Krav om CSR i byggeriet stiger

CSR er i høj grad blevet en del af de opgaver, der er forbundet med den daglige drift for bygge- og anlægsvirksomhederne. Og kravene til CSR-aktiviteter er stigende, viser en analyse fra Dansk Byggeri.

”Der bliver hele tiden stillet flere lovkrav til blandt andet arbejdsmiljø samt miljø- og energimæssige tiltag”, siger Henriette Thuen, international chef hos Dansk Byggeri. Foto: Dansk Byggeri/Ricky John Molloy..

26.05.2014

CSR.dk

CSR er ved at vinde terræn i bygge- og anlægsbranchen. Det viser en analyse fra sektorens erhvervs- og arbejdsgiverorganisation, Dansk Byggeri, der har undersøgt det CSR-relaterede aktivitetsniveau. Af analysen fremgår, at kravene til CSR-aktiviteter er stigende. Tendensen blandt bygge- og anlægsvirksomhederne er, at de tager flere CSR-initiativer, idet 80 procent svarer, at de har igangsat samfundsansvarlige aktiviteter på tre eller flere områder.

Læs også: Byggeriet har tradition for ansvarlighed

”Vi kan se, at virksomhederne i høj grad arbejder med CSR-aktiviteter som en fast integreret del af forretningen. Årsagen er blandt andet, at det giver anseelse i omverdenen, flere kunder, stolthed blandt medarbejderne – og ikke mindst kan bidrage til sorte tal på bundlinjen”, siger Henriette Thuen, international chef hos Dansk Byggeri til danskbyggeri.dk.

<p>”Vi kan se, at virksomhederne i høj grad arbejder med CSR-aktiviteter som en fast integreret del af forretningen”. </p>

Henriette Thuen, international chef hos Dansk Byggeri

CSR-aktiviteter der kan ses på bundlinjen
Ifølge Henriette Thuen, der er ansvarlig for analysen, er beskeden på vandrørene fra Dansk Byggeris medlemsvirksomheder, at de i høj grad vælger deres CSR-aktivitetsområder efter, hvor de giver en effekt på bundlinjen. 

"Det skal give mening for dem at investere i CSR, og det er særdeles positivt. For det er netop, når et aktivitetsområde bidrager til indtjeningen og bliver en del af hele den ledelsesmæssige, strategiske planlægning, at aktiviteten bider sig fast og bliver en inkorporeret del af forretningen – til glæde for både kunder, medarbejdere og samfundet, siger Henriette Thuen til danskbyggeri.dk.

Som eksempel nævner hun, at fokus på arbejdsmiljøet giver færre sygedage blandt medarbejderne, hvilket både giver glade medarbejdere og reducerer udgifterne. Og hvis virksomheden optimerer sin vognpark og medarbejdernes kørselsvaner, kan der opnås store besparelser på brændstof og mindre udledning af CO2.

Øgede krav til CSR
Bygge- og anlægsvirksomhederne oplever desuden, at kravene til CSR-aktiviteter er øget i løbet af de seneste år.

”De øgede krav skyldes flere ting. Der bliver hele tiden stillet flere lovkrav til blandt andet arbejdsmiljø samt miljø- og energimæssige tiltag. Desuden har både offentlige og private bygherrer fået øget fokus på at stille krav til deres leverandører. Men der er også de mere ”bløde” områder som for eksempel øget integration, hjælp til udsatte grupper og støtte til lokale aktiviteter. Den slags initiativer bliver ofte initieret af virksomhederne selv – og på opfordring fra medarbejderne”, siger Henriette Thuen.

Dansk Byggeri har 6.000 medlemsvirksomheder, der dækker alle led i bygge- og anlægsprocessen. Foto: Dansk Byggeri/Ricky John Molloy. .

Analysen viser, at en tredjedel af virksomhederne oplever, at medarbejderne stiller krav om at have CSR på dagsordenen. 

Læs også: Minimale energibesparelser i statens egne bygninger

”Det må vi se som et udtryk for, at medarbejderne ønsker at have en arbejdsplads med et godt arbejdsklima, gode medarbejderforhold og som tager et socialt ansvar i lokalsamfundet, siger Henriette Thuen.

Bevæggrundene for CSR-initiativer
Ifølge Dansk Byggeris analyse oplever virksomhederne i stigende grad, at CSR-aktiviteter er en konkurrencefordel. Men årsagerne til at iværksætte samfundsansvarlige aktiviteter er dog stadig mestendels, at det plejer virksomhedens omdømme, og at det er med til at tiltrække og fastholde medarbejdere, fastslår undersøgelsen.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.05.2026CSR.dk

Alm. Brand Group vil nudge håndværkere til at vælge grønnere

01.05.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Pragmatic Innovation Management

CSR.dk

Alm. Brand Group vil nudge håndværkere til at vælge grønnere

CSR.dk

Ny møbelbørs reducerer unødvendige nyindkøb markant

CSR.dk

Ny møbelbørs reducerer unødvendige nyindkøb markant

CBS Executive Fonden

Sponseret

Coaching, Kierkegaard og Personligt Lederskab

CSR.dk

2025 var et vendepunkt i global energihistorie

CBS Executive Fonden

Sponseret

Det Relationelle Lederskab og Virksomhedens Organisering

CSR.dk

Partnerskab: Mere brugt elektronik skal tilbage i kredsløb

CSR.dk

Status på natur som væsentligt emne for virksomhederne

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
How to Tackle Forced Labour in the Nordics

What does forced labour look like in the Nordics? Why do we have forced labour? Which companies will be impacted by the EU Forced Labour Ban regulation? Join our webinar to learn more.

Dato

05.05.2026

Tid

08:30

Sted

Online via Zoom

Erhvervsakademi Aarhus
Konference
GRØN - risikostyring og partnerskaber i værdikæden

Kom til 7 timers konference og oplev 6 stærke oplægsholdere, der deler deres viden og erfaringer – og inspirerer dig til, hvordan partnerskaber og værdikædesamarbejder er den reelle gamechanger inden for ESG.

Dato

06.05.2026

Tid

08:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

06.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

06.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

PwC Danmark
Webinar
Voluntary Sustainability Reporting: How and Why

In this webinar you will gain an exploration of why companies choose voluntary sustainability reporting and how transparent, credible ESG disclosures can create business value while managing legal and greenwashing risks.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Cabi
Webinar
Bliv klar til kravene til S’et i ESG

Banker og kunder kræver dokumentation af jeres sociale ansvar. Tilmeld dig webinaret og få vejledning i, hvordan du styrker din virksomheds ESG-position og bliver mere konkurrencedygtig.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online