvikling og kundedreven innovation. Service Excellence Leadership Academy har til formål at udvikle ledere og servicevirksomheder ved at udvide den enkelte deltagers ledelses- og forretningsmæssige kompetence samt ved at udvikle netværk og styrke konkurrence- og innovationsevnen.

Dato

27.01.2025

Sted

Porcelænshaven 22, 2000 Frederiksberg

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Invest in Women: En aften for forandring i verden ~ Folkekirkens Nødhjælp

Gå ikke glip af årets mest inspirerende aften! Deltag i velgørenhedsarrangementet Invest in Women i Moltkes Palæ. En spændende aften om kvinders økonomiske empowerment og ligestilling – med stærke keynote-speakers og netværk.

Dato

06.02.2025

Sted

Moltkes Palæ, Dronningens Tværgade 2, 1302 København K

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller genneføre et energisyn.

Dato

24.02.2025

Tid

08:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: LCA for ESG/CSRD reporting and the role of AI

In today’s rapidly evolving sustainability landscape, regulations place increasing demands of data transparency and sustainability reporting. Transparency in environmental impacts and sustainability strategies is no longer optional—it's essential.

Dato

25.02.2025

Tid

15:00

Sted

Online

CABI
Webinar
Kort og godt om de nye sygedagpengeregler

Pr. 1. januar 2025 er sygedagpengereglerne blevet opdateret. Det ændrer, hvordan og hvor ofte kommunen skal lave opfølgning, når dine medarbejdere er sygemeldte. På dette webinar får du en gennemgang af de nye regler, og hvilken betydning det får for dig som arbejdsgiver.

Dato

26.02.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus i Svanemærket renovering

Du får en dybdegående gennemgang af Svanemærkets krav til renovering af byggeri. Kurset tager udgangspunkt i kriteriegeneration 2 for renovering, der bl.a. stiller krav til miljøundersøgelser og kortlægning af eksisterende byggeri, energi, klima, ressourceeffektivitet, cirkulær økonomi, indeklima, materialer og kemi.

Dato

26.02.2025

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart