IMO vil reducere drivhusgasser hurtigere

Den internationale maritime organisation presser på for at bekæmpe kulstof-udslippet fra skibe. IMO indsætter en ekstraordinær arbejdsgruppe og udvikler et ”lige til tiden”-koncept.

Den internationale maritime organisation vil reducere fragtskibes kulstof-udslip hurtigere og iværksætter en række initiativer. PR-foto..

22.10.2018

CSR.dk

Den internationale maritime organisation, IMO, indsætter en ekstraordinær arbejdsgruppe til at udvikle et program. Programmet skal følge op på IMO’s oprindelige strategi for at reducere drivhusgasser fra skibe, fortalte organisationen efter et møde i sidste uge.

Læs også: IMO klar med ny klimaaftale for fremtidens skibsfart

IMO’s oprindelige plan, fra april 2018, består i, at organisationen vil fortsætte med at mindske drivhusgasser fra international skibsfragt og helt udfase udslippet så hurtigt som muligt, i dette århundrede.

Strategien giver shippingindustrien en klar kurs mod at investere i udviklingen af brændsler med enten lavt eller intet kulstofudslip samt innovative energieffektive teknologier.

IMO's Generalsekretær Kitack Lim. PR-foto..

IMO’s generalsekretær Kitack Lim åbnede mødet med en ambition om at få en plan på plads:

”Det er nu tid til at vende en ny side og sammen gå i gang med at implementere den oprindelige IMO-strategi. I opfordres til at engagere jer med beslutsomhed i denne uge, ved at opsætte et klart program, på linje med visionen, principperne og ambitionsniveauet i strategien, så den kan blive iværksat. Således at programmet, der skal følge op på aktionerne, kan godkendes i næste uge, når havmiljøbeskyttelseskomiteen mødes.”

Den ekstraordinære arbejdsgruppe skal reportere til havmiljøbeskyttelseskomiteen som forventes at godkende samt udvikle aktionsplanen yderligere.

”Lige til tiden”-operationer
Til IMO’s møde blev en anden plan også præsenteret. Den handler om, at man ved at reducere den tid skibene tilbringer i venteposition uden for havnene samt ved anker, kan reducere skibenes kulstof-udslip væsentligt, ifølge studier lavet af IMO-medlemmer.

Skibe kan nemlig tilbringe dage i venteposition, men hvis man kan oplyse skibene med regulære opdateringer omhandlende kaj-tilgængelighed, især i de sidste 12 timer før havneankomst, kan man reducere skibenes- og havnenes kulstof-udslip markant.

Implementering af konceptet ”lige til tiden”-skibsoperationer (just-in-time) betyder at skibene kan time deres ankomst bedre. Det kan f.eks. ske ved at skibene sænker farten og derved forbrænder mindre brændstof, samtidig med at selskaberne sparer brændstofomkostninger.

Læs også: Klimaudspil: Godt med transport i fokus, men der skal mere til

Det er den globale industrialliance, GIA, der skal undersøge mulighederne i ”lige til tiden”-konceptet. GIA skal se på operationelle- og kontraktlige barriere ved implementeringen af programmet, så alle parter kan tage de nødvendige foranstaltninger, der skal gøre operationen til en global realitet.

GIA har lavet en video, der forklarer ”lige til tiden”-konceptet, som også blev præsenteret på IMO’s møde.

- SN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.03.2026CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

16.03.2026CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Annonce

CSR.dk

Ekspert advarer om at sammenblande ESG og bæredygtighed

CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

19.03.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til retningslinjer for FN’s verdensmål

På dette 1-dags kursus lærer du, hvordan din organisation kan arbejde målrettet med FN’s verdensmål. Du lærer at forstå, hvordan verdensmålene kan omsættes til konkret handling, fra strategisk planlægning og bæredygtighedsstrategi til implementering og måling af resultater.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Valified
Webinar
Webinar for konsulenter, rådgivere og konsulenthuse

Sådan bruger du ESG-benchmark som salgs- og analyseprodukt i din rådgivning

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

JUC SERVICE ApS
Kursus
Bæredygtigt byggeri

Dette kursus giver en dybdegående introduktion til bæredygtighed byggeri med særligt fokus på krav og retningslinjer, der er relevante for offentlige bygherrer.

Dato

19.03.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Cabi
Webinar
Fra tal til handling – knæk koden til sygefravær

Data om sygefravær kan gøre en stor forskel, når du skal nedbringe sygefraværet. Men hvordan arbejder du som leder konkret og systematisk med tallene, så du opnår mærkbare resultater? Det får du inspiration og værktøjer til på dette webinar.

Dato

19.03.2026

Tid

10:15

Sted

Online

Dakofa
Seminar
Cirkulære møbler og nye markedspladser

Hvordan skaber private virksomheder og organisationer værdi med mere cirkulære møbler?

Dato

19.03.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V