Norge: oliejob forsvinder i tusindtal

Over 30.000 stillinger er forsvundet i den norske olieindustri på grund af de faldende priser på råolie. Og det bliver værre endnu, forudser Norges største bank. Statoil mister milliarder.

Over 30.000 arbejdspladser er forsvundet i den norske olieindustri, siden olieprisen begyndte at dale for alvor. Foto: Øyvind Hagen - Statoil ASA.

05.02.2016

CSR.dk

Den hastigt faldende oliepris på verdensmarkedet har kostet arbejdspladser i stor stil i den norske olieindustri. Siden oliekrisen satte ind er over 30.000 stillinger forsvundet – og eksperter forventer kun, at det bliver værre. Det skriver Dagens Næringsliv.

Læs også: Ikke flere norske oliepenge til fire asiatiske virksomheder

Det er den norske storbank DNB, der fører statistik over bl.a. antallet af ansatte i den enorme norske olieindustri, og mere når de frem til, at 31.287 ansatte i olieselskaber, leverandørvirksomheder og lignende har mistet deres job siden ’Oljesmellen’ satte ind. Et stort tal, som ser ud til at blive endnu større.

”Det er ikke så meget mere at sige end at tallene fortsætter med at stige, og det virker som at de nedskæringer, der sket fortsat ikke er store nok i forhold til det olieselskaberne har kommunikeret som følge af budgetnedskrivninger. Jeg antager, at tallene bliver ganske meget større. Alt peger på, at der skal ske yderligere nedskæringer”, siger børsmægler i DNB, Truls Oma Erichsrud.

Glem ikke de relaterede brancher
Han vil ikke spå om, hvor mange arbejdspladser, der vil forsvinde i alt, og tilføjer derudover, at det reelle tabstal allerede nu meget vel bør være langt højere. Hans statistik omfatter således kun arbejdsgivere, som er direkte relateret til olieindustrien.

”Man begynder nu at se, at det ikke kun er personer med direkte tilknytning til branchen, som mister deres job. Folk med indirekte tilknytning til sektoren begynder også at blive ramt nu, for eksempel hotelbranchen, restaurationsbranchen og den slags. Så jeg tror også, at vi kommer se flere konkurser, hvilket ikke i så høj grad har været tilfældet endnu. Det her er ikke noget, der løser sig over natten”, siger han.

Læs også: Billig olie truer ikke grøn omstilling

Det store statsejede norske olieselskab Statoil fremlagde i går, torsdag, sit regnskab for fjerde kvartal 2015, hvilket bød på nedskæringer på 9,2 mia. norske kroner (knap 7 mia. danske). Til Dagens Næringsliv siger koncernchef Eldar Sætre at ”Det er klart at det er en vanskelig situation. Men vi er nødt til at forholde os til oliemarkedet.”

Siden sommeren 2014 er prisen på en tønde råolie faldet over 70 procent.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Mød den nye Privacy standard ISO 27701

Nu kommer ISO 27701 som en selvstændig standard en certificering I et ledelsessystem for privatlivsbeskyttelse, og dermed et certifikat der dokumenterer at I har styr på de processer der sikrer at bl.a. GDPR overholdes.

Dato

24.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

27.04.2026

Sted

København

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom