Grøn mur mod ørken og ekstremisme

En stribe afrikanske lande vil plante et 7000 km langt bælte af skov for at hindre ørkenspredning og dermed migration og ekstremisme.

Saharaørkenen spreder sig hurtigt, men det vil en stribe lande syd for det massive område nu prøve at stoppe med en 7000 km lang grøn mur. Foto: Flickr/Jake Crosby.

13.05.2016

CSR.dk

I Kina opførte man i sin tid den kinesiske mur for at forsvare riget mod invaderende nomadestammer nord fra. Tusindvis af kilometer sten og jord, suppleret med bjerge og floder. Nu er der et lignende forsvarsværk undervejs i en tilsvarende målestok i Afrika syd for Sahara, men byggematerialerne er nogle lidt andre, skriver Thomson Reuters Foundation.

Læs også: Fremtidens (bæredygtige) afrikanske storby

Den grønne mur skal gå fra Senegals hovedstad Dakar i vest, til Djibouti i øst. Foto: Nearmap.

Fra Senegal i vest til Djibouti i øst planlægger en række af regionens nationer således at anlægge en 7.000 km lang mur af skov – The Great Green Wall – der skal forsvare landene mod en anden slags invasion; ikke fra krigeriske folkeslag, men fra sand.

Saharaørkenen udvider sig nemlig konstant, så skovbæltet, der efter planen skal være omkring 15 km bredt, får til opgave at hindre ørkenens fortsatte spredning og på den måde gendanne 50 mio. hektar land og ikke mindst landbrugsjord og græsningsarealer.

Konsekvenserne af at miste disse området kan nemlig være vidtrækkende. Ifølge FN kan 60 mio. afrikanere blive fordrevet fra deres hjem inden for de næste blot fem år, i takt med at deres omgivelser bliver til ørken. Frem mod 2025 kan Afrika risikere at miste to tredjedele af sine dyrkbare arealer.

Lokal modstandskraft
Og det kan meget ende i en humanitær katastrofe, der ikke alene vil give (endnu) flere klimaflygtninge, men også kan risikere at drive desperate unge i armene på lokale terrorgrupper som Boko Haram og Al-Queda. Det frygter i hvert fald FN-organisationen UN Convention to Combat Desertification (UNCCD), der arbejder for at bekæmpe ørkenspredning.

”Mangel på muligheder vil drive flere folk væk. Så The Great Green Wall handler om mere end at plante og tælle træer, det handler om at skabe modstandsdygtighed og lokalsamfundene og udvikle bæredygtige projekter, der giver de unge nogle årsager til at blive”, siger programkoordinator for Land Governance and Policy i UNCCD, norske Camilla Nordheim-Larsen til Thomson Reuters Foundation.

Idéen til den store grønne mur blev præsenteret for den Afrikanske Union af den daværende præsident for Nigeria, Olusegun Obasanjo, i 2005, og har tidligere modtaget donationer fra Frankrig og Verdensbanken. I forbindelse med COP21 i Paris i december sidste år fik projektet yderligere fire mia. dollars (godt 26 mia. kr) fra de underskrivende parter af den store klimaaftale.

Læs også: Californisk tørke kan kickstarte grøn omstilling

Indtil videre er omkring 15 procent af muren blevet plantet, primært i Senegal, mens landsbyer i Burkina Faso, Mali og Niger ifølge FN gør fremskridt med vegetation dyrket med medicin og mad for øje.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

29.10.2026CSR.dk

Opgøret med dansk dyreproduktion er nået til kyllingerne

05.10.2026CSR.dk

Datacentre: Amazon lover over 1 mia. dollar til lokalsamfund

CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Ny rapport: Forbedret træfsikkerhed kan gøre e-mails mere klimavenlige

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

Dansk Erhverv

Sponseret

Nye retningslinjer giver virksomheder klarere rammer for reglerne om forbud mod tvangsarbejde – her er 4 ting, du skal vide som virksomhed

CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i København: Idealer i en kynisk tid

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

04.11.2026

Tid

19:00

Sted

Vartov, Farvergade 27. 1463, København K

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig digital transformation

Vil du sætte gang i eller drive virksomhedens digitale udvikling i en bæredygtighed retning? Så er dette 4-dages kursus det rette sted at starte.

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og facilitering

Vil du være god til at facilitere møder, workshops, projekter og lignende? Og vil du kunne understøtte relationelle processer, der skaber værdi, mening og ønsket effekt?

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn