Internet of Things og klimamål bliver afgørende for fremtidens selskabsformer

Det handler hverken om hvad eller hvorfor, men om hvordan teknologi og klimamål kommer til at redefinere erhvervslivet i fremtiden. Sådan lyder budskabet fra Grundfos og Microsoft.

”Jeg vil i væsentlig grad udfordre de virksomhedsledere, som ikke har bæredygtighed og digitalisering i top tre over deres prioriterer", lyder det fra Grundfos topchef. Arkivfoto..

06.08.2019

CSR.dk

Megatrenden Internet of Things (IoT) er på vej til at adressere langt større problemstillinger end intelligente brødristere og bilnøgler, som det for blot et par år siden handlede om. Derfor samarbejder pumpekoncernen Grundfos og softwaregiganten Microsoft Danmark på det teknologiske felt.

Læs også: Teknologi redder ikke verden

Bag partnerskabet står Mads Nipper, koncernchef for Grundfos, og Marianne Dahl, som lige er aftrådt som administrerende direktør for Mikrosoft. De mener, at IoT kommer til at præge udviklingen af bæredygtige forretninger. Det skriver Fianans.

”Jeg vil i væsentlig grad udfordre de virksomhedsledere, som ikke har bæredygtighed og digitalisering i top tre over deres prioriterer. Hvis det ikke er tilfældet, tror jeg lige, at de skal snuppe sig et ekstra glas rødvin fredag aften”, siger Mads Nipper til Finans.

Det handler om hvordan
Partnerskabet mellem Grundfos og Microsoft har til formål at optimere varmesystemer, kølesystemer, vandforsyning og spildevandsafløb så meget som overhovedet muligt over hele kloden. Men det handler midlertidigt ikke så meget om hvorfor eller hvad, men om hvordan, ifølge de to topchefer.

”Vores teknologi er jo ligegyldig uden et dybere indhold. Den giver ingen mening uden virksomheder og brugere til at stille et eller andet op med den. Internet of Things og bæredygtighed hænger derfor supergodt sammen, fordi vi ved hjælp af teknologien nu kan løse nogle af verdens store problemer og samtidig skabe profitable forretninger. Det har været svært at sætte sammen før”, siger Marianne Dahl til Finans.

Læs også: Cirkulær økonomi 2.0: Økosystemer og partnerskaber – og rigelig belønning

Mads Nipper forventer, at flere liggende samarbejder vil se dagens lys i fremtiden.

- SDN

Bureau Veritas

Sponseret

Understand Climate Footprint Calculations – LCA, EPD, PEF and the GHG Protocol Explained

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

15.09.2025CSR.dk

EU udsætter klimamål: Uenigheder spænder ben for 2035- og 2040-mål

12.09.2025CSR.dk

Rock Flour Company får investering til at udnytte grønlandsk gletjsermel til CO2-fangst og gødning

12.09.2025CSR.dk

Oprustningen presser bæredygtighed i baggrunden hos rådgivende ingeniører

11.09.2025CSR.dk

Ny rapport: Klimapolitik kan mindske ulighed og øge sammenhængskraften

10.09.2025CSR.dk

DLG vil dokumentere effekten af regenerativt landbrug i nyt pilotprojekt

10.09.2025CSR.dk

Dyrere materialer truer tempoet i den grønne omstilling

09.09.2025CSR.dk

Danske virksomheder justerer strategi i USA efter Trumps kursskifte

08.09.2025CSR.dk

Regenerativt landbrug rykker op på dagsordenen hos de største i fødevarebranchen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar September 15, 2025: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

15.09.2025

Tid

14:00

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

Beierholm
Webinar
ESG to the point: Udvidet producentansvar - hvordan indrapporterer I emballage?

Vi oplevede stor interesse for webinaret omkring det udvidet producentansvar for engangsemballage, hvorfor vi har valgt at gentage succesen, så endnu flere virksomheder kan blive klogere på de regler, virksomheden muligvis er omfattet af. Denne gang fortæller vi også, hvorfor det udvidet producentansvar er et godt startsted for en række yderligere værdiskabende ESG- tiltag. Ud over at emballage og affaldsprodukter er centrale i klimaregnskabets Scope 3 afdeling, så skabes der vigtige data til fokus på ecodesign og cirkularitet, som kan være med til at forme ledelsesbeslutninger om strategi og innovation. Disse elementer indgår naturligvis også i både CSRD og VSME rapporteringsstandarderne.

Dato

16.09.2025

Tid

08:15

Sted

Teams