Grønne virksomheder bør udnytte fornyet klimafokus

En ny klimalov er på vej, og dermed er klima-problematikken tilbage på dagsordenen. Det bør de grønne virksomheder udnytte til at skaffe sig en konkurrencefordel, mener ekspert.

Klimadebatten blev sat i bero efter en skuffende COP15 i København i 2009. Foto: Dorte Pallisgaard, Photos.com.

03.10.2013

CSR.dk

Klima-, energi, - og bygningsminister Martin Lidegaard lancerede midt i august regeringens nye klimaplan, der i løbet af efteråret skal blive til en egentlig klimalov, som sikrer, at Danmark når sit mål om at have reduceret CO2-udledningen med 40 procent i 2020.

Sammen med klimaplanen blev der præsenteret beregninger på en række potentielle CO2-reducerende tiltag i forskellige sektorer. Det har skabt heftig debat om, hvor og hvordan man henter de største CO2-besparelser for færrest penge, og dermed ser det ud til, at klimaet er tilbage på dagsordenen efter en årerække med død klimadebat udløst af grumme COP15-tømmermænd.

En langsigtet klimastrategi bliver en klar konkurrencefordel for virksomhederne, mener Anne Louise Thon-Schur, der er nyudnævnt CSR-director i PwC. Regeringen har lanceret en ny klimaplan, som i løbet af efteråret skal blive til en egentlig klimalov. Det har fået klimadebatten til at blusse op. .

”Klimaet røg af agendaen umiddelbart efter COP15-skuffelsen, men det betyder ikke, at alle virksomheder har stoppet arbejdet med klimastrategier. Derfor skal de virksomheder, der er langt i deres klimaarbejde udnytte den fornyede opmærksomhed om klimaet, og være gode til at kommunikere ud, hvad de gør. Jo klarere det står for befolkningen, at vi bliver nødt til at udnytte klodens resurser bedre, jo vigtigere bliver det nemlig også, at virksomhederne har en klar klimastrategi. Det bliver en stor konkurrencefordel på sigt”, siger Anne Louise Thon-Schur til CSR.dk.

Klimastrategi sikrer eksistens
En af pionererne blandt danske virksomheder i forhold til at lægge en klimastrategi og ikke mindst brande sig med et klart klimafokus er det københavnske trykkeri KLS Grafisk Hus, der allerede i 2008 vandt en pris ved Climate Cup for sin klimastrategi.

Administrerende direktør Knud Erik Larsen er ikke i tvivl om, at virksomhedens klimafokus, som blandt andet indebærer en lang række klima,- og miljø-certificeringer samt en ambitiøs elbil-strategi, er med til at holde virksomheden oven vande i en branche, der ellers er hårdt ramt af finanskrise og strukturelle ændringer.

”De fleste af vores kunder synes, at vores klimafokus er meget sympatisk og vil gerne i dialog om det. Det betyder, at vi har været i stand til at holde vores omsætning i de senere år – i modsætning til mange af vores kolleger i branchen, som styrtbløder i øjeblikket. Havde vi ikke født vores klimastrategi tilbage i 2007, tror jeg ikke, det havde set godt ud for virksomheden”, siger Knud Erik Larsen.

Langsigtede investeringer
Han håber, at en ny klimalov vil sætte mere fokus på klimaproblematikken i år, men understreger også, at klimainvesteringer er langsigtede.

”Vi er ikke filantroper, det kan vi ikke tillade os i vores branche. Så det er klart, at det skal give penge på den lange bane at investere i klimaet – og det gør det også. For eksempel har vi lige købt et nyt miljøvenligt anlæg, der skal køle nogle af vores maskiner. Det koster over 800.000 og var en stor udskrivning, men det er tjent hjem i elbesparelser i løbet af knap to år, og så er der plus på kontoen efterfølgende”, understreger Knud Erik Larsen.

Læs også: Dansk tøjfirma til tops i grøn verdenselite

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.05.2026CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

18.05.2026Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

CSR.dk

FødevareBanken og Salling Group vil have hele landet med på deres model for madspild

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Carbon-Storing Acoustic Panels from Seagrass: Søuld’s Reinvention of a Forgotten Material

Dansk Retursystem

Sponseret

EU's krav om flere genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

Elis Danmark A/S

Sponseret

Bæredygtighedsredegørelse 2025: Stabilt ressourceforbrug og positiv fremgang i cirkulære løsninger

CSR.dk

Halvdelen af danskerne kan mærke tabet af natur

Schneider Electric

Sponseret

Hvor hurtigt kan dansk industri rykke digitalt lige nu?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Dansk Standard
Kursus
Risikoledelse i praksis - med afsæt i ISO 31000 – diplomkursus

På dette 2-dages diplomkursus får du en introduktion til ISO 31000 Risikoledelse – Vejledning samt andre relevante risikostandarder og et solidt fagligt grundlag for at arbejde systematisk og praksisnært med risikoledelse i din organisation.

Dato

27.05.2026

Sted

Kosmopol, København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

27.05.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

27.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Internal Auditor Training

The aim of the course is to provide you with knowledge of the entire audit process and plenty of practice in delivering effective internal audits that create value for the organization.

Dato

28.05.2026

Sted

Odense

JUC SERVICE ApS
Konference
Konference om HR-jura og ansættelsesret

I samarbejde med Accura og SIRIUS Advokater byder JUC velkommen til årets store konference om HR-jura og ansættelsesret. Med fokus på temaer som løngennemsigtighed, jura og ledelse i forbindelse med masseafskedigelser, hjemmearbejde og neurodivergens på arbejdsmarkedet.

Dato

28.05.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Spectrum Kalvebod Brygge 10, 6. sal 1560 København V