NKT: Global Compact-rapporten skal være kort

Hvis Global Compact-rapporten er kort og konkret, stiger chancen for, at nogen gider læse den, lyder det fra NKT. I sidste uge fik koncernen en pris for sin rapportering.

26.09.2012

Lasse Andersen, CSR.dk

NKT-koncernen fik i sidste uge prisen for bedste Global Compact-rapport, da FSR – brancheorganisation for danske revisorer – uddelte priser til de danske virksomheder, der er bedst til CSR-rapportering.

”NKT får prisen, fordi de på kun 33 sider formår at give indsigt i status og resultater i arbejdet med UN Global Compacts 10 principper. Det sker på en så klar og struktureret måde, at man som læser helt glemmer, at der er tale om en international koncern med fire meget forskellige forretningsenheder. Og så tør NKT også sætte ord på dilemmaerne i CSR-arbejdet,” lød juryens begrundelse.  

Hos NKT Holding har koncerndirektør Søren Isaksen klare holdninger til rapporteringsarbejdet.

Kort og konkret
Er det et bevidst valg, at rapporten ikke er længere end 33 sider?

Ja, det er det. Jeg ved godt, at der skrives mange og lange rapporter, men det er vigtigt at holde for øje, at formålet med en Global Compact-rapport er at fortælle om det CSR-arbejde, man udfører. Hvis man gør rapporten meget langt og litterær, så risikerer man, at den bliver meget ukonkret - og ikke gavner nogen. Vi har valgt at gøre rapporten relativt kort, og dermed tvinger vi os selv til at være meget konkrete. Det er en sund øvelse, for jo mere konkret man er, jo større er sandsynligheden for, at nogen læser rapporten og husker det, man har skrevet.

I skriver flere steder i rapporten, at I ikke har nået jeres C02-reduktionsmål. Hvordan har du det med at kommunikere det ud?

Vi nåede faktisk de mål, vi havde sat op. Men sådan så det ikke ud, da vi skrev rapporten. Derfor kommunikerede vi, at målene ikke var nået, men at vi gjorde, hvad vi kunne. For mig handler Global Compact ikke bare om at sætte mål, men også om at skabe transparens omkring det, man arbejder med. Det gør man blandt andet ved også at skrive om de ting, der ikke ser ud til at lykkedes.

Dilemmaer er vigtige
I får generel ros for at skrive om dilemmaer i rapporten – blandt andet antikorruption. Hvorfor er det vigtigt at skrive om dilemmaer i rapporten?

I min optik er transparens helt afgørende i CSR-arbejdet, hvis man vil gøre fremskridt. Der er ikke noget, der hedder, at man ser den anden vej og lader tingene ske alligevel, som man gjorde tidligere, når vi taler om korruption. Den eneste måde, man kan arbejde med det på, er at vide, hvad der foregår. Og medarbejderne skal vide, hvad politikken er, og hvad man gør på området.

Læs også: NKT har sat CSR-rapporteringen i system

Hvad skal I gøre for at lave en endnu bedre rapport næste år?

Vi vil forsøge at rapportere endnu mere specifikt for de tre virksomheder, vi har under NKT Holding (NKT Cables, Nilfisk-Advance og Photonics Group, red.) Det vil vi gøre, fordi der skal være sammenhæng mellem de mål, vi definerer og de handlinger, vi udfører. Det kan være svært at gøre på koncernniveau, fordi forretningerne er meget forskellige. Samtidig vil vi lave nogle overbliksdiagrammer for hele koncernen, som skal give en forståelse af, hvordan vi arbejder på CSR-området som helhed.

Globalt Compact-rapporter har fået ry for at ligge og samle støv. Bliver jeres læst?

Det er et godt spørgsmål! I hvert fald har vi arbejdet på at gøre den kort og konkret. Derudover har vi delt den op, så man kan lave nogle ret præcise opslag, hvis man ønsker. Men jeg vil sige, at jeg forventer, at de medarbejdere, som arbejder med CSR, læser rapporten, og jeg håber også, at alle ledere og aktionærer læser den. Derudover vil jeg gætte på, at der er en del konkurrenter, der kaster et blik på den.

Læs NKTs Global Compact-rapport her

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.08.2026ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

31.07.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Ny frivillig EU-standard skal gøre ESG-rapportering lettere for virksomheder

CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

CSR.dk

STARK: Nye EU-krav ændrer rollerne i byggebranchen

Lemvigh-Müller

Sponseret

CO2e-beregner styrker kundernes klimadata og -dokumentation

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT 1. kvartal 2026: Rekordhøj ordreindgang og EBITDA på EUR 97 mio.

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Taskforce sender udkast til rapportering om sociale forhold og ulighed i høring

Dansk Industri

Sponseret

Bæredygtighed er noget, vi gør sammen

Dansk Standard

Sponseret

Er din virksomhed klar til energiledelse inden 1. august 2026?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

07.09.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

07.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

07.09.2026

Sted

Nyborg