Konference: Grønland sætter igen fokus på FN’s Verdensmål for Bæredygtig Udvikling

Hvorfor og hvordan giver FN’s verdensmål mening for Grønland? Og hvad skal der til for at komme i mål med at implementere verdensmålene i Grønland? De spørgsmål tages op på en spændende konference den 15. september i Katuaq.

10.08.2018

CSR.dk

Konferencen arrangeres af CSR Greenland i samarbejde med Grønlands Erhverv og Transparancy International Greenland. Her kan man blandt andet møde Mogens Lykketoft, som var formand for FN’s generalforsamling da de 17 verdensmål i blev vedtaget i 2015.

Grønlandske virksomheder, kommuner, organisationer og selvstyret har allerede sat fokus på Verdensmålene, som blandt andet handler omat passe på miljøet på land og i vand, afskaffe fattigdom og mindske ulighed imellem og indenfor landene. Målene er med til at gøre virksomhederne endnu skarpere på, hvordan de kan bidrage til at sikre en bæredygtig udvikling. Derfor har bl.a. GrønlandsBANKEN, Air Greenland og Royal Greenland taget målene med i deres rapportering om samfundsansvar.

En fælles platform

En tilsvarende konference sidste år lagde grunden til en fælles platform for at arbejde videre på tværs af organisationerne. Med den aktuelle konference håber arrangørerne på at få endnu flere involveret i samarbejdet, fastholde den politiske opmærksomhed på målene og inspirere til nye aktiviteter og indsatser. 

- Vi vil med konferencen give deltagerne inspiration til at handle – enten at arbejde konkret med verdensmålene i deres egen organisation og/eller at søge partnerskaber med andre, forklarer Anne Mette Christiansen fra CSR Greenland. Hun fortæller desuden, at arrangørerne i forbindelse med konferencen vil stille forslag om en grønlandsk handleplan med klare prioriteter i stil med det, man har gjort i resten af norden.

Interessen for arbejdet med verdensmålene afspejler sig også i god tilslutning på tværs af sektorer til heldagskurset ”Verdensmålene i jeres organisation”som CSR Greenland afholder forud for konferencen. 

De 17 Verdensmål er i øvrigt oversat til grønlandsk og officielt godkendt.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.01.2026CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

11.12.20253H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

10.12.2025CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

10.12.20253H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

05.12.2025CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

01.12.20253H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

28.11.2025CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

07.11.2025CSR.dk

Amerikanske delstater truer med retssager mod techgiganter der følger EU-regler

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

20.01.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

20.01.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Kursus
Briefing: Sustainability in turbulent times

Briefing: Navigating sustainability in turbulent times and unstable geopolitics

Dato

20.01.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J