Ny vejledning gør energiplanlægningen nemmere

Energistyrelsen udsender en ny vejledning, som skal gøre den strategiske energiplanlægning i kommunerne nemmere.

02.05.2012

CSR.dk

Om vejledningen

Den nye vejledning består af en metodebeskrivelse og en ”kogebog”, som trin for trin viser, hvordan kommunen kan indhente data eller anvende nøgletal. Samlet giver vejledningen retningslinjer til opgørelse af:

· Det nuværende energiforbrug og den nuværende energiforsyning
· Fremskrivning af energibehov og energiforsyning
· Energibesparelsespotentiale
· Potentialer for udnyttelse af lokale energikilder

Ud over at give anvisninger på hvordan data konkret indhentes, er målet med vejledningen at sikre en ensartethed i de kommunale kortlægninger så sammenligneligheden og fremme af koordinering af energiplanlægning på tværs af kommunegrænser lettes.

Energistyrelsen har udarbejdet en vejledning, der skal gøre energiplanlægningen nemmere i kommunerne. Vejledningen indeholder blandt andet anvisninger på, hvordan import og eksport af el og fjervarme over kommunegrænsen kan håndteres i kommunens energi- og CO2-regnskaber.

Når en kommune eksempelvis ønsker at vurdere, hvilke konsekvenser kommunens energiforbrug vil have for brændselsforbruget og CO2-udledningen, er det vigtigt, at alle afledte konsekvenser bliver indregnet. Hvordan det kan gøres, bliver beskrevet nærmere i vejledningen.

I Energiaftalen fra 22. marts 2012 er der afsat en pulje på i alt 19 millioner kroner for perioden 2013 til 2015 til at fremme partnerskaber om strategisk energiplanlægning. Puljen vil blandt andet kunne give tilskud til at afprøve elementer af den nye vejledning, oplyser Energistyrelsen.

Det er frivilligt for kommunerne om de vil udarbejde strategiske energiplaner, ligesom det er frivilligt, om kommunerne vil følge de kortlægningsmetoder, der er anbefalet i vejledningen.

- OWG

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.05.2026Elis Danmark A/S

Sponseret

Bæredygtighedsredegørelse 2025: Stabilt ressourceforbrug og positiv fremgang i cirkulære løsninger

12.05.2026CSR.dk

Halvdelen af danskerne kan mærke tabet af natur

CSR.dk

SMV’er får hjælp til at udnytte AI til bæredygtige løsninger

CSR.dk

Rema 1000 bliver første kæde i Danish Crowns nye klimaprogram

CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

CSR.dk

Trænørder har fundet på en giftfri løsning til bygge- og anlæg

BESTSELLER

Sponseret

BESTSELLER støtter naturfond med 19 millioner kroner

CSR.dk

Aalborg Portland vinder milliardkontrakt på CO₂-fangst

JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

13.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed.

Dato

18.05.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

18.05.2026

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Cabi
Webinar
Er arbejdspladsen gearet til hele mennesker – også når livet rammer?

Flere arbejdspladser oplever, at medarbejderes private udfordringer påvirker deres trivsel og arbejdsevne. Det kan være som pårørende til en syg, forælder til et barn i mistrivsel, en skilsmisse eller en sen diagnose med ADHD eller autisme. Men er arbejdspladsen bygget til at rumme det hele menneske – også når livet rammer? Det får du viden om og inspiration til på dette gratis webinar.

Dato

18.05.2026

Tid

10:15

Sted

Online