Ikea, DHL og Unilever vil køre på el

Ikea, DHL og Unilever er blandt de giganter, der i forbindelse med FN’s klimauge meldte ud, at de inden 2030 vil udskifte alle deres køretøjer, så de udelukkende kører på el.

Ikea er blandt de virksomhedsgiganter, der vil skifte sine samtlige fossildrevne køretøjer ud med elbiler. Foto: Ikea. .

29.09.2017

CSR.dk

En række af verdens største virksomheder har forpligtet sig til at skifte alle fossildrevne køretøjer ud med elbiler, skriver Berlingske Business.

Læs også: H&M og Ikea vil lave tøj af træ

Det gælder blandt andre Ikea, DHL og Unilever, der skal have klaret det omfattende skifte inden 2030.

Formålet er både, at virksomhederne vil nå egne bæredygtighedsmål, men også at el-skiftet skal få andre – både virksomheder, private og producenter – til at satse mere på den eldrevne transport.

Gratis el ved varehuse
Ikea står foran et omfattende projekt, da møbelfirmaet både selv vil køre på el og samtidig opfordre kunderne til at vælge den grønnere transportmulighed:  

”Dette gælder for vores egen flåde af køretøjer hos varehuse og kontorer, men også de partnere, der håndterer vores hjemleverancer. Derudover vil vi oprette ladestationer i alle varehuse for at opmuntre både medarbejdere og kunder til at skifte til elbiler", siger Pia Heidenmark-Cook, bæredygtighedschef hos Ikea, til det svenske medie DN.se.

Læs også: Ikea går ind i kampen mod madspild

Udfordringer med eldrevne lastbiler betyder dog, at leveringer til Ikeas varehuse ikke er med i forpligtigelsen – en opgave der heller ikke varetages af Ikea Group, men Inter Ikea, der også udvikler og fremstiller Ikeas produkter. Ifølge Pia Heidenmark-Cook arbejder Inter Ikea dog på andre tiltag, der skal sænke CO2-udledeningen i den del af transporten.

Ud over at skifte til elbiler og sørge for gratis strøm til kunderne, vil den svenske møbelgigant også investere i den el-drevne udvikling på et højere plan.

Ny bæredygtighedsstrategi undervejs
"Vi ser også på muligheden for at investere i f.eks. virksomheder, der fremmer overgangen til elbiler, eller indgå i langsigtede partnerskaber for at påvise, at dette er vigtigt", siger Pia Heidenmark-Cook til DN.se. Præcis hvilke investeringer og virksomheder er dog endnu for tidligt at sige.

Investeringen i elbiler er en del af Ikea-koncernens bæredygtighedsstrategi, som vil blive præsenteret i en opdateret version i begyndelsen af næste år.

Læs også: IKEA er gode til mangfoldighed

Ud over Ikea, DHL og Unilever tæller elbils-forpligtigelsen LeasePlan, Baidu, HP, Vattenfall, PG&E og Metro AG. De ni virksomheder samarbejder med EV100, som er skabt i samarbejde med The Climate Group.

-CHM

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

16.01.2026CSR.dk

Arla når milepæl: Alle europæiske mejerier dækkes nu 100 procent af vedvarende energi

16.01.2026CSR.dk

Ny landsdækkende undersøgelse: Over halvdelen af unge forbinder intensivt dyrkede marker med natur

16.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Blossom - Når blomster møder kreativ styling

15.01.2026CSR.dk

Treårsgennemsnit over 1,5 grader bringer Parisaftalen i fare

15.01.2026Dansk Industri

Sponseret

DI Turisme, Kultur & Oplevelser lancerer klimaklar-forløb for branchen

14.01.2026CSR.dk

Fonds-millioner til grønnere erhvervsuddannelser

14.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Nye OOhh fuglehuse - skabt med respekt for naturen

13.01.2026CSR.dk

Ørsted får grønt lys til at genoptage havvindprojekt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

19.01.2026

Sted

København

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

19.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

19.01.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

20.01.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

20.01.2026

Sted

Online