Globalt CO2-udslip stagnerer

Den globale CO2-udledning stagnerede i 2014 sammenlignet med året før. Det er første gang i 40 år, at det er sket uden en større økonomisk krise er indtruffet, og er en vigtig begivenhed forud for COP21.

2014 bød på en opsigtsvækkende stagnering i CO2-udledningen. Det beretter Det Internationale Energiagentur om i en netop udgivet rapport..

16.03.2015

CSR.dk

 For første gang i 40 år er CO2-udslippet stagneret i forhold til året tidligere, og hvor der samtidig ikke er tale om et kriseår. Det viser tal fra Det Internationale Energiagentur (IEA), en organisation under OECD.

Der er tale om en historisk begivenhed, hvor verden udlod 42 gigaton CO2 – det samme niveau som året før.

Dog advarer IEA imod, at verden hviler på laurbærerne. For en stagnering er ikke godt nok i sig selv, selvom det kan være et godt incitament for verdens ledere til COP21 i Paris til december.

”Dette er både en meget velkommen overraskelse og en betydelig en", sagde IEA-cheføkonom Fatih Birol til britiske BBC News.

"Det giver et meget tiltrængt skub til forhandlere, der forbereder sig på at skabe en global klimaaftale i Paris (COP21, red.) i december; for første gang er drivhusgasemissionerne afkoblet fra den økonomiske vækst", sagde Fatih Birol.

Læs også: Transportfremtiden ser lysegrøn ud

Kina bruger mindre kul
Af mulige forklaringer til et fald i verdens CO2-udledning peger IEA-rapporten på de store vækstøkonomier. For blandt andet er Kinas forbrug af kul faldet markant, samtidig med de industrialiserede i OECD-lande har energioptimeret deres forbrug.

Derudover ser det ud til, at skiftet til vedvarende energikilder, begynder at smitte af på den overordnede CO2-udledning.

Læs også: Stærk vækst i grøn emballage

Andre år hvor CO2-udledningen er stagneret, er notoriske kriseår såsom de tidligere 80’ere med jobkrise i USA og Vesteuropa, 1991 hvor Sovjetunionen brød sammen og 2009 hvor den sidste finanskrise ramte.

-JPN

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Statistical Process Control (SPC)

SPC er en effektiv metode til at overvåge en proces ved opsamling af data. Ved at indsamle prøver regelmæssigt fra processen skabes et grundlag for hurtigt at opdage og handle på trends og afvigelser, der påvirker produktets eller servicens endelige kvalitet.

Dato

27.10.2026

Sted

Fredericia

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Grøn omstilling i praksis

Når vi taler om grøn omstilling i værdikæden er det vigtigt, at bæredygtighed tænkes ind i en helhed i hele værdikæden. Det får du styr på med kurset 'grøn omstilling i praksis'. 8 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København oktober 2026

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Dakofa
Seminar
Storskrald - den nyeste viden

På dagens seminar vil vi dels høre om resultaterne fra Miljøstyrelsens miljøprojekt "Strømlinet indsamling af storskrald - potentialer ved best practice" og dels høste erfaringer fra den virkelige verden.

Dato

27.10.2026

Tid

12:00

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg