Nestlé opruster med bæredygtig chokolade

Fremover kan forbrugerne sætte tænderne i Nestlés Smarties-chokolade med god samvittighed. Den multifarvede chokolade produceres nu på bæredygtig chokolade.

Foto: Nestlé.

17.09.2013

CSR.dk

Nestlés initiativ Cocoa Plan udanner landmænd i at dyrke bæredygtig kakao i blandt andet Elfenbenskysten, Ecuador, Ghana, Indonesien og Venezuela. Foto: Nestlé.

Nestlé tager et skridt på vejen mod en grønnere fødevareindustri. Fremover vil Smarties være produceret på bæredygtig chokolade.

Det er det andet mærke i rækken, som fødevareproducenten kategoriserer som bæredygtig chokolade, der indebærer, at det er produceret på kakao fra bæredygtig produktion.

Læs også: Nestlé hæver sine CSR-mål for 2020

Kasper Kunckel, der er Marketing Manager i Nestlé Norden, fortælller om det nye tiltag.

”Vi er glade for, at vi nu også med Smarties kan være en del af at hjælpe landmænd til at etablere bæredygtig kakaoproduktion ved, at dette mærke bliver en del af Nestlés verdensomspændende Cocoa Plan”.

Cocoa Plan er iværksat af Nestlé og har til formål at øge andelen af bæredygtig kakao i chokoladeproduktionen. Programmet uddanner landmænd i at dyrke bæredygtig kakao i lande som Elfenbenskysten, Ecuador, Ghana, Indonesien og Venezuela, der tilsammen står for den største del af kakaoproduktionen i verden.

Læs også: Færre køber Fairtrade-mærkede varer

Initiativet Cocoa Plan har eksisteret siden 2009 og er blot ét ud af flere tiltag, som skal skærpe fokus på en bæredygtig kakaoproduktion. Nestlé har siden 1995 investeret cirka en halv milliard kroner i udviklingen af en mere grøn kakaoproduktion. Over de næste 10 år investerer fødevaregiganten cirka 900 millioner kroner i programmer, der skal hjælpe kakaobønder til at opnå en mere profitabel produktion.

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.06.2026CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

11.06.2026NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT opnår sin første CO₂‑neutrale fabrik i Nordenham

CSR.dk

Dansk projekt vil redde printkort fra skrotning

CSR.dk

Stadig flere vælger hotel med bæredygtighedscertificering

Dansk Retursystem

Sponseret

Flere dåser og flasker med pant bliver designet, så de kan genanvendes til nye igen

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Region Hovedstaden får cirkulært byggeri til at virke i praksis

CSR.dk

Nu skal kapacitetsproblemerne løses

Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online