Millionbevilling fra Velux Fonden til ’Hvad gør vi nu’

DR og dagbladet Information har modtaget en donation på 2,7 million kroner fra Velux Fonden til et projekt, som skal involvere hele landet i at få bæredygtige initiativer frem i lyset.

Foto: Jesse Jacob og Sigrid Nygaard.

18.06.2013

CSR.dk

”Et forsøg er bedre end tusinde forskerantagelser”, siger direktør Ane Hendriksen, Velux Fonden..

På Folkemødet på Bornholm lancerede DR og dagbladet Information et stort initiativ ’Hvad gør vi nu’, som skal få danskernes egne omstillingsprojekter, der viser vejen til en grøn og bæredygtig økonomi, gjort tilgængelig for en bredere kreds.

’Hvad gør vi nu’ er blevet gjort mulig gennem en donation på 2,7 millioner fra Velux Fonden, som har sine midler blandt andet fra ovenlysvindues-virksomheden Velux.

Database over omstillingsprojekter
Projektet omfatter en konkurrence om de bedste omstillingsprojekter, en avis ’Omstilling’, som blev delt ud på Folkemødet og vil blive delt ud til skoleelever efter sommerferien samt en database voresomstilling.dk.

Læs også: CSR-fernis til debat på Folkemødet

DR og Information vil samle alle igangværende projekter på voresomstilling.dk. Målet er, at databasen skal blive Danmarks største over omstillingsprojekter inden for bæredygtighed. Her kan danskerne dele deres projekter med hinanden og hjælpe hinanden i gang med mere omstilling, så gode projekter i for eksempel Sønderborg kan føres videre af andre i for eksempel Aalborg.

Fakta om ’Hvad gør vi nu’

  • De bedste lokale omstillingsprojekter indsamles og udvælges i DRs P4.
  • Lydbog og udgivelse af kort version af bogen Den store omstilling af Jørgen Steen Nielsen
  • Website voresomstilling.dk lanceres i august.
  • Dommerkomité vurderer og udvælger en fortælling fra hvert af de 9 distrikter, slut september.
  • Finale-dækning på tv, samt på øvrige DR-platforme og i Information.

Bæredygtighed er et formål
Direktør i Velux Fonden Ane Hendriksen oplyser, at Velux Fonden har miljø- og bæredygtighed som et af sine formål.

”Vi uddeler til almennyttige projekter, som kan komme den almindelige borger til gavn. I dette tilfælde håber vi, at vi kan få nogle eksempler nede fra frem i lyset, og at de er så gode, at de kan blive kopieret af os andre”.

Læs også: CSR-profilen med Mikkel Skot Olsen, Velux Group

Velux Fonden har tidligere støttet et projekt i den grønne tænketank Concito, men at støtte en ansøgning fra to medier er nyt. Det er projektformålet, som DR og Information har beskrevet, der danner grundlag for Velux Fondens bevilling.

Nyt slags projekt for fonden
”Et forsøg er bedre end tusinde forskerantagelser”, siger direktør Ane Hendriksen. Hun citerer dermed stifteren af Velux, Villum Kann Rasmussen. ”Man må gøre sig nogle forsøg, ellers kommer vi aldrig i gang”, tilføjer direktøren.

Ifølge ansøgningen fra DR og Information er formålet ”at oplyse om vores fælles klima- og samfundsudfordring, der stiger i takt med, at vi tærer på Jordens ressourcer samt at formidle og forbinde de danskere, der allerede nu er i gang eller ønsker at gå i gang med omstillingen til en mere grøn og bæredygtig økonomi.”

Engagerer og mobiliserer naboer
Projektet vil sætte fokus på de fællesskaber og projekter, der engagerer og mobiliserer naboer, organisationer, virksomheder og/eller myndigheder til grøn omstilling. Dem, der har udviklet en lokal bytteøkonomi, et koncept for byhaver, virksomheder, der hjælper hinanden med at få mest ud af affaldet fra produktionen, og kommuner, der engagerer borgerne til en fælles indsats.

Fakta om Velux Fonden

  • Velux Fonden er en almennyttig fond stiftet af Villum Kann Rasmussen - grundlægger af Velux og andre firmaer i VKR Gruppen.
  • Fundatsen er det grundlæggende og langsigtede dokument for Fondens aktiviteter. Justering af fundatsen er sket løbende med Fondsmyndighedens godkendelse. Seneste justering giver Fonden mulighed for også at støtte miljømæssige formål.

Læs også: CSR åbner for dialog med politikere

Forfatter Jørgen Steen Nielsen
Projektet bliver kaldt 'Den store omstilling', og omstillingen er i hovedtræk beskrevet af biolog, forfatter og journalist på Information Jørgen Steen Nielsen i bogen af samme navn. Jørgen Steen Nielsen siger til Erhvervsmagasinet CSR:

”Mange virksomheder leverer flotte resultater i forhold til bæredygtighed. Vi håber, de også vil være med her, og vi er i sær opmærksomme på, om virksomhederne også retter deres aktivitet mod lokalsamfundet og kunderne. Der er interessant, om virksomhederne aftaler en bæredygtighedskontrakt med kunderne”.

Et dommerpanel bestående af EU's klimakommissær Connie Hedegaard, TV-vært Christine Feldthaus og Ph.d.-studerende Emil Urhammer kårer til september de ni bedste omstillingsprojekter, der senere udkommer i Danmarks omstillingsguide.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.10.2026Schneider Electric

Sponseret

Når overskudsvarme skal skabe reel værdi

05.10.2026CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

CSR.dk

Datacentre: Amazon lover over 1 mia. dollar til lokalsamfund

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer løsning, der moderniserer bygninger uden nye kabler

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 20001 lanceres på International Madspildsdag

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Tre ud af fire mærker klimaforandringer i deres lokalområde

Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

08.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Dansk Industri
Webinar
Sådan skaber SMV'er værdi med grøn omstilling

Invitation til nordjyske virksomheder. Hvordan kommer man i gang med klimaregnskab og grøn omstilling, når hverdagen er travl?

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online