Novo Nordisk Fonden starter en kontroversiel debat om genteknologi

Over en en femårig periode vil Novo Nordisk Fonden donere op til ti milliarder kroner årligt til fremstilling af mad ved hjælp af en ny genteknologi. "En svær debat, men også en debat, som er helt nødvendig," lyder det fra Socialdemokratiet.

22.04.2022

CSR.dk

Novo Nordisk Fonden har for nylig offentliggjort en ny og kontroversiel strategi for de næste fem år. Formålet med strategien er at donere op til ti milliarder kroner årligt til fremstilling af mad ved hjælp af en ny genteknologi. 

Fonden vil arbejde med fremstilling af sund mad, som er ernæringsrigtig, klimavenlig og fremstillet med hjælp fra genforskere og biologer. Fonden er dog klar over, at der skal gøres op med den nuværende godkendelsesprocedure, for at det kan lade sig gøre.

Niels Peter Nørring, der er klima og EU-chef i organisationen Landbrug og Fødevarer fastslår, at med de kæmpestore udfordringer der er med klima og forsyning lige nu, så er der mere end nogensinde brug for teknologi.

Andre er også positive blandt andet har fødevaretænketanken Frej igennem de sidste år kæmpet for, at netop genteknologien fik en mere fremtrædende plads på fødevaredagsordenen.

Læs også: En ny plantefond på 675 millioner kroner skal fremme dansk produktion af plantebaserede fødevarer

Flere fremhæver CRISPR – en ny genteknologi, der omtales som et gen-redigeringsværktøj, hvor de enkelte gener i planten får ændret deres egenskab, som en af de teknologier, der vil vinde indpas i fremtidens madproduktion.

Politisk er der også øget interesse på området. Socialdemokratiet, Venstre og Det Radikale Venstre er alle mere eller mindre positive.

"Vi har taget en beslutning om i Radikale Venstre, at vi ikke længere ser GMO som en trussel. I særdeleshed er vi positive over for CRISPR-teknologi, hvor man anvender naturens egne mutationer til at producere mere modstandsdygtige planter," lyder det fra Kathrine Olldag, der er Radikale Venstres fødevareordfører.

Socialdemokratiers fødevareordfører Anders Kronborg mener, at det er en svær debat, men også en debat, som er helt nødvendig.

Politikerne og Novo Nordisk Fonden er dog underlagt beslutning fra EU på området, idet en afgørelse fra EU lige nu gør det umuligt at bruge CRISPR-teknologien. Fra Landbrug og Fødevarer organisationens side håber man, at de klima- og forsyningskriser, som tegner sig lige nu, kan være med til fremme processen.

- MTN

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

29.10.2026CSR.dk

Opgøret med dansk dyreproduktion er nået til kyllingerne

05.10.2026CSR.dk

Datacentre: Amazon lover over 1 mia. dollar til lokalsamfund

CSR.dk

Dyrevelfærd til grænsen: Danish Crown-sag viser vigtigheden i at tænke hele værdikæden med

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

CSR.dk

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

Dansk Erhverv

Sponseret

Nye retningslinjer giver virksomheder klarere rammer for reglerne om forbud mod tvangsarbejde – her er 4 ting, du skal vide som virksomhed

CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

04.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

04.11.2026

Sted

Odense