Medlemsprofiler Se alle
KLS Grafisk Hus A/S
Klima, miljø og energi

Thise Mejeri – økologisk og bæredygtigt
Mejeriet i Thise blev grundlagt i 1887 – og i 1988 blev det et af Danmarks første økologiske mejerier. På daværende tidspunkt var der næsten ingen andre, som turde at satse på økologien – hverken politikere, butikker eller mejeriselskaber. Men siden dengang har Thise Mejeri satset på kompromisløs økologisk kvalitet. Nu vil Thise Mejeri gerne være endnu mere ambitiøse i forhold til bæredygtighed.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi
Trykkeri sætter nye grønne standarder
KLS Grafisk Hus i Hvidovre har som det første trykkeri i Nordeuropa opnået verdens højeste miljøcertificering, Cradle2Cradle.
Klima, miljø og energi

Grønne virksomheder bør udnytte fornyet klimafokus
En ny klimalov er på vej, og dermed er klima-problematikken tilbage på dagsordenen. Det bør de grønne virksomheder udnytte til at skaffe sig en konkurrencefordel, mener ekspert.
Supply chain
Virksomheder lægger grønne varer i indkøbskurven
Grønne indkøb bliver prioriteret højt blandt klimaprofessionelle i private virksomheder og offentlige organisationer. Det viser en ny undersøgelse fra Klimapanelet. Men respondenterne peger også på en række udfordringer, når det grønne kreditkort bliver svunget.
Klima, miljø og energi

7 gode grunde til at virksomheder skal vælge elbiler som firmabiler
Få lavere CO2-udledning, bedre økonomi og bliv festens midtpunkt – fordelene ved at vælge elbiler som firmabiler er mange. Kasper Larsen, der er kommerciel direktør for KLS PurePrint, deler ud af erfaringerne.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi
Brugte tryksager skal blive til ren jord
Et projekt hos KLS Grafisk Hus om omdannelse af brugte tryksager til jord uden udledning af skadelige stoffer bliver nu medfinansieret af Vækstforum Hovedstaden med en million kroner.
Strategi & ledelse
Nyt elbilnetværk er målrettet virksomhederne
Virksomheder, der overvejer en elbil-løsning, eller som har erfaringer med elbiler, bliver nu indkaldt af to ministerier til et særligt netværk.
Strategi & ledelse
Trykkeri giver skolebørn grønnere bøger
KLS Grafisk Hus uddeler gratis genbrugspapir til skolebørnenes bøger.