Ny online platform gavner miljøet

En nyudviklet platform fra softwarevirksomheden Wuxus tilbyder vognmænd og transportkøbere at udnytte tomme kvadratmeter i lastbiler. Ud over de økonomiske gevinster, der er ved platformen og den tilhørende app, er løsningen også miljøvenlig.

Wuxus' online platform, som relanceres til september, giver vognmænd mulighed for at registrere ledig plads og rute..

25.08.2016

CSR.dk

Den danske iværksættervirksomhed Wuxus, som beskæftiger sig med deleøkonomi og transport, har udviklet en platform med en tilhørende app, som gavner både vognmænd, transportkøbere og miljøet.

App’en, som relanceres til september, gør det muligt for vognmænd at registrere ledig plads samt rute for deres lastbiler. Dernæst kan transportkøberen se, hvilke muligheder der er for at få fragtet en given vare til en kunde på den hurtigste og billigste måde.

Læs også: Fornuftige forventninger til fremtidens grønne biler

Således undgår vognmændene tomme kilometer, og tjener samtidig flere penge, mens transportkøberne kan få transporten billigere ved kun at betale for den plads, de optager. Det skriver netmediet Trends Online.

Skånsomt for miljøet
Endnu en gevinst – og en meget vigtig en af slagsen – er, at ordningen også gavner miljøet.

Transportfirmaerne kan nemlig nedsætte antallet af kilometer på vejene, hvilket nedbringer mængden af brændstof og den samlede CO2-udledning.

Læs også: Vognmænd om klimakrav: Det handler om kroner og øre

Den for mange parter gavnlige løsning har sat væksten i gang hos Wuxus. Således har virksomheden for nyligt ansat fem nye medarbejdere, mens Mark Gainsborough, executive vice president hos Shell, er tiltrådt bestyrelsen.

Det er planen, at den relancerede platform og app, som snart kommer på markedet, skal være mere funktionel og brugervenlig.

- KLZ

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

29.10.2026CSR.dk

Opgøret med dansk dyreproduktion er nået til kyllingerne

05.10.2026CSR.dk

Datacentre: Amazon lover over 1 mia. dollar til lokalsamfund

CSR.dk

Skandalesager kan hænge ved et brand i årevis

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

Dansk Erhverv

Sponseret

Nye retningslinjer giver virksomheder klarere rammer for reglerne om forbud mod tvangsarbejde – her er 4 ting, du skal vide som virksomhed

CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle