Landsdækkende verdensmålsturné med grøn transport i centrum

Hen over de næste måneder ruller turnéen ’Danmark for Målene’ ud i 48 kommuner for at øge kendskabet til FN’s Verdensmål blandt danskerne. Her er et af de helt store fokuspunkter bæredygtig transport. Finansministeren glæder sig over initiativet.

”Kampagnen er et virkelig godt initiativ, som jeg glæder mig til at følge", lyder det fra Finansminister, Kristian Jensen (V), der var med til lanceringen af kampagnen 'Danmark for Målene', der skal rejse rundt i landet og oplyse om bæredygtige muligheder. PR-foto..

01.05.2019

CSR.dk

Hvad betyder FN’s Verdensmål for den almindelige danskers hverdag, og hvordan kan ændringer i vores daglige vaner og rutiner bidrage til at indfri målene? Det sætter den landsdækkende turné ’Danmark for Målene’ fokus på de næste måneder med events over hele landet.

Læs også: 

”Kampagnen er et virkelig godt initiativ, som jeg glæder mig til at følge. Det er helt afgørende, at flere danskere lærer om verdensmålene og gerne med emner som cykling og sundhed, som gør de 17 mål konkrete i dagligdagen. For verdensmålene er en god vej til at koble mange danskeres handlinger i hverdagen til en international dagsorden for eksempel med mere fokus på madspild”, siger finansminister Kristian Jensen (V).

"Det er helt afgørende, at flere danskere lærer om verdensmålene og gerne med emner som cykling og sundhed, som gør de 17 mål konkrete i dagligdagen", sagde Finansminister, Kristian Jensen (V) til åbningen af 'Danmark For Målene'. PR-foto..

Fokus på bæredygtigt transport
Blandt de emner, der har berøring med flere af målene, er grøn transport. Derfor kan man til de forskellige events møde køretøjsproducenten Iveco, der også sponsorerer kampagnen, til en snak om, hvordan man med nutidens teknologi kan omstille transportsektoren til at reducere udledninger.

”I EU har man i forlængelse af verdensmålene fastsat reduktionsmål, der skal opfyldes senest i 2030, både når det gælder personbiler, varebiler og de tungere køretøjer. Men hvordan når vi i mål? Det gør vi blandt andet ved at omstille transportsektoren fra benzin og diesel til el og biogas”, siger Nordic Sustainability Manager, Morten Iversen, fra Iveco.

Virksomheden fremviser varebilen ’Iveco Daily Natural Power’, som blev kåret til Årets Varebil i 2018 og International Van of the Year i Europa samme år. Den er udstyret med 8-trins Hi-Matic-automatgearkasse og er markedets første varebil, der køre på biogas.

Biogas er bedst til tunge køretøjer
El er det mest fornuftige alternativ til benzin og diesel for personbilernes vedkommende, men det ser anderledes ud i de højere vægtklasser, forklarer Morten Iversen. Biogas som drivmiddel er den billigste og mest effektive måde at indfri CO2-reduktionsmålene på, når det gælder den tunge transport, viser flere ekspertanalyser gennem de senere år.

”Biogas fremstillet af husdyrgødning gavner både natur og landbrug, samtidig med at biogassen fortrænger de fossile brændsler. Det betyder, at vi i det samlede regnskab kan fjerne næsten to dieselkøretøjer for hvert eneste biogaskøretøj, der sendes ud på vejene”, siger han.

De seneste tal fra EU-direktivet fra december 2018, at kulstofudledningen i det grønne regnskab kan reduceres med 179 procent ved at skifte fra diesel til biogas.

Halvering af støjgener fra transport
Det er imidlertid ikke kun CO2-regnskabet, naturen og den grønne omstilling, der vil have gavn af, at der i langt højere grad bliver kørt på el og biogas frem for benzin og diesel. Også lydmiljøet i byerne bliver forbedret med de alternative drivmidler, hvilket er til gavn for sundheden, der er endnu et af fokuspunkterne fra FN’s Verdensmål.

”Motorstøjen fra biogas opleves som halveret i forhold til diesel, når vi konkret kigger på Iveco Daily Natural Power. Dermed vil en omstilling af transporten bidrage til flere af de opsatte mål, og vi håber derfor, at ”Danmark for Målene” får succes med at skubbe til udviklingen”, forklarer Morten Iversen.

Læs også: 

Kampagnen ’Danmark for Målene’ løber fra starten af maj til slutningen af september 2019.

- SDN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

09.06.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Middelfart Erhverv inviterede til digital Klimakamp

06.06.2025Brdr. Dahl A/S

Sponseret

Brødrene Dahl sætter CO2-tal på 70.000 varer

05.06.2025CSR.dk

Regningen stiger: Klimaskader har allerede kostet samfundet milliarder

04.06.2025CSR.dk

Klimarådet i nyt notat om klimafremskrivningen: Regeringen skal følge implementeringen tæt

03.06.2025CSR.dk

Nyt partnerskab vil bygge grønne mikronet og øge elektrificeringen

03.06.2025NRGreen ApS

Sponseret

NRGreen bygger 11 MW solcellepark med 5 MW batteri i Sorø

02.06.2025CSR.dk

Frode Laursen skruer op for den grønne omstillingsfart

01.06.2025Vestforbrænding

Sponseret

Vi går i dybden med CO2

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
SustainImpact ApS
Kursus
Business Cases 2.0 - Aarhus

SustainImpact tilbyder Business Case 2.0 kursus gennem vores langvarige samarbejdspartner Faarup & Partners. Traditionelt har man besluttet om projekter ud fra et snævert fokus på økonomi og tid. Fremadrettet er der brug for i langt højere grad at indtænke værdi i et bredere perspektiv, så man sikrer, at de bedste løsninger bliver valgt. Vi kalder denne tilgang for Business Cases 2.0.

Dato

03.06.2025

Tid

09:00

Sted

Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Alt du skal vide om ISO 27001

Lær om krav og fordele ved en ISO 27001 certificering. Er der krav til, at din virksomhed skal have en ISO 27001 certificering, eller er du blot nysgerrig på at vide mere om standarden? Deltag i vores webinar den 4. juni og få indsigt i, hvordan certificeringen kan hjælpe din virksomhed med informationssikkerhed og compliance. Falk Lange, som er Head of Information Security Management System hos TDC Erhverv, er med på webinaret og vil fortælle om deres erfaringer med ISO 27001 og NIS2.

Dato

04.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

11.06.2025

Sted

Odense

DTU
Event
Executive MBA Breakfast Club

Discover how you can elevate your leadership career and bring significant value to your company with an Executive MBA from DTU.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

DTU bygning 421 Kollegiebakken 2800 Kgs. Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Aros Business Academy
Kursus
Fra CSRD til VSME – Skab overblik og struktur i din rapportering

Tag på kursus i EU’s nye rapporteringsdirektiv om bæredygtighed! Og kom godt i gang med CSRD-arbejdet allerede nu.

Dato

11.06.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København