Investorer vil have havvindmøller - ikke kul

Ny havmøllepark ved britisk kyst viser en klar tendens: Havmøller er populære som aldrig før.

I alt skal 32 af de store Vestas-havmøller installeres i havmølleparken Burbo Bank Extension, som opføres af Dong Energy. Foto: Dong Energy. .

30.03.2017

CSR.dk

Dong Energy er i fuld gang med at etablere og installere 32 Vestas-havmøller ud for den engelske by Liverpools kyst, skriver The New York Times. 32 havmøller, der hver strækker sig 195 meter op i luften og har en kapacitet på otte MW, hvilket gør dem til verdens største af slagsen. Når parken står færdig, vil den kunne producere strøm til 230.000 britiske hjem.

Og havmølleparker kan i høj grad blive vejen frem. Energiformen er ligefrem på vej til at blive mainstream, skriver den amerikanske avis.

“Hvis du havde spurgt investorerne for fem år siden, ville kun få være på udkig efter havmølleparker”, siger Suzanne Buchta, adm. direktør for Bank of America Merril Lynch, til New York Times. Men det har ændret sig nu, fortæller hun.

Havmølleparker er det nye sort
Siden havmøllerne fik sin debut i 1991, er teknologien blevet betydeligt bedre og mere effektiv. Møllerne, der bliver installeret i dag, er større og producerer mere elektricitet, og det betyder mere grøn energi og et større økonomisk overskud.

Det har naturligvis tiltrukket investorer, der dermed har skabt mere konkurrence blandt producenter som eksempelvis Vestas og Siemens.

Bedre teknologi og mere konkurrence har været med til at skabe et fald i priserne de seneste år. Et fald, der skaber håb om, at havmøller snart kan konkurrere med konventionelle energiformer og i sidste ende klare sig helt uden tilskud, skriver New York Times.

Læs også: Kunstig ø i Nordsøen kan sikre fremtidens vindenergi

Det afspejler sig også i kulindustrien, hvor verdens største kulselskab, Peabody, har haft et særdeles hårdt år og blandt andet været tæt på at gå fallit.

Sidste år skrev finansmediet Bloomberg således, at den samlede markedsværdi af amerikanske kulmineselskaber på blot fem år var faldet til mindre end en tiendedel.

Og kulkrisen var netop også et varmt emne gennem hele den amerikanske valgdebat, hvor Donald Trump lovede at booste industrien. Noget han netop har fulgt op på ved at ophæve Barack Obamas stop for anlægning af nye kulminer i landet.

Læs mere om den britiske havmøllepark her.

-CHM

Rambøll A/S

Sponseret

Bliv klogere på CER

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

18.09.2025Valified

Sponseret

ESG som strategisk aktiv: Honestus & Partners løfter pension til forretningsdifferentiering

18.09.2025Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Mød os til Green Hydrogen Week den 6.-10. oktober

17.09.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Klimakampen: Når små handlinger bliver til store resultater

15.09.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Nostalgi i smukt nyt design

12.09.2025CSR.dk

Ramaskrig om producentansvar midlertidigt slukket af Regeringen

11.09.2025Klimaklar

Sponseret

Sidder du alene med klimaregnskab? Få en klimasparringspartner.

11.09.2025Dagrofa aps

Sponseret

Ny digital løsning skal lette klimarapportering og bekæmpe madspild i danske professionelle køkkener

11.09.2025Fristads Kansas

Sponseret

Fristads Kansas tager næste skridt i udfasningen af PFAS

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem udbydere og entreprenører. Grundet overvældende interesse er dette en gentagelse af kurset fra marts 2025.

Dato

18.09.2025

Tid

10:00

Miljømærkning Danmark
Webinar
Fra ambition til action – succes med miljømærkede indkøb

Få viden, inspiration og praktiske råd til at komme godt i gang med miljømærkede indkøb.

Dato

18.09.2025

Tid

13:00

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Next Generation QMS Assessment Course

Et virtuelt kursus, som er designet til at give dig en anerkendt metode til at evaluere din virksomheds kvalitetsledelsessystem (QMS) i forhold til best-practice og anerkendte standarder.

Dato

22.09.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar September 22, 2025: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

22.09.2025

Tid

02:00

Sted

Zoom