Klimabelastende kødproduktion sættes under lup

AgroTech undersøger gennem et nyt projekt, hvordan nordisk oksekødsproduktion kan gøres mere klimavenlig.

23.03.2012

CSR.dk

Gennem et nyt interregionalt EU-projekt skal det teknologiske serviceinstitut AgroTech undersøge, hvordan CO2-udslippet fra produktion af oksekød kan reduceres.

Projektet skal opbygge viden om, hvor i værdikæden klimabelastningen finder sted og bidrage med løsningsforslag, der sikrer at CO2-udledningen bliver bragt ned. I den forbindelse udvikler AgroTech sammen med Aarhus Universitet og Sveriges Landbrugsuniversitet et bæredygtighedsindeks, som kan lave en samlet vurdering af produktionen.

Muligt at sammenligne
Ifølge Nicolai Ingemann Nielsen, der er innovationskonsulent i AgroTech skal samarbejdet med det svenske universitet også sikre, at det bliver kortlagt, om det er de danske eller svenske produktionsmetoder, der er mest klimavenlige. I dag er der nemlig meget stor forskel på, hvordan Sverige og Danmark producerer oksekød.

”Det handler om at finde frem til de produktionsformer, der er mest effektive, ikke kun i forhold til klima, men også i forhold til andre bæredygtighedskriterier som miljø, dyrevelfærd eller naturpleje”, siger innovationskonsulent Nicolaj Ingemann Nielsen, AgroTech.
Produktion af oksekød forårsager hvert år betydelige mængder drivhusgasser, alene i Danmark produceres hvert år 133.000 tons oksekød svarende til en klimabelastning på godt 2 mio. tons CO2.

-LA

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.03.2026CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

17.03.2026SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

Annonce

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

CSR.dk

Sydfynsk energiselskab høster frugterne af kortere arbejdsuge

Schneider Electric

Sponseret

Kom til webinar: Oplev den nye StackMate - enkel og fleksibel robotpalletering

CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

26.03.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.03.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar March 27, 2026: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

27.03.2026

Tid

14:00

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom