Novo Nordisk Fonden starter en kontroversiel debat om genteknologi

Over en en femårig periode vil Novo Nordisk Fonden donere op til ti milliarder kroner årligt til fremstilling af mad ved hjælp af en ny genteknologi. "En svær debat, men også en debat, som er helt nødvendig," lyder det fra Socialdemokratiet.

22.04.2022

CSR.dk

Novo Nordisk Fonden har for nylig offentliggjort en ny og kontroversiel strategi for de næste fem år. Formålet med strategien er at donere op til ti milliarder kroner årligt til fremstilling af mad ved hjælp af en ny genteknologi. 

Fonden vil arbejde med fremstilling af sund mad, som er ernæringsrigtig, klimavenlig og fremstillet med hjælp fra genforskere og biologer. Fonden er dog klar over, at der skal gøres op med den nuværende godkendelsesprocedure, for at det kan lade sig gøre.

Niels Peter Nørring, der er klima og EU-chef i organisationen Landbrug og Fødevarer fastslår, at med de kæmpestore udfordringer der er med klima og forsyning lige nu, så er der mere end nogensinde brug for teknologi.

Andre er også positive blandt andet har fødevaretænketanken Frej igennem de sidste år kæmpet for, at netop genteknologien fik en mere fremtrædende plads på fødevaredagsordenen.

Læs også: En ny plantefond på 675 millioner kroner skal fremme dansk produktion af plantebaserede fødevarer

Flere fremhæver CRISPR – en ny genteknologi, der omtales som et gen-redigeringsværktøj, hvor de enkelte gener i planten får ændret deres egenskab, som en af de teknologier, der vil vinde indpas i fremtidens madproduktion.

Politisk er der også øget interesse på området. Socialdemokratiet, Venstre og Det Radikale Venstre er alle mere eller mindre positive.

"Vi har taget en beslutning om i Radikale Venstre, at vi ikke længere ser GMO som en trussel. I særdeleshed er vi positive over for CRISPR-teknologi, hvor man anvender naturens egne mutationer til at producere mere modstandsdygtige planter," lyder det fra Kathrine Olldag, der er Radikale Venstres fødevareordfører.

Socialdemokratiers fødevareordfører Anders Kronborg mener, at det er en svær debat, men også en debat, som er helt nødvendig.

Politikerne og Novo Nordisk Fonden er dog underlagt beslutning fra EU på området, idet en afgørelse fra EU lige nu gør det umuligt at bruge CRISPR-teknologien. Fra Landbrug og Fødevarer organisationens side håber man, at de klima- og forsyningskriser, som tegner sig lige nu, kan være med til fremme processen.

- MTN

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

05.12.2025CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

01.12.20253H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

28.11.2025CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

07.11.2025CSR.dk

Amerikanske delstater truer med retssager mod techgiganter der følger EU-regler

24.10.20253H Law

Sponseret

Kan selv en grøn farve være vildledende?

10.10.20253H Law

Sponseret

Når mærker vildleder: EU strammer reglerne for grøn markedsføring

08.10.20253H Law

Sponseret

Nye regler om mærkningsordninger

29.09.20253H Law

Sponseret

Løsninger frem for begrænsninger – juridisk rådgivning

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

10.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til at arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

10.12.2025

Tid

08:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Special closing event for the Business & Human Rights Accelerator

Join us in Copenhagen on 10 December 2025-International Human Rights Day-for the special closing event of the Business & Human Rights Accelerator.

Dato

10.12.2025

Tid

13:00

Sted

København

UN Global Compact Network Denmark
Event
Business & Human Rights Accelerator Networking Reception

Join us in Copenhagen on 10 December 2025 - to a networking reception of Human Rights Day - and the continued efforts of companies advancing business respect for human rights.

Dato

10.12.2025

Tid

15:00

Sted

København

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

11.12.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn