Nye virksomheder certificeret i CSR

Syv nye danske virksomheder har fået papir på deres arbejde med ansvarlig forretningsførelse gennem Green Network. For virksomhederne handler det om konkrete værktøjer til arbejdet.

Syv nye virksomheder modtog i starten af december deres beviser for gennemførelsen af Green Networks CSR-træningslejr. Her er det Provas, repræsenteret ved kvalitetschef Henrik Juhl Nielsen (nr. 2 fra venstre) og adm. direktør John Hartvig Mølgaard (i midten), der får overrakt sit diplom af Torben Vartenberg fra Green Network i selskab med Trine Mønsted, VIA University College Horsens og Louise Koch, CSR Chef i Dansk Erhverv. Foto: Green Network.

21.12.2015

Anders Kampmann, CSR.dk

Danmark har fået en række nye, CSR-certificerede virksomheder. Syv af erhvervsnetværket Green Networks medlemmer, Provas, Centrum Pæle, Mølholm Privathospital, Flonidan, EUC Syd, Middelfart Sparekasse og Nopa Nordic, fik den 9. december officielt papir på deres arbejde med ansvarlig forretningsførelse efter have gennemført et kursus i CSR-ledelsessystemet e4.

Siden september har 14 ledere og medarbejdere fra de syv virksomheder gennemført fem intensive træningsdage i forretningsdrevet samfundsansvar, og med eksamen vel overstået og certifikaterne i hånden har deltagerne nu et synligt bevis på, at de kan arbejde systematisk og strategisk med samfundsansvar på en måde, der gavner både forretningen og verden omkring dem.

”Forretningsdrevet samfundsansvar er for alvor ved at komme på danske virksomheders dagsorden, ikke mindst på grund af øget kundekrav både herhjemme og ikke mindst på det europæiske marked. De syv virksomheder har fremlagt overbevisende og gennemarbejdede CSR-programmer og strategier, der sikre dem et solidt arbejdsgrundlag i den videre proces med at sikre bæredygtig vækst på deres respektive markeder”, siger uddannelsesansvarlig hos Green Network, Torben Vartenberg.

Undervisningen på de fem kursusdage tog udgangspunkt i virksomhedernes egne situationer og virkeligheder, og med det udgangspunkt har de gennem de tre måneders forløb opbygget en CSR-strategi og -handlingsplan, der er klar til implementering i virksomheden.

Strategi og værktøjer
Undervejs i forløbet har deltagerne lært om konkrete strategier og tilgange i forhold til både økonomi, miljø, forretningsetik og arbejdsmiljø. Netop den brede, operationelle tilgang har været givtig, fortæller underdirektør i Middelfart Sparekasse, Rikke Dresing.

”Med e4 har vi fået nogle værktøjer, der i højere grad gør os i stand til at arbejde med samfundsansvar som en forretningsdisciplin i hele organisationen. Og det er vigtigt. Vi ønsker ikke, at samfundsansvar skal isoleres til en afdeling eller en ansvarlig. Vi ønsker, at hele vores organisation tager samfundsansvar og udnytter de forretningsmæssige muligheder, som e4 har været med til at afdække”, siger hun.

Hun bliver bakket op af adm. direktør i Centrum Pæle, Lars G. Christensen.

”Forløbet hos Green Network har hjulpet os til at blive mere bevidste om vores arbejde med CSR, og gøre vores strategi mere målrettet. Vi har altid gerne ville være en vigtig del af samfundet og være med til at få det til at fungere bedre, så det er ikke nye områder som sådan, men vi har fået skabt klarhed over vores indsats, så det ikke bare er spredt fægtning”, siger han og uddyber:

”Vi står stærkt med nogle konkrete værktøjer i baghånden, der gør os i stand til at tage vores arbejde med socialt ansvar i en mere strategisk retning, hvor vi også kan bruge det i brandingsammenhæng. En stor del af vores fremtidige CSR-indsats kommer til at handle om integration og uddannelse, og i den forbindelse er det godt at have noget ekstra for at kunne tiltrække ung og kvalificeret arbejdskraft”, siger Lars G. Christensen.

Bedre kommunikation
Også hos Provas, der er samlingen af forsyningsselskaber inden for vand, spildevand og affald i Haderslev, kan adm. direktør, John Hartvig Mølgaard, nikke genkendende til det brugbare udbytte af tiden hos Green Network.

”Vi har haft et meget positivt forløb, der har hjulpet os til at få stillet endnu mere skarpt på vores samfundsmæssige ansvarlighed. Som kommunalt ejet er vi essentielt non-profit og ’født’ ansvarlige, og med kurset har vi fået underbygget vores strategi, så vi kan blive bedre til at synliggøre vores arbejde og værdier. Vi beretter allerede om vores indsats i vores årsberetninger, og nu har vi så fået en række værktøjer, der kan gøre vores kommunikation endnu bedre”, siger han.

Næste hold virksomheder starter i CSR-træningslejr hos Green Network i foråret 2016.

Bureau Veritas

Sponseret

Webinar: Ny ISO-standard skal hjælpe fødevarevirksomheder med at reducere madspild

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

15.10.2025CSR.dk

Fødevarestyrelsen lader greenwashingsager samle støv

13.10.2025CSR.dk

God ledelse, medarbejdertrivsel og modet til at tænke nyt er oversete veje til vækst i dansk erhvervsliv

13.10.2025CSR.dk

Flere bruger apps til at styrke arbejdsmiljøet: Trods potentialer mangler der forskning

10.10.2025CSR.dk

ESG Barometer 2025: Det skal handle om forretningen

10.10.2025CSR.dk

Villum Fonden investerer 1 milliard kroner i forskning for grønnere byggeri

09.10.2025CSR.dk

I Jylland får SMV’er millioner til grønne ambitioner

09.10.2025Cabi

Sponseret

Nye veje til arbejdskraft styrker bæredygtighed og bundlinje

08.10.2025CSR.dk

AI-giganter satser på små atomreaktorer til datacentre

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
SBT Sector Exchanges: Buildings

In this sector-specific session participants will have the opportunity to go deeper into questions and opportunities regarding the building sector and the SBTi methodology and approach.

Dato

15.10.2025

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Scope 3 Strategy: Regulations, Reporting, and Target Setting

Join our upcoming 2025 Webinar Series: As the first webinar in the series, this session will help participants to understand what the latest regulations and requirements mean for their approach to Scope 3 over the short, medium, and long term. Insights from influential bodies, in addition to business case studies, will demonstrate how aligning with the needs of these key stakeholders can justify investment into more effective data collection, stronger collaboration within value chains, and greater transparency in reporting.

Dato

16.10.2025

Tid

15:00

Sted

Online

JUC SERVICE ApS
Kursus
Sorghåndtering på arbejdspladsen

Dette kursus giver dig konkrete værktøjer til at håndtere sorg i arbejdslivet – både som leder og kollega.

Dato

20.10.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

21.10.2025

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

21.10.2025

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtig virksomhedsudvikling

På dette kursus arbejder vi med integration af bæredygtighed i virksomheders strategi og målsætning, værdikæder og miljøledelsessystemer.

Dato

21.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup