Ny hjemmeside fra Elsparefonden: Min Bolig

Det er en rigtig god idé at lade vaskemaskine og tørretumbler køre om natten. Dette kræver imidlertid styring og...

21.11.2008

CSR.dk

Det er en rigtig god idé at lade vaskemaskine og tørretumbler køre om natten. Dette kræver imidlertid styring og automatik på det enkelte apparat. Når det er muligt, kan man også lave intelligent styring af hjemmets samlede energiforbrug, hvilket giver endnu større besparelser end bare at flytte energiforbruget. Ifølge Elsparefonden er en fælles platform for intelligent styring af elforbruget i hjemmene afgørende for de helt store energibesparelser. Med Elsparefondens nye internetportal – Min Bolig – får forbrugerne den samlede intelligente løsning.
Hos Elsparefonden er man positive over, at Christiansborgs politikere overvejer de teknologiske muligheder for at flytte dele af elforbruget til om natten, hvor der er rigeligt med vindmøllestrøm. Men selvom det er godt at flytte forbruget til om natten, kan det ikke stå alene. Intelligent styring af elforbruget, som man får med Elsparefondens internetplatform, Min Bolig, rummer et langt større potentiale for egentlige besparelser ved at udnytte energien effektivt. Derfor vil det gavne klimaet endnu mere, hvis politikerne sætter større fokus på intelligent styring af alle hjemmets elapparater og deres strømforbrug, påpeger Göran Wilke, der er sekretariatschef i Elsparefonden:
”Fælles og åbne systemer er afgørende for at kunne høste de store sparegevinster på el- og varmeforbruget i boligen. Det vil være at svigte forbrugerne, hvis vi ikke tænker intelligente løsninger ind fra start sådan at både forbrugere og miljø får den store gevinst,” siger Göran Wilke.
Min Bolig er et webbaseret værktøj, hvor alle danskere kan få hjælp til intelligent styring af husstandens elforbrug. For eksempel kan den måle elforbruget, når huset står tomt og sætte apparater til kun at tænde, når man er hjemme. Når forbrugeren går ind på Min Boligs hjemmeside og indtaster nogle enkelte oplysninger, kan værktøjet udregne og tilrettelægge forbruget. Derefter kan forbrugerne planlægge deres elforbrug, så det bliver så minimalt som muligt. Det vil i langt højere grad end tidsbestemt forbrug ses på det samlede elforbrug, påpeger Elsparefonden.
Göran Wilke håber, at ønsket om at flytte forbruget til om natten kan fører til egentlig intelligent elstyring i hjemmene, så de helt store besparelser kan opnås:
”Jeg håber, at politikerne også er opmærksomme på intelligent styring, som eksempelvis Min Bolig, som kan åbne op for, at vi i langt højere grad end nu kan gøre noget ved det samlede danske elforbrug og dermed CO2-udslippet,” siger han.

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

11.03.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny Toyota Traigo48-serie med uovertruffent design og banebrydende ydeevne

10.03.2025Vestforbrænding

Sponseret

Vestforbrænding og Copenhagen Infrastructure Partners indgår partnerskab om CO2-fangstprojekt

07.03.2025CSR.dk

Ny Alliance for produktlevetid for elektronik på vej

07.03.2025DEN DANSKE NATURFOND

Sponseret

Sådan sætter tøjbrand positive aftryk med Naturfonden

06.03.2025SustainBusiness

Sponseret

Omnibus – med Amanda Koefoed Simonsen

06.03.2025NRGreen ApS

Sponseret

Derfor er batterianlæg en gamechanger i den grønne omstilling

06.03.2025Bureau Veritas

Sponseret

ISO 14001 Intern Auditor

06.03.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electrics fabrik i Ringsted er nu CO2-neutral i driften

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Uddannelse
ESG-rapportering for praktikere

Erhvervsakademi Aarhus udbyder i samarbejde med rådgivnings- og revisionsvirksomheden BDO et kompetencegivende uddannelsesforløb, der hjælper dig med at forstå bæredygtighed og navigere i EU's nye lovkrav inden for ESG-rapportering.

Dato

10.03.2025

Tid

08:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

CEMAsys
Webinar
WEBINAR: How the EU Omnibus affects Corporate Sustainability Reporting

Join Konstantin, our CSRD expert and product specialist, as he unpacks the latest regulatory updates and explains why ESG reporting remains crucial despite the adjustments. Learn what’s changing, what stays the same, and how to stay ahead in the evolving compliance landscape. The session includes a Q&A, giving you the opportunity to ask your most pressing questions directly to Konstantin.

Dato

10.03.2025

Tid

14:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Få viden om ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Har du et krav om, er du interesseret i, eller ønsker du blot at undersøge muligheden for en certificering i en af de generiske standarder: ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001? Så gå ikke glip af vores webinar onsdag den 12. marts 2025, hvor du bliver introduceret til standarderne i korte træk samt får forståelse for kravene og virksomhedens forpligtelser i forbindelse med en certificering.

Dato

12.03.2025

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Nordic Nature Starter Pack: The business case for nature

Webinar 1: The business case for nature In this webinar we will dive into the scale of the nature crisis, international agreements and frameworks, and relevant EU legislation.

Dato

12.03.2025

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

PwC Danmark
Webinar
The Omnibus Proposal

What Does It Entail and What Are the Implications?

Dato

13.03.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Webinar
Webinar: Sådan arbejder du aktivt med din Code of Conduct

Fra papir til praksis. Vi lancerer vores nye Code of Conduct (CoC) og tilhørende vejledning, der hjælper virksomheder med at sikre, at CoC bliver et aktivt redskab til at fremme bæredygtighed og ansvarlig forretningspraksis i deres værdikæder.

Dato

13.03.2025

Tid

10:00

Sted

Online Zoom