L'Oréal investerer i bioteknologi venture for at opskalere udvikling af plantebaserede ingredienser for bæredygtig skønhed

Ny investering fremmer ‘Green Sciences’ for udvikling af nye, yderst innovative ingredienser

21.03.2023

CSR.dk

Clichy, marts 2023 - L'Oréal meddeler, at firmaet har investeret i et ventureselskab ledet af Geno, et biotech firma, for at skabe bæredygtige alternativer til nøgleingredienser i skønhedsprodukter. L’Oréal er stiftende medlem af venture selskabet sammen med Unilever og Kao.

Investeringen, der er foretaget gennem L'Oréals corporate venture-fond, BOLD, vil støtte skabelsen af nye, bæredygtige ingredienser afledt af levende organismer. Gennem Genos bioteknologiske ekspertise vil L'Oréal erstatte traditionelle ingredienser med biobaserede alternativer, såsom dem, der er lavet af plantebaseret sukker. Disse nye ingredienser vil blive brugt på tværs af forskellige L'Oréal-produkter, og det er et betydeligt skridt mod virksomhedens mål om 100 % øko-designede formler og ingredienser, der er 95 % afledt af vedvarende eller rigelige kilder.

Bioteknologi er en af de fire L'Oréal Green Sciences-discipliner, der fokuserer på levende organismer til at levere råmaterialer, mens biodiversitet, naturressourcer og akvatiske økosystemer respekteres. Investeringen vil bidrage yderligere til at reducere skønhedsindustriens miljømæssige fodaftryk og er et væsentligt skridt i retning mod at nå vores L'Oréal for the Future 2030-forpligtelser.

"Hos L'Oréal tror vi på, at videnskaben har magten til at skabe en bedre verden, og vi er forpligtet til at bruge vores ekspertise til at drive positive forandringer i skønhedsindustrien. Det er derfor, vi har gjort Green Sciences til hjørnestenen i vores forskning," sagde Barbara Lavernos, viceadministrerende direktør med ansvar for forskning, innovation og teknologi, hos L'Oréal. "Vi er begejstrede for at samarbejde med Geno, hvis unikke tilgang til at udvikle alternative, bioteknologibaserede ingredienser passer perfekt til vores vision om en mere bæredygtig fremtid. Ved at arbejde sammen med andre skønhedsaktører kan vi udnytte vores kollektive ekspertise og ressourcer overalt, hvor vores kombinerede indsats kan have en meningsfuld effekt."

"Dette skridt er ikke kun i tråd med vores mål om at levere ansvarlige og innovative skønhedsløsninger til forbrugerne, det styrker også vores økosystem for innovation i Nordamerika," sagde Sanford Browne, præsident for forskning og innovation i Nordamerika hos L'Oréal. "Det er et klart signal om vores vilje til at samarbejde med partnere, der deler vores forpligtelse til bæredygtighed og reducere vores miljøpåvirkning for at skabe skønhed, der bevæger verden."

"At byde L'Oréal velkommen til dette utrolige hold af globale mærkesværvægtere viser, hvor vigtigt og presserende behovet er for sporbare, modstandsdygtige og bæredygtige materialer i stor skala. L'Oréals engagement accelererer Genos mål om at reducere de globale kulstofemissioner med over 100 mio. tons i de kommende år ved at henvende sig til stor-skala materialemarkeder. Vi er klar til at hjælpe L'Oréal med at nå sine ambitiøse 2030-mål om at inkorporere 95 % biobaserede ingredienser til formler og bruge emballagematerialer, der er sporbare og fra bæredygtige kilder," sagde Christophe Schilling, administrerende direktør, Geno. "Vi har bevist, at man kan gøre en forskel i stor skala. Genos teknologi blev fra starten udviklet for at accelerere brug af nye materialer ved at levere bæredygtige ingredienser i stor skala, og det er netop målet med dette initiativ for producenter af skønheds- og personlig plejeprodukter. Dette partnerskab vil yderligere bringe vores ventures mission til den globale skala, der kræves for at møde markedets skyhøje efterspørgsel efter bæredygtige produkter.”

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

23.02.2026CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

22.02.2026CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

20.02.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

20.02.2026KLS PurePrint A/S

Sponseret

Kom med til boglanceringen af Hvidbog om Cirkulær Emballage 2.0

19.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Offentlige indkøb svigter den grønne omstilling

18.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Udendørsdesign i fokus: Mere end blot en sæsontrend

18.02.2026CSR.dk

Nye beregninger: Hejre-felt kan føre til 10.700 dødsfald

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Klimamål for SMV’er

Hvordan kommer man godt i gang med at sætte klimamål som SMV? Og hvordan arbejder man med at nå dem?

Dato

26.02.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Wefood: Verdens første madspildssupermarked fylder 10 år!

Folkekirkens Nødhjælp fejrer 10 års kamp mod madspild, når der torsdag den 26. februar afholdes jubilæums-event i Wefood Amager.

Dato

26.02.2026

Tid

13:00

Sted

Wefood, Amagerbrogade 117, 2300 København S.

KLS PurePrint A/S
Event
Få adgang til den nyeste emballageviden

Vær blandt de første til at få den nye Hvidbog om cirkulær emballage, og få adgang den mest opdaterede viden om producentansvar, PPWR og emballagematerialer

Dato

26.02.2026

Tid

13:00

Sted

Industriens Hus, København

Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden, og hvad det vil sige at være certificeret efter standarden.

Dato

02.03.2026

Sted

Fredericia

Klimakampen ApS
Event
Klimakampen - Marts 2026

Klimakampen er en interaktiv kampagne, hvor kollegaer konkurrerer om at udføre klimavenlige handlinger. Kampagnen skaber engagement, styrker fællesskabet og gør det let for jeres organisation at handle på klimaforandringer.

Dato

02.03.2026

Tid

00:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til ISO 20121 - Bæredygtighed i møde-, event-, sport-, kultur- og oplevelsesbranchen.

På kurset Introduktion til bæredygtighed i møde-, event-, sport-, kultur- og oplevelsesbranchen får du en grundlæggende forståelse for ISO 20121. Vi gennemgår udvalgte kapitler i standarden og drøfter betydningen af de enkelte krav. For at øge forståelsen indeholder kurset eksempler på, hvordan du omsætter kravene til praksis.

Dato

02.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn