Nordea sortlister Facebook

Nordea stopper med at købe aktier i Facebook, som en reaktion på det sociale netværks læk af personlige oplysninger på 50 millioner brugere. Banken frygter det kun er begyndelsen.

Facebook er kommet i uvejr i medierne. Og det sociale netværk betaler en høj pris. Dets samlede værdi er faldet med 60 billioner dollars og Nordea vil ikke længere investere. Arkivfoto. .

22.03.2018

CSR.dk

Facebook er kommet i endnu hårdere modvind, efter det blev afsløret, at det sociale netværk havde videregivet personlige oplysninger på 50 millioner brugere til et analysefirma, der hjalp Donald Trump under den amerikanske valgkamp. Flere af brugerne hævder, at de har lidt skade. Og derfor bliver Facebook nu sagsøgt.

I kølvandet på skandalen er Facebooks samlede værdi faldet med 60 milliarder dollars. Og det har fået nordens største bank, Nordea, til at stoppe alle investeringer i det sociale netværk på ubestemt tid.

Det sker ”på baggrund af afsløringernes seriøse karakter og den tumult der omgiver virksomheden, der er i stærk offentlig tilbagegang. Kombineret med overhængende trussel om øgede reguleringer på platformen og EU’s GDPR (General Data Protection Regulation) på trapperne har vi besluttet at give Facebook karantæne,” skriver Nordeas chef for bæredygtige investeringer, Sasja Beslik, på Twitter.

Læs også: Fremtidens forbrugere kræver bæredygtige varer

I Nordea frygter man, at det kun er begyndelsen på en række systematiske problemer for Facebook. Og EU’s nye datalovgivning, GDPR, er benzin på bålet.

Samtidig stiller Sasja Beslik sig skeptisk over for måden, Facebook håndterer databeskyttelse.  Han mener, at Facebook har meget at bevise, før Nordea igen er ombord.

”De bliver nødt til at overbevise markedet om, at de tager sig af de systematiske risici, der er relateret til beskyttelse af personlige data, fordi det her er nok ikke den eneste udfordring, ” forklarer Sasja Beslik til Bloomberg. 

Og tilføjer, ”Det er på tide, at de tager sig sammen."

Facebook skylder forklaring
Hos Nordea forstår man ikke, hvorfor afsløringerne først er kommet frem i lyset nu, når begivenhederne foregik tilbage i 2016.

”Hvordan kan det være, at vi ikke har hørt om det indtil nu? Er det kun relateret til USA? Har de brugt dataene til andre valg? Til andre formål? Der er så mange spørgsmål, der popper op og meget få svar, ” siger Sasja Beslik.

Og det er ikke kun hos Nordea, at alarmklokkerne ringer. Andre nordiske investorer revurderer nu også deres investeringer i Facebook.

Læs også: Mærsk, Norden og Nykredit i front på nyt internationalt skibsophugningsinitiativ 

Matthew Smith, leder af bæredygtige investeringer i Storebrand i Norge, siger til Bloomberg, at Storebrand tidligere har valgt at udelukke virksomheder på grund af lignende skandaler om misbrug af data. Men han vurderer, at det endnu er for tidligt at tage stilling til, hvordan Facebook håndterer situationen.
 

- EST

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.02.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

16.02.2026CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

Ny WMO-rapport: Jordens energibalance udgør massiv klimatrussel

CSR.dk

Globaliseringen er i højt gear - og Europa ligger forrest

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

3H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar March 27, 2026: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

27.03.2026

Tid

14:00

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S