Nye bæredygtighedspriser uddelt

Årets leder og Årets omstilling gik til partnere på CSR.dk

Ingrid Reumert, som har ansvar for kommunikation og bæredygtighed i Velux, modtog prisen på vegne af virksomehden.Foto: Mikkel Vigholt.

09.10.2020

CSR.dk

Vinderne af de tre nye bæredygtighedspriser, Sustain Awards 2020, blev offentliggjort ved en prisoverrækkelse på Langelinie Pavillonen i København d. 8. oktober 2020.

Ud af 17 virksomheder med en medarbejder eller virksomheden på listen over mulige vindere i tre kategorier, fik seks blomster og klapsalver med hjem. 

Prisvinderne er:

”Årets Sustainability Leder 2020” gik til Lars Sandahl for med sin rolle som adm. direktør i Dansk Industri at have en stor impact, som han bruger til at fremme den grønne omstilling i dansk erhvervsliv. Læs artikler fra DI på CSR.dk her.

”Årets Omstilling 2020” gik til VELUX Gruppen for initiativet Lifetime Carbon Neutral, som sætter en ny standard for virksomheders ansvar for deres historiske CO2-udledninger. Samtidig sætter VELUX Gruppen ambitiøse mål for at nedbringe egne og sin værdikædes fremtidige udledninger. Læs om den nye strategi her: Velux vil udligne sine historiske CO2-udledninger

”Årets Sustainability Håb 2020” gik til tre yngre sustainability-professionelle på højst 35 år:

  • Anna Pattis, Lead Product Sustainability Specialist, Grundfos for at have opnået et målbart og vigtigt resultat i form af en plan for fuld konvertering af alle firmabiler globalt til elbiler inden 2025 i Grundfos.
  • Gareth Scheerder, Environment & Climate Manager, Pandora for i en ung alder at have udarbejdet Pandoras globale dekarboniseringsmål. Han leder desuden arbejdet med at nå disse mål.
  • Martin Slipsager Frandsen, Senior Portfolio Manager & Co-lead på Global Sustainable Future, Danske Bank for at spille en fundamental rolle i udviklingen af Danske Banks første aktive bæredygtighedsaktiefond.

Sustain Awards uddeles af Sustain Report  

- EHS

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

19.10.2026CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

18.09.2026CSR.dk

Møde- og eventkunder stiller krav om bæredygtighed, men dokumentationen halter

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

CSR.dk

Realdania vil give danskerne nye boligdrømme

CSR.dk

”2027 Outlook” kortlægger, hvor bæredygtighed er på vej hen

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense