03.06.2022 | Klima, miljø og energi
Glade grise gør indtryk
Indhold fra partner Hvad er dette?
At se grisene lege udenfor gør en kæmpe forskel for vores medarbejdere og dermed for salget, fortæller Richo Boss, som er kædedirektør i Meny.
Nedenstående artikel er skrevet af Johanne Gabel (Dyrenes Beskyttelse), der netop er blevet publiceret i organisationens jubilæumsudgivelse og på DyrenesBeskyttelse.dk.
– For os er Dyrenes Beskyttelses mærke spot on i forhold til strategien for Meny, hvor salget af kød af god kvalitet og med god dyrevelfærd er helt centralt. Jeg forventer, at vi kommer til at sælge mindre, men bedre kød fremover. Andelen, der er ’Anbefalet af Dyrenes Beskyttelse’, stopper ikke med målet om 30 procent i 2024. Med den rette faglighed og fortælling om, hvor kødet kommer fra, kan vi nå langt højere, siger Richo Boss, kædedirektør for Meny.
Dyrenes Beskyttelse uddanner medarbejderne i Meny på kursusdage, hvor medarbejderne blandt andet kommer ud at se en frilandsproduktion.
– Vi får så gode tilbagemeldinger fra de kursusdage. Når de ser grise, der løber rundt udenfor og leger, så tænder det en ild i medarbejderne. Du kan blandt andet se det ved højtiderne omkring jul og påske, hvor der ofte er priskrig mellem kæderne. Her er det produkter, som er ’Anbefalet af Dyrenes Beskyttelse’, der bliver lagt frem i vores butikker, fordi vores slagtere selv har en holdning til det og en forståelse for, at deres salg betyder noget for dyrene derude.
Samfund

Dagrofa Foodservice donerer råvarer til festmiddag for gadens folk
Den 24. august afholder organisationen festmiddag i forbindelse med Copenhagen Cooking. Festmiddagen er til fordel for gadens folk, som JunkFood hver dag uddeler gratis måltider til. Dagrofa Foodservice donerer alle råvarerne til festmiddagen.
Indhold fra partner
Samfund

Dagrofa Foodservice hjælper Cooking for a Cause med at samle penge ind til SMILFonden
Cooking for a Cause er et frivilligt gastronomisk initiativ, der har til formål at samle penge ind til meningsfulde formål. I år er Dagrofa Foodservice med som sponsor for første gang.
Indhold fra partner
Samfund

Dagrofa Foodservice donerer råvarer til festmiddag for gadens folk
Den 24. august afholder organisationen festmiddag i forbindelse med Copenhagen Cooking. Festmiddagen er til fordel for gadens folk, som JunkFood hver dag uddeler gratis måltider til. Dagrofa Foodservice donerer alle råvarerne til festmiddagen.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

Dagrofa satser på økologi og miljø trods et presset marked
Til trods for at det økologiske marked er kommet under pres grundet den høje inflation, øgede Dagrofa i 2022 det samlede salg af økologiske varer med 7 procent i forhold til 2021. Det skal ses i lyset af, at det totale detailsalg af økologi i Danmark dale
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

Digitalt værktøj medfører markant reduktion af madspild i butikkerne hos Dagrofa Foodservice
I marts begyndte de 30 Cash&Carry-butikker i Dagrofa Foodservice at bruge det digitale værktøj Whywaste, hvilket har medført en markant reduktion af madspild. Hos Dagrofa Foodservice i Hjørring er både butikschef og medarbejdere begejstrede for tiltaget.
Indhold fra partner
Samfund

Mere end 41.000 måltider doneret til gadens folk
Dagrofa Foodservice donerede i 2022 mere end 16,5 tons overskudsfødevarer til organisationen JunkFood, der laver nærende måltider til nogle af samfundets mest socialt udsatte i København.
Indhold fra partner