Mercedes-Benz tegner den elektriske fremtid op

I 2022 vil der være en fuldt elektrisk eller plug-in hybrid-version af alle biler fra Mercedes-Benz. Den samlede investering lyder på over 80 mia. kr.

Den første Mercedes-Benz EQ skal efter planen være klar i 2019. Foto: Daimler.

31.01.2018

CSR.dk

Endnu en af de helt tunge aktører i den internationale bilindustri melder nu ud med en større plan for fremtiden, når det gælder elektrificering af vognparken. Denne gang er det den tyske gigant Mercedes-Benz, der vil sætte strøm til hele sit udvalg af personbiler frem mod 2022.

Læs også: Daimler klar med ny elektrisk lastbil

samme måde som Volvo vil Daimler, der ejer Mercedes-Benz, sørge for at der om godt fire år vil være en enten fuldt elektrisk eller plug-in hybrid-version af samtlige biler med den velkendte tretakkede stjerne på køleren, herunder også de små bybiler Smart.

Produktionen af EQ-brandet og de tilhørende batterier vil blive samlet på fem fabrikker; tre i Tyskland, en i Kina og en i USA. Derudover fremstiller Mercedes-Benz/Daimler allerede elbiler i Frankrig. Illustration: Daimler.

Sammenlagt drejer det sig ifølge selskabet om over 50 elektrificerede biler, hvoraf mindst 10 bliver fuldt elektriske – ”i alle segmenter, lige fra Smart til store SUV’er”, lover man.

For at opnå den målsætning vil Daimler over de næste få år investere 10 mia. euro i udvidelsen af sin elektriske flåde og yderligere 1 mia. euro – i alt godt 82,5 mia. kr. – i et globalt batteriproduktionsnetværk i sammenhæng med sit eksisterende produktionsapparat, hvilket omfatter fem batterifabrikker på tre kontinenter.

Den nye produktlinje og teknologi bliver samlet under brandet EQ, og det første køretøj i serien skal efter planen forlade Mercedes-Benz’ fabrik i Bremen, hvor produktionen af den fuldt elektriske SUV EQC vil starte i 2019. Kort efter bliver den også sat i produktion i Kina, hos Beijing Benz Automotive Co (BBAC), og senere følger USA.

Læs også: Ford smider 67 mia. kr. i elbiler

”Vores elektriske biler skal bygges i seks forskellige fabrikker på tre kontinenter. Fordi batterier er hjertet i de eldrevne køretøjer, så gør vi meget ud af at fremstille dem selv, og med vores globale batterinetværk er vi i en fremragende position. Vores produktionsnetværk er klar til e-mobilitet. Vi elektrificerer fremtiden”, siger bestyrelsesmedlem for Production and Supply Chain i Mercedes-Benz Cars, Markus Schäfer.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.06.2026Miljømærkning Danmark

Sponseret

Ny EU-kurs for kemi kan gøre det sværere for forbrugerne

12.06.2026CSR.dk

Vi kan ikke løse klimakrisen som forbrugere

CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

CSR.dk

Nyt tilbud til danskere i overgangsalderen bliver revet ned fra hylderne

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT opnår sin første CO₂‑neutrale fabrik i Nordenham

Schneider Electric

Sponseret

Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

Dansk Retursystem

Sponseret

Flere dåser og flasker med pant bliver designet, så de kan genanvendes til nye igen

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Region Hovedstaden får cirkulært byggeri til at virke i praksis

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.

Cabi
Webinar
Kort og godt om de nye sygedagpengeregler 2026

Sidste år trådte de første ændringer af sygedagpengereglerne i kraft. Pr. 1. juli 2026 kommer der yderligere ændringer, hvor kommunerne kommer til at spille en endnu mindre rolle i opfølgningen på sygemeldte medarbejdere. På dette webinar får du en gennemgang af de nye regler, og hvad det betyder for dig som arbejdsgiver.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

17.06.2026

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

17.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Industri
Webinar
VSME: Lettere bæredygtighedsrapportering

Hvordan leverer man gode, relevante bæredygtighedsdata til kunder og samarbejdspartnere uden at drukne i bureaukrati?

Dato

17.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online