IKEA indgår samarbejde med den danske start-up virksomhed Flow Loop

Den danske start-up Flow-Loop ApS har udviklet en recirkulerende bruser, der reducerer vandforbruget med op til 80%, og som kan installeres uden ombygning af badeværelset. Nu indgår Flow-Loop samarbejde med IKEA.

12.10.2020

CSR.dk

Siden 2016 har Flow Loop arbejdet på en innovativ recirkulerende bruseløsning. I foråret 2019 deltog Flow Loop på IKEAs Bootcamp, hvor innovative start-ups sammen med IKEA udvikler nye løsninger. Efterfølgende har Flow Loop indgået et strategisk samarbejde med IKEA, der deler Flow Loops vision om at udvikle vandbesparende løsninger. Flow-Loops bruseløsning kan installeres i stort set alle brusebadeværelser på en halv time.

”Vores vision har hele tiden været at udvikle en bruseløsning, hvor man ikke skulle gå på kompromis med den gode bruseoplevelse, men markant reducerer vand- og energiforbruget og dermed CO2 udslippet. I dag har vi en løsning, der reducerer vandforbruget pr. brusebad med 80%, energiforbruget med 70% og dermed CO2 udslippet med ca. 70%”, siger direktør Troels Grene, Flow Loop og fortsætter:
“Det er vigtigt for os at vores løsning bliver tilgængelig for så mange som muligt. Det er den eneste måde at opnå store besparelser på både vand, energi og CO2. Samarbejdet med IKEA er derfor en milepæl”.

Læs også: Ikea tager hjerteblod i brug for at hjælpe klimaet

Vandkvaliteten er i top
At tage et recirkulerende brusebad kræver selvfølgelig at vandkvaliteten er i orden. Dette har været et fokusområde fra starten, og Flow Loop har samarbejdet intensivt med DTU for at sikre, at det recirkulerede vand lever op til bedste kategori af badevand kaldet udmærket badevand. I dag ligger Flow Loops vandkvalitet i den allerbedste del at den bedste kategori, idet vandet bliver sendt gennem to filtre inden det UV-belyses for at uskadeliggøre eventuelle bakterier og vira.  I tillæg hertil sikrer løsningen at det kun er eget badevand, der recirkuleres. Der er ikke vand fra tidligere badende, der genbruges.

Læs også: Ikea lancerer ny app med bæredygtige hverdagsråd

Flow Loop lancerer recirkulerende bruser i 2021
Flow Loop lancerer deres egen recirkulerende bruser kaldet Eco Loop i Danmark i 2021. ”I tillæg til de private hjem oplever vi også stor interesse fra B2B segmenter som hoteller, fitness og sportsfaciliteter samt arbejdspladser, da de har et stort vandforbrug og fokus på bæredygtighed”, afslutter Troels Grene.

- MT

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København oktober 2026

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

28.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

28.10.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

28.10.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

28.10.2026

Sted

Odense