Nestlé opruster med bæredygtig chokolade

Fremover kan forbrugerne sætte tænderne i Nestlés Smarties-chokolade med god samvittighed. Den multifarvede chokolade produceres nu på bæredygtig chokolade.

Foto: Nestlé.

17.09.2013

CSR.dk

Nestlés initiativ Cocoa Plan udanner landmænd i at dyrke bæredygtig kakao i blandt andet Elfenbenskysten, Ecuador, Ghana, Indonesien og Venezuela. Foto: Nestlé.

Nestlé tager et skridt på vejen mod en grønnere fødevareindustri. Fremover vil Smarties være produceret på bæredygtig chokolade.

Det er det andet mærke i rækken, som fødevareproducenten kategoriserer som bæredygtig chokolade, der indebærer, at det er produceret på kakao fra bæredygtig produktion.

Læs også: Nestlé hæver sine CSR-mål for 2020

Kasper Kunckel, der er Marketing Manager i Nestlé Norden, fortælller om det nye tiltag.

”Vi er glade for, at vi nu også med Smarties kan være en del af at hjælpe landmænd til at etablere bæredygtig kakaoproduktion ved, at dette mærke bliver en del af Nestlés verdensomspændende Cocoa Plan”.

Cocoa Plan er iværksat af Nestlé og har til formål at øge andelen af bæredygtig kakao i chokoladeproduktionen. Programmet uddanner landmænd i at dyrke bæredygtig kakao i lande som Elfenbenskysten, Ecuador, Ghana, Indonesien og Venezuela, der tilsammen står for den største del af kakaoproduktionen i verden.

Læs også: Færre køber Fairtrade-mærkede varer

Initiativet Cocoa Plan har eksisteret siden 2009 og er blot ét ud af flere tiltag, som skal skærpe fokus på en bæredygtig kakaoproduktion. Nestlé har siden 1995 investeret cirka en halv milliard kroner i udviklingen af en mere grøn kakaoproduktion. Over de næste 10 år investerer fødevaregiganten cirka 900 millioner kroner i programmer, der skal hjælpe kakaobønder til at opnå en mere profitabel produktion.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.05.2026Elis Danmark A/S

Sponseret

Bæredygtighedsredegørelse 2025: Stabilt ressourceforbrug og positiv fremgang i cirkulære løsninger

12.05.2026CSR.dk

Halvdelen af danskerne kan mærke tabet af natur

CSR.dk

SMV’er får hjælp til at udnytte AI til bæredygtige løsninger

CSR.dk

Rema 1000 bliver første kæde i Danish Crowns nye klimaprogram

CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

CSR.dk

Trænørder har fundet på en giftfri løsning til bygge- og anlæg

BESTSELLER

Sponseret

BESTSELLER støtter naturfond med 19 millioner kroner

CSR.dk

Aalborg Portland vinder milliardkontrakt på CO₂-fangst

JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

13.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed.

Dato

18.05.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

18.05.2026

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Cabi
Webinar
Er arbejdspladsen gearet til hele mennesker – også når livet rammer?

Flere arbejdspladser oplever, at medarbejderes private udfordringer påvirker deres trivsel og arbejdsevne. Det kan være som pårørende til en syg, forælder til et barn i mistrivsel, en skilsmisse eller en sen diagnose med ADHD eller autisme. Men er arbejdspladsen bygget til at rumme det hele menneske – også når livet rammer? Det får du viden om og inspiration til på dette gratis webinar.

Dato

18.05.2026

Tid

10:15

Sted

Online