Ikea, DHL og Unilever vil køre på el

Ikea, DHL og Unilever er blandt de giganter, der i forbindelse med FN’s klimauge meldte ud, at de inden 2030 vil udskifte alle deres køretøjer, så de udelukkende kører på el.

Ikea er blandt de virksomhedsgiganter, der vil skifte sine samtlige fossildrevne køretøjer ud med elbiler. Foto: Ikea. .

29.09.2017

CSR.dk

En række af verdens største virksomheder har forpligtet sig til at skifte alle fossildrevne køretøjer ud med elbiler, skriver Berlingske Business.

Læs også: H&M og Ikea vil lave tøj af træ

Det gælder blandt andre Ikea, DHL og Unilever, der skal have klaret det omfattende skifte inden 2030.

Formålet er både, at virksomhederne vil nå egne bæredygtighedsmål, men også at el-skiftet skal få andre – både virksomheder, private og producenter – til at satse mere på den eldrevne transport.

Gratis el ved varehuse
Ikea står foran et omfattende projekt, da møbelfirmaet både selv vil køre på el og samtidig opfordre kunderne til at vælge den grønnere transportmulighed:  

”Dette gælder for vores egen flåde af køretøjer hos varehuse og kontorer, men også de partnere, der håndterer vores hjemleverancer. Derudover vil vi oprette ladestationer i alle varehuse for at opmuntre både medarbejdere og kunder til at skifte til elbiler", siger Pia Heidenmark-Cook, bæredygtighedschef hos Ikea, til det svenske medie DN.se.

Læs også: Ikea går ind i kampen mod madspild

Udfordringer med eldrevne lastbiler betyder dog, at leveringer til Ikeas varehuse ikke er med i forpligtigelsen – en opgave der heller ikke varetages af Ikea Group, men Inter Ikea, der også udvikler og fremstiller Ikeas produkter. Ifølge Pia Heidenmark-Cook arbejder Inter Ikea dog på andre tiltag, der skal sænke CO2-udledeningen i den del af transporten.

Ud over at skifte til elbiler og sørge for gratis strøm til kunderne, vil den svenske møbelgigant også investere i den el-drevne udvikling på et højere plan.

Ny bæredygtighedsstrategi undervejs
"Vi ser også på muligheden for at investere i f.eks. virksomheder, der fremmer overgangen til elbiler, eller indgå i langsigtede partnerskaber for at påvise, at dette er vigtigt", siger Pia Heidenmark-Cook til DN.se. Præcis hvilke investeringer og virksomheder er dog endnu for tidligt at sige.

Investeringen i elbiler er en del af Ikea-koncernens bæredygtighedsstrategi, som vil blive præsenteret i en opdateret version i begyndelsen af næste år.

Læs også: IKEA er gode til mangfoldighed

Ud over Ikea, DHL og Unilever tæller elbils-forpligtigelsen LeasePlan, Baidu, HP, Vattenfall, PG&E og Metro AG. De ni virksomheder samarbejder med EV100, som er skabt i samarbejde med The Climate Group.

-CHM

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.02.2026CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

20.02.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

20.02.2026KLS PurePrint A/S

Sponseret

Kom med til boglanceringen af Hvidbog om Cirkulær Emballage 2.0

19.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Offentlige indkøb svigter den grønne omstilling

18.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Udendørsdesign i fokus: Mere end blot en sæsontrend

18.02.2026CSR.dk

Nye beregninger: Hejre-felt kan føre til 10.700 dødsfald

18.02.2026Schneider Electric

Sponseret

Selv gamle produktionsanlæg kan få nyt liv med intelligent retrofit

17.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Ansvarligt interiør skabte ro midt i SS26 messernes travlhed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

23.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

24.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Værdikæder i forandring - Hvordan ruster vi os til ESG-risici i værdikæden?

Hvordan fremtidssikrer danske virksomheder deres værdikæder i en verden præget af geopolitiske spændinger, nye reguleringer og ESG-krav fra bl.a. finansielle aktører og kunder? På dette formiddagsarrangement sætter vi fokus på, hvordan mellemstore og store virksomheder kan omsætte bæredygtighed til konkret forretningsstrategi – på tværs af leverandører, markeder og finansielle samarbejdspartnere.

Dato

24.02.2026

Tid

08:00

Sted

Teatergaden 1, 8000 Aarhus, Danmark.

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Tangen 9, 8200 Aarhus N

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af guide til det digitale produktpas

Få et samlet overblik over de kommende krav, en introduktion til det digitale produktpas og viden om den nye guide.

Dato

24.02.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

25.02.2026

Sted

Odense