Norge: oliejob forsvinder i tusindtal

Over 30.000 stillinger er forsvundet i den norske olieindustri på grund af de faldende priser på råolie. Og det bliver værre endnu, forudser Norges største bank. Statoil mister milliarder.

Over 30.000 arbejdspladser er forsvundet i den norske olieindustri, siden olieprisen begyndte at dale for alvor. Foto: Øyvind Hagen - Statoil ASA.

05.02.2016

CSR.dk

Den hastigt faldende oliepris på verdensmarkedet har kostet arbejdspladser i stor stil i den norske olieindustri. Siden oliekrisen satte ind er over 30.000 stillinger forsvundet – og eksperter forventer kun, at det bliver værre. Det skriver Dagens Næringsliv.

Læs også: Ikke flere norske oliepenge til fire asiatiske virksomheder

Det er den norske storbank DNB, der fører statistik over bl.a. antallet af ansatte i den enorme norske olieindustri, og mere når de frem til, at 31.287 ansatte i olieselskaber, leverandørvirksomheder og lignende har mistet deres job siden ’Oljesmellen’ satte ind. Et stort tal, som ser ud til at blive endnu større.

”Det er ikke så meget mere at sige end at tallene fortsætter med at stige, og det virker som at de nedskæringer, der sket fortsat ikke er store nok i forhold til det olieselskaberne har kommunikeret som følge af budgetnedskrivninger. Jeg antager, at tallene bliver ganske meget større. Alt peger på, at der skal ske yderligere nedskæringer”, siger børsmægler i DNB, Truls Oma Erichsrud.

Glem ikke de relaterede brancher
Han vil ikke spå om, hvor mange arbejdspladser, der vil forsvinde i alt, og tilføjer derudover, at det reelle tabstal allerede nu meget vel bør være langt højere. Hans statistik omfatter således kun arbejdsgivere, som er direkte relateret til olieindustrien.

”Man begynder nu at se, at det ikke kun er personer med direkte tilknytning til branchen, som mister deres job. Folk med indirekte tilknytning til sektoren begynder også at blive ramt nu, for eksempel hotelbranchen, restaurationsbranchen og den slags. Så jeg tror også, at vi kommer se flere konkurser, hvilket ikke i så høj grad har været tilfældet endnu. Det her er ikke noget, der løser sig over natten”, siger han.

Læs også: Billig olie truer ikke grøn omstilling

Det store statsejede norske olieselskab Statoil fremlagde i går, torsdag, sit regnskab for fjerde kvartal 2015, hvilket bød på nedskæringer på 9,2 mia. norske kroner (knap 7 mia. danske). Til Dagens Næringsliv siger koncernchef Eldar Sætre at ”Det er klart at det er en vanskelig situation. Men vi er nødt til at forholde os til oliemarkedet.”

Siden sommeren 2014 er prisen på en tønde råolie faldet over 70 procent.

-AK

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

09.01.2026CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

11.12.20253H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

10.12.2025CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

10.12.20253H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

05.12.2025CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

01.12.20253H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

28.11.2025CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

07.11.2025CSR.dk

Amerikanske delstater truer med retssager mod techgiganter der følger EU-regler

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 16. januar: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

16.01.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

19.01.2026

Sted

København

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

19.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

19.01.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Etisk Handel Danmark
Kursus
Briefing: Sustainability in turbulent times

Briefing: Navigating sustainability in turbulent times and unstable geopolitics

Dato

20.01.2026

Tid

10:00

Sted

Online