Finanssektoren vil gøre sig selv mere bæredygtig

Finans Danmark opretter nu et rådgivende forum, som skal komme med anbefalinger til, hvordan finanssektoren og samfundsøkonomien kan blive mere bæredygtig.

Finans Danmark har netop lanceret deres ”Forum for bæredygtig Finans”, hvor blandt andre Anders Eldrup, Connie Hedegaard og Peter Birch Sørensen skal komme med forslag til, hvordan finanssektoren kan omstilles i en mere bæredygtig retning. Foto: Finans Danmark..

24.01.2019

CSR.dk

Finanssektoren og samfundsøkonomien skal med på vognen og omstilles i en mere bæredygtig retning.

Det mener lobbyforeningen for banker, realkreditinstitutter og investeringsforeninger Finans Danmark i hvert fald. Derfor lancerede de onsdag det nye tiltag ”Forum for bæredygtig Finans”.

Læs også: Bæredygtige investeringer hitter blandt millenial-generationen

Det skriver FinansWatch.

Konkret er der tale om et rådgivende forum, der skal komme med anbefalinger til, hvordan finanssektoren og samfundsøkonomien kan omstilles i en mere bæredygtig retning.

"Den finansielle sektor er en vital del af vores samfundsstruktur. Derfor er det helt afgørende, at den bliver en proaktiv medspiller i kampen for en bæredygtig og grøn omstilling. Min forventning til arbejdet er, at vi i fællesskab og på tværs af sektorerne kommer frem til en række anbefalinger, der kan hjælpe i transformationen til en bæredygtig omstilling af økonomien”, siger den kommende formand for forummet Anders Eldrup, der er tidligere topchef for Dong samt tidligere departementschef i Finansministeriet.

Skal arbejde med FN’s verdensmål og Paris-aftalen
Finans Danmarks målsætning er at bidrage til arbejdet med at realisere FN’s verdensmål og EU's plan for udmøntningen af Paris-aftalen om at reducere CO2-udslippet, lyder det i en pressemeddelelse fra lobbyforeningen, hvor adm. direktør i Finans Danmark, Ulrik Nødgaard, også sætter ord på planerne.

"Finanssektoren har som en vigtig del af samfundet et medansvar for, at vi i fællesskab sikrer et bedre klima og miljø. Den opgave tager vi seriøst. Derfor er jeg glad for, at vi har samlet en lang række stærke virksomheder og eksperter, som sammen med finanssektoren skal se på mulighederne”, udtaler han og fortsætter:

"Vi vil som finanssektor gerne bidrage til en grøn og bæredygtig fremtid. Vi spiller en vigtig rolle i omstillingen af samfundsøkonomien; fra kapitalforvalternes produktudvikling, investeringsproces og aktivt ejerskab over distribution og rådgivningsproces til kreditinstitutternes udlåns - og finansieringsvirksomhed”.

Læs også: Ikke så meget hokuspokus i TCFD

Udover formand Anders Eldrup får forummet også deltagelse af blandt andre Connie Hedegaard, der er tidligere klimakommissær i EU, og professor Peter Birch Sørensen, der indtil for nylig var formand for regeringens såkaldt Klimaråd.

- JMA

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

29.04.2025Nilfisk

Sponseret

Nilfisk forpligter sig til Net-Zero-mål inden 2040

28.04.2025BSR

Sponseret

Climate and Nature Integration 101: In Conversation with Helen Crowley

24.04.2025Mind Energy

Sponseret

Energi Danmark konsoliderer sig på tværs af Norden

23.04.2025CSR.dk

Fra mælkekarton til byggemateriale: Skånsk virksomheder fordobler kapaciteten

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Kan du samle det stærkeste hold klimakæmpere?

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Aktiv transport med 10 virksomheds initiativer

22.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electrics Go Green Competition vender tilbage i 2025 – danske grønne talenter skal i spil

10.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Dit transportvalg har betydning for dit helbred og vores planet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Sustainable Business Solutions ApS
Webinar
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - April

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

28.04.2025

Tid

09:00

Sted

Live online (Zoom)

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Bæredygtighedskommunikation uden greenwashing

Du får kommunikationsværktøjer, så du kan styrke din organisations bæredygtige profil. På den måde giver du din organisation en tydelig og troværdig stemme, der øger brandværdien og skaber en klar position over for kunder og samarbejdspartnere.

Dato

28.04.2025

Tid

10:00

Sted

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole, Amagerfælledvej 190, 2300 Kbh. S

Dansk Industri
Kursus
Kommunikér troværdigt om bæredygtighed

Er du klar til at styrke din kommunikation om bæredygtighed? Undgå både greenwashing og greenhushing, og bliv skarp på, hvordan du kan kommunikere om virksomhedens grønne indsatser på en troværdig, effektiv og lovlig måde.

Dato

30.04.2025

Sted

Aarhus & København

FSR - danske revisorer
Uddannelse
Nye roller og ESG kontroller for ledere og medarbejdere i finans og regnskab

Arbejder du med vurdering af risici og kontroller inden for bæredygtighed - eller skal du til at gøre det - kan du få værdifuld viden og indsigt i den måde I kan gribe arbejdet an på ved at uddanne dig inden for FSR – danske revisorers bæredygtighedskurser

Dato

30.04.2025

Sted

Onlineundervisning selvstudie

Bureau Veritas
Kursus
Intro til NIS2

- Hvad er det, hvad betyder det, og hvordan kommer vi i gang?

Dato

30.04.2025

Tid

08:00

Sted

Herning

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

30.04.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus