H&M underbetalte sine medarbejdere

Tøjkæden H&M har fået en bøde for bryde loven om mindsteløn i Storbritannien.

16.01.2015

CSR.dk

Den svenske tøjkæde H&M, der profilerer sig kraftigt på CSR, har underbetalt 540 ansatte i Storbritannien, der har 2.605 pund til gode i løn.

Læs også: H&M vinder modebranchens CSR-pris

Det fremgår af en liste over virksomheder, der ikke har udbetalt minimumslønnen. Listen er offentliggjort af det britiske ministerium for Business, Innovation and Skills, der desuden har givet H&M en bøde for at bryde loven.  

”At udbetale mindre end minimumslønnen er ulovligt, umoralsk og fuldstændig uacceptabelt, siger den britiske beskæftigelsesminister Jo Swinson ifølge BBC.

”Hvis arbejdsgivere bryder loven, skal de vide, at det får alvorlige konsekvenser, da vi offentliggør deres navne, bringer skam over dem og idømmer dem bøder. Desuden hjælper vi medarbejderne med at få de hundredetusinder af pund, som de har til gode i løn”, siger ministeren.

”En beklagelig fejl”
H&M forsvarer sig ifølge BBC med, at der var tale om fejl i timetalsopgørelserne.

”H&M beskæftiger over 9.500 mennesker i Storbritannien. Desværre har 540 ansatte ved en fejl fået udbetalt en løn, der ligger under den nationale minimumsløn. Det skyldes en beklagelig fejl i timeopgørelserne i nogle af vores forretninger”, lyder forklaringen fra H&M.

H&M oplyser desuden, at gennemsnitlige underbetaling for de berørte er 4,82 pund. Alle restancer er omgående behandlet, og H&M påtager sig ansvaret for, at fejlen ikke burde være opstået.  

Læs også: H&M er verdens største aftager af økologisk bomuld

Minimumslønnen i Storbritannien er 6,5 pund i timen for ansatte over 21 år.

- JKK 

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.02.2026CSR.dk

Tryg leverer markant CO2-reduktion i 2025

17.02.2026Valified

Sponseret

Fra ESG-rapport til strategisk styring

17.02.2026Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Kom med til ASKx Conference 2026 Scandinavia

16.02.2026CSR.dk

Turistafgifter spreder sig på tværs af Europa for at bekæmpe overturisme

13.02.2026CSR.dk

Vestas dropper klimaneutralitet i 2030 og halverer ambitionen

12.02.2026CSR.dk

Stigende CO2-udledninger hos Mærsk og Novo sår tvivl om 2030-mål

11.02.2026CSR.dk

Schweiz overhaler Danmark som verdensmester i økologi

09.02.2026CSR.dk

Mærsk dropper ESG-bonusser til ledere

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

20.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

23.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

24.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Værdikæder i forandring - Hvordan ruster vi os til ESG-risici i værdikæden?

Hvordan fremtidssikrer danske virksomheder deres værdikæder i en verden præget af geopolitiske spændinger, nye reguleringer og ESG-krav fra bl.a. finansielle aktører og kunder? På dette formiddagsarrangement sætter vi fokus på, hvordan mellemstore og store virksomheder kan omsætte bæredygtighed til konkret forretningsstrategi – på tværs af leverandører, markeder og finansielle samarbejdspartnere.

Dato

24.02.2026

Tid

08:00

Sted

Teatergaden 1, 8000 Aarhus, Danmark.