FSC sætter spot på bæredygtigt skovbrug

I denne uge afholdes FSC Ugen 2015, hvor NGO’er, virksomheder og organisationer synliggør FSC-mærket og sætter fokus på bæredygtigt skovbrug.

25.03.2015

CSR.dk

Sammen med danske NGO’er, virksomheder og organisationer vil FSC Danmark i denne uge gøre FSC-mærket mere synlig for danskerne samt sætte spot på, hvad man som forbruger kan gøre for at støtte op.

Læs også: FSC slår et slag for bæredygtigt træ i byggeriet

Således vil danskerne blive gjort ekstra opmærksomme på FSC-mærket og dets betydning, for eksempel igennem oplysningsarbejde fra danske NGO’er eller igennem synliggørelse af konkrete FSC-produkter.

Man vil derfor både kunne støde på FSC-mærket og dets betydning i online medier, dagblade, reklamer, på de sociale medier og i butikkerne, som sælger FSC-produkter.

"Verdens skove forsvinder med voldsom hast, og hvis vi skal stille noget op, skal vi agere nu. Samtidig ser vi, at de skove, som består, har ringe vilkår for dyrelivet og skovenes lokalbefolkninger. Med et FSC-mærke kan man som forbruger være med til at ændre den sag, fordi man ved, at de produkter, som man køber af træ og papir, stammer fra bæredygtige og ansvarligt drevne skove”, siger Loa Dalgaard Worm, sekretariatsleder i FSC Danmark.

Endvidere motiverer man samtidig de lokale skovejere økonomisk til at bevare deres skove frem for at omlægge dem til marker, plantager eller lignende, understreger Loa Dalgaard Worm.

Læs også: Træhandelskoncernen DLH mister FSC-mærket

Blandt medaktørerne i synliggørelsen af FSC-mærket er blandt andre Red Orangutangen, Coop, Randers Regnskov, WWF Verdensnaturfonden, Arla og XL-byg kæden.

- JKK 

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.06.2026CSR.dk

Stadig flere vælger hotel med bæredygtighedscertificering

08.06.2026CSR.dk

Andel sætter gang i ny klimascene på Bogforum

CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

CSR.dk

Dansk projekt vil redde printkort fra skrotning

CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

CBS Executive Fonden

Sponseret

Retorisk Lederskab

Schneider Electric

Sponseret

Når energiinfrastrukturen på hospitaler ikke overvåges tæt nok, bliver både energispild og tekniske fejl sværere at opdage.

Dansk Industri

Sponseret

Nyt forløb for kommunikatører: Klimakommunikation

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Kom med til AVEVA World 2026

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

Cabi
Webinar
Kort og godt om de nye sygedagpengeregler 2026

Sidste år trådte de første ændringer af sygedagpengereglerne i kraft. Pr. 1. juli 2026 kommer der yderligere ændringer, hvor kommunerne kommer til at spille en endnu mindre rolle i opfølgningen på sygemeldte medarbejdere. På dette webinar får du en gennemgang af de nye regler, og hvad det betyder for dig som arbejdsgiver.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.