Globalt CO2-udslip stagnerer

Den globale CO2-udledning stagnerede i 2014 sammenlignet med året før. Det er første gang i 40 år, at det er sket uden en større økonomisk krise er indtruffet, og er en vigtig begivenhed forud for COP21.

2014 bød på en opsigtsvækkende stagnering i CO2-udledningen. Det beretter Det Internationale Energiagentur om i en netop udgivet rapport..

16.03.2015

CSR.dk

 For første gang i 40 år er CO2-udslippet stagneret i forhold til året tidligere, og hvor der samtidig ikke er tale om et kriseår. Det viser tal fra Det Internationale Energiagentur (IEA), en organisation under OECD.

Der er tale om en historisk begivenhed, hvor verden udlod 42 gigaton CO2 – det samme niveau som året før.

Dog advarer IEA imod, at verden hviler på laurbærerne. For en stagnering er ikke godt nok i sig selv, selvom det kan være et godt incitament for verdens ledere til COP21 i Paris til december.

”Dette er både en meget velkommen overraskelse og en betydelig en", sagde IEA-cheføkonom Fatih Birol til britiske BBC News.

"Det giver et meget tiltrængt skub til forhandlere, der forbereder sig på at skabe en global klimaaftale i Paris (COP21, red.) i december; for første gang er drivhusgasemissionerne afkoblet fra den økonomiske vækst", sagde Fatih Birol.

Læs også: Transportfremtiden ser lysegrøn ud

Kina bruger mindre kul
Af mulige forklaringer til et fald i verdens CO2-udledning peger IEA-rapporten på de store vækstøkonomier. For blandt andet er Kinas forbrug af kul faldet markant, samtidig med de industrialiserede i OECD-lande har energioptimeret deres forbrug.

Derudover ser det ud til, at skiftet til vedvarende energikilder, begynder at smitte af på den overordnede CO2-udledning.

Læs også: Stærk vækst i grøn emballage

Andre år hvor CO2-udledningen er stagneret, er notoriske kriseår såsom de tidligere 80’ere med jobkrise i USA og Vesteuropa, 1991 hvor Sovjetunionen brød sammen og 2009 hvor den sidste finanskrise ramte.

-JPN

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

01.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Giv en ged, Den perfekte firmagave til jul!

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

31.10.2025CSR.dk

Cirkulær betonløsning vinder pris på Building Green

30.10.2025CSR.dk

Ny bydel i Billund skal sætte ny standard for klimavenligt byggeri

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København