Nordea-ansatte dropper CSR-samarbejde med ledelsen

En spareplan i Nordea har fået de bankansattes fagforening til at indstille samarbejdet om udformningen af koncernens CSR-indsatser.

23.06.2014

CSR.dk

De bankansattes fagforening i Nordea er så utilfredse med ledelsens dispositioner, at de har opsagt samarbejdet om at udforme Nordeas CSR-politik, skriver Jyllands-Posten.

”Vi mener ikke, at der længere arbejdes for at have en kultur, hvor medarbejderne føler sig værdsatte, og hvor der tages hånd om medarbejdernes udvikling og employability”, siger Toni Madsen, der er formand for Kreds Nordea, til Finansforbundets nyhedsbrev Fagligt Nyt.

Kritikken fra fagforeningen går især på, at ledelsens CSR-initiativer er en spareøvelse.

”For det første er CSR ikke særlig højt på agendaen i Nordea. Banken udgiver en CSR-rapport hvert år, og vi er gode til at spare på papiret og slukke lyset, men ud over det er det begrænset, hvad der gøres i forhold til medarbejderne. Gennem de seneste år er det blevet klart for os, at den sociale dialog i Nordea bliver mere og mere udfordret”, siger Toni Madsen.

Nordeas HR-chef, Niels Gregers Hansen, siger til Jyllands-Posten, at samarbejdet med fagforeningen generelt er ”supergodt” og henviser til, at medarbejdertilfredsheden ligger på et ”stabilt, højt niveau”.

HR-chefen erkender dog, at spareplanen er gået ud over samarbejdet.    

”Det er da klart, at hvis alting peger med pilen opad, og bundlinjen og kundetilfredsheden stiger, som vi så for nogle år siden – så er dialogerne nemmere, fordi råderummet er større. Men på trods af alt det, vi er på vej igennem, vil jeg gerne gentage, at vi har et solidt samarbejde med fagforeningen”, siger Niels Gregers Hansen til morgenavisen.

Omkostningerne i Nordea skal i henhold til spareplanen barberes ned med 6,7 milliarder kroner, heraf anslået 1,8 milliarder kroner i Danmark.

- JKK 

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.09.2026CSR.dk

B Corp: Foodservicevirksomhed recertificeret efter skærpet standard

14.09.2026CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

CSR.dk

Storkøkken satser på ESG – fordi det giver forretningsfordele

DTU

Sponseret

Fra specialist til leder: Hvad kræver den nye rolle?

DTU

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

DTU

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

DTU

Sponseret

Fra strategi til handling: Styrk dine kompetencer i projektledelse

DTU

Sponseret

Stærk ledelse er afgørende for succesfulde forandringer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed.

Dato

22.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

22.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

23.09.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

23.09.2026

Sted

Online