Konference: Grønland sætter igen fokus på FN’s Verdensmål for Bæredygtig Udvikling

Hvorfor og hvordan giver FN’s verdensmål mening for Grønland? Og hvad skal der til for at komme i mål med at implementere verdensmålene i Grønland? De spørgsmål tages op på en spændende konference den 15. september i Katuaq.

10.08.2018

CSR.dk

Konferencen arrangeres af CSR Greenland i samarbejde med Grønlands Erhverv og Transparancy International Greenland. Her kan man blandt andet møde Mogens Lykketoft, som var formand for FN’s generalforsamling da de 17 verdensmål i blev vedtaget i 2015.

Grønlandske virksomheder, kommuner, organisationer og selvstyret har allerede sat fokus på Verdensmålene, som blandt andet handler omat passe på miljøet på land og i vand, afskaffe fattigdom og mindske ulighed imellem og indenfor landene. Målene er med til at gøre virksomhederne endnu skarpere på, hvordan de kan bidrage til at sikre en bæredygtig udvikling. Derfor har bl.a. GrønlandsBANKEN, Air Greenland og Royal Greenland taget målene med i deres rapportering om samfundsansvar.

En fælles platform

En tilsvarende konference sidste år lagde grunden til en fælles platform for at arbejde videre på tværs af organisationerne. Med den aktuelle konference håber arrangørerne på at få endnu flere involveret i samarbejdet, fastholde den politiske opmærksomhed på målene og inspirere til nye aktiviteter og indsatser. 

- Vi vil med konferencen give deltagerne inspiration til at handle – enten at arbejde konkret med verdensmålene i deres egen organisation og/eller at søge partnerskaber med andre, forklarer Anne Mette Christiansen fra CSR Greenland. Hun fortæller desuden, at arrangørerne i forbindelse med konferencen vil stille forslag om en grønlandsk handleplan med klare prioriteter i stil med det, man har gjort i resten af norden.

Interessen for arbejdet med verdensmålene afspejler sig også i god tilslutning på tværs af sektorer til heldagskurset ”Verdensmålene i jeres organisation”som CSR Greenland afholder forud for konferencen. 

De 17 Verdensmål er i øvrigt oversat til grønlandsk og officielt godkendt.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.07.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Nye retningslinjer giver virksomheder klarere rammer for reglerne om forbud mod tvangsarbejde – her er 4 ting, du skal vide som virksomhed

17.06.2026JUC SERVICE ApS

Sponseret

Miljøret, vandmiljø og naturgenopretning stiller nye krav til ansvar og gennemførelse

CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup