Mængden af plastik på kloden er dobbelt så stor som mængden af alle verdens dyr tilsammen

I de sidste 120 år er der sket en kollosal forandring i forholdet mellem biomasse og menneskeskabt masse såsom fx bygninger og veje.

14.12.2020

CSR.dk

En artikel i det videnskabelige tidsskrift Nature har et israelsk forskerhold netop kunnet afsløre foruroligende nyheder. 

Tilbage i starten af det 20. århundrede fyldte den menneskeskabe masse kun ca. tre procent sammenlignet med den biologiske masse. I dag, 120 år senere ligger de på ca. samme niveau.

Det skriver Politiken.

Det skyldes en enorm stigning i de menneskeskabe ting såsom bygninger, veje, lufthavne og generelt bare produkter. Fx er mængden af plastik på kloden dobbelt så stor som mængden af alle verdens dyr tilsammen.

Skovrydning er en af årsagerne til at den globale biomasse er langsomt, men støt, faldende. Den menneskeskabte masse vil allerede omkring år 2040 være tre gange så stor som den levende biomasse.

Læs også: Maersk kigger ind i alternative brændsler som måske kan findes i bioaffald fra risplanten

Carsten Rahbek, professor og leder af Center for Makroøkologi, Evolution og Klima ved Københavns Universitet mener, at vi har brug for bl.a. skovrejsning, skovbevarelse og flere vådområder for at løse klimakrisen.

”Vådområderne fylder kun 6-8 procent af landarealet, men de optager 25 procent af CO2’en. Skovene optager det. Mangroven optager helt vanvittig meget, så vi har brug for biomassen derude”.

Professor Henrik Wenzel fra SDU Life Cycle Engineering, som er ekspert i udnyttelse af biomasse, er enig med Carsten Rahbek i at det nuværende fald i biomasse skal vendes til vækst. Han understreger at ideen med at bruge biomasse som erstatning for fossile brændstoffer ikke er holdbar.

”Hvis vi blot erstatter alle de fossile brændstoffer med biomasse, kan forbruget komme op på det seksdobbelte. Det ville kræve seks planeter mage til Jorden. Så vi skal i høj grad styre uden om bioenergi, bioplastik og biokoks” siger han.

- MTN

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.09.2026Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

24.09.2026FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online (Microsoft Teams)