København skal lede C40-netværk

Det næste år skal Københavns Kommune lede et netværk om energieffektive offentlige bygninger under den internationale klimaorganisation C40.

C40 er verdens førende klimanetværk for stor- og megabyer. Lige nu har netværket 96 byer som medlemmer, herunder København..

26.06.2018

CSR.dk

Fra den 18. juni og et år frem overtager Københavns Kommunes ledelsen af den internationale organisation for bæredygtig udvikling af byer C40's netværk om energieffektive offentlige bygninger, Municipal Building Efficiency.

Og den beslutning glæder man sig over hos kommunen.

Læs også: Grøn energi på Christiania 

”Vi er stolte af, at vi er blevet opfordret til – og nu har sagt ja til – at være en ledende by i netværket. Det giver os mulighed for at udbrede kendskabet til Københavns Kommunes løsninger med at overvåge og optimere energiforbruget i bygninger og samtidig følge med i den internationale udvikling på området”, fortæller Pernille Bahson, der er kontorchef ved Københavns Ejendomme & Indkøbs energi- og teknikafdeling, der skal stå for den administrative opgave.

Lederskabet af C40-netværket indebærer, at Københavns Kommune skal facilitere videndelingen om, hvordan man kan spare på energiforbruget i offentlige bygninger gennem eksempelvis central energiovervågning.

Det vil blandt andet ske gennem dataindsamling i samarbejde med Berkeley National Laboratory, webinarer og en planlagt workshop i København i efteråret med repræsentanter fra 25 af verdens største byer.

Mulighed for vækst
Overtagelsen betyder, at Københavns Ejendomme & Indkøb får et tæt samarbejde med Vækst og Erhverv, som koordinerer kommunens C40-arbejde.

Og lederskabet kan skabe vækst for byen og det danske erhvervsliv, forklarer kontorchef for Vækst & Erhverv, Annemarie Munk Riis.

”Vi vil bruge lederskabet til at promovere København som en grøn by og derved tiltrække udenlandske virksomheder, talent og turister. Det vil også være en løftestang for samarbejdet med det danske erhvervsliv om bæredygtige løsninger”, siger hun. 

Klimaprisen banede vejen
C40 tilbød Københavns Kommune lederskabet for netværket i forlængelse af, at kommunen modtog en C40 Cities Award.

København modtog den internationale klimapris, fordi byen er den første i verden, som har et centralt energiovervågningssystem, der kan bruges til at monitorere og optimere energiforbruget i kommunens bygninger.

Læs også: Danmarks klimaindsats bliver vurderet som 'dårlig'

Københavns Ejendomme og Indkøb har repræsenteret Københavns Kommune i netværket, der i dag har 96 stor- og megabyer fra især Nord- og Sydamerika og Kina som medlemmer, siden foråret 2017.

Københavns overborgmester Frank Jensen (S) bliver formand for netværket.

- JJK

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

23.02.2026SUSTAINX ApS

Sponseret

De fleste danske virksomheder måler på ESG. Spørgsmålet er, om de også styrer efter det.

23.02.2026CSR.dk

Ekspert: Private initiativer driver ansvarlig skatteadfærd i erhvervslivet

19.02.2026CSR.dk

Tårnby Forsyning gør kloakprojekt til grønt laboratorium

19.02.2026CSR.dk

Dansk Standard vil ruste virksomheder til digitalt produktpas

19.02.2026CSR.dk

Mangler fortsat klimamål: Netcompany's enegang vækker kritik

18.02.2026CSR.dk

Industrivirksomheder har sat kurs mod cirkulær økonomi – med forhindringer

18.02.2026CSR.dk

Nykredit misser 2025-mål for kønsdiversitet og møder kritik fra CBS-professor

17.02.2026CSR.dk

Tryg leverer markant CO2-reduktion i 2025

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

24.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Værdikæder i forandring - Hvordan ruster vi os til ESG-risici i værdikæden?

Hvordan fremtidssikrer danske virksomheder deres værdikæder i en verden præget af geopolitiske spændinger, nye reguleringer og ESG-krav fra bl.a. finansielle aktører og kunder? På dette formiddagsarrangement sætter vi fokus på, hvordan mellemstore og store virksomheder kan omsætte bæredygtighed til konkret forretningsstrategi – på tværs af leverandører, markeder og finansielle samarbejdspartnere.

Dato

24.02.2026

Tid

08:00

Sted

Teatergaden 1, 8000 Aarhus, Danmark.

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Tangen 9, 8200 Aarhus N

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af guide til det digitale produktpas

Få et samlet overblik over de kommende krav, en introduktion til det digitale produktpas og viden om den nye guide.

Dato

24.02.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 3: Voluntary Sustainability SME reporting standard (VSME) og ledelsessystemet

Sådan integreres VSME-standarden i ledelsessystemet – ESG-rapportering for SMV'er.

Dato

25.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

25.02.2026

Sted

Odense