Konference: Grønland sætter igen fokus på FN’s Verdensmål for Bæredygtig Udvikling

Hvorfor og hvordan giver FN’s verdensmål mening for Grønland? Og hvad skal der til for at komme i mål med at implementere verdensmålene i Grønland? De spørgsmål tages op på en spændende konference den 15. september i Katuaq.

10.08.2018

CSR.dk

Konferencen arrangeres af CSR Greenland i samarbejde med Grønlands Erhverv og Transparancy International Greenland. Her kan man blandt andet møde Mogens Lykketoft, som var formand for FN’s generalforsamling da de 17 verdensmål i blev vedtaget i 2015.

Grønlandske virksomheder, kommuner, organisationer og selvstyret har allerede sat fokus på Verdensmålene, som blandt andet handler omat passe på miljøet på land og i vand, afskaffe fattigdom og mindske ulighed imellem og indenfor landene. Målene er med til at gøre virksomhederne endnu skarpere på, hvordan de kan bidrage til at sikre en bæredygtig udvikling. Derfor har bl.a. GrønlandsBANKEN, Air Greenland og Royal Greenland taget målene med i deres rapportering om samfundsansvar.

En fælles platform

En tilsvarende konference sidste år lagde grunden til en fælles platform for at arbejde videre på tværs af organisationerne. Med den aktuelle konference håber arrangørerne på at få endnu flere involveret i samarbejdet, fastholde den politiske opmærksomhed på målene og inspirere til nye aktiviteter og indsatser. 

- Vi vil med konferencen give deltagerne inspiration til at handle – enten at arbejde konkret med verdensmålene i deres egen organisation og/eller at søge partnerskaber med andre, forklarer Anne Mette Christiansen fra CSR Greenland. Hun fortæller desuden, at arrangørerne i forbindelse med konferencen vil stille forslag om en grønlandsk handleplan med klare prioriteter i stil med det, man har gjort i resten af norden.

Interessen for arbejdet med verdensmålene afspejler sig også i god tilslutning på tværs af sektorer til heldagskurset ”Verdensmålene i jeres organisation”som CSR Greenland afholder forud for konferencen. 

De 17 Verdensmål er i øvrigt oversat til grønlandsk og officielt godkendt.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.08.2026CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

06.07.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Nye retningslinjer giver virksomheder klarere rammer for reglerne om forbud mod tvangsarbejde – her er 4 ting, du skal vide som virksomhed

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Møde- og eventkunder stiller krav om bæredygtighed, men dokumentationen halter

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dakofa
Konference
Dakofas Årskonference: Fra EU-krav til national handlingsplan – i en vild tid...

Cirkulær omstilling er ikke længere et valg, men en nødvendighed – og samtidig en af de mest komplekse dagsordener, vi som samfund står overfor. Krav fra EU, nationale strategier og lokale virkeligheder bevæger sig hurtigt og stiller nye forventninger til både myndigheder, virksomheder og vidensaktører. I en tid, hvor rammerne hele tiden flytter sig, bliver evnen til at navigere i det uforudsigelige afgørende.

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Hotel Munkebjerg, Vejle

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af standarderne for det digitale produktpas

Dansk Standard inviterer til webinar om de nye standarder for det digitale produktpas. Standarderne skal hjælpe virksomheder med at forberede sig på de kommende krav til produktinformation, som følger af EU’s Ecodesign-forordning.

Dato

23.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense