Nyt konkurrenceformat inspirerer til tværfagligt samarbejde

Resilience Business Cup skabte stor begejstring for fremtidige samarbejdsmuligheder på tværs af iværksættere, erhverv og kommuner.

Samarbejde på tværs af startups, det private erhverv og kommuner skal skabe nye løsninger på klimaudfordringerne..

30.10.2018

CSR.dk

Det nye konkurrenceformat, Resilience Business Cup, blev i sidste uge skudt i gang i Vejle. Her konkurrerede ti iværksætterfirmaer om priser i kategorierne vand, energi, social resiliens samt om en impact-pris på tværs af katagorierne. Det skriver techsavvy.media.

Deltagerne skulle finde på løsninger til Vejle kommunes udfordringer med ekstremt vejr og oversvømmelser i fremtiden, på grund af Vejles placering som kystby.

Læs også: Middelfart Kommune sparer millioner på energioptimering

“Byer spiller en vital rolle i at takle nogle af vores tids største udfordringer. Globalisering, urbanisering og klimaforandringer. Og når myndigheder, civilbefolkningen og den private sektor står sammen, kan vi opnå store ting”, fortæller Michael Berkowitz, president for bynetværket 100 Resilient Cities.

Grundfos, der var repræsenteret i juryen, var imponeret af de ti startups:

”Den måde de kaster sig ud i det og kommer med så vidt forskellige løsningsforslag er imponerende. Den alsidighed er jo det, der gør det interessant for Vejle, 100 Resilient Cities og os. De starter ikke med Adam og Eva, som vi andre gør, de kører bare derud af”, siger Ole Pjengaard, Director of Business Development i Grundfos og en del af juryen under Resilience Business Cup.

Samarbejdet på tværs af det offentlige og private er med til at udvikle nye løsninger på komplicerede klima problemstillinger, som samtidig kan testes på potentielle kunder med det samme.

Læs også: Kommuner skal omsætte verdensmål til handling

”Jeg kunne godt se os samarbejde med nogle af dem. Problemerne vi ser indenfor vand, er nogle store mastodonter, så det er med at få det brække ned, så det giver mening for alle parter at teste i virkeligheden”, forklarer Ole Pjengaard.

Vinderen i kategorien vand blev Aquebex fra Storbritannien, i energikategorien blev det Deedster fra Sverige og i social resiliens Ygdra fra Danmark.

- SN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.05.2026CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

08.05.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

CSR.dk

Cirkulært byggeri: Flere penge til at få flere byggematerialer tilbage i kredsløb

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

CSR.dk

Aalborg Portland vinder milliardkontrakt på CO₂-fangst

JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

Vi er et vindmølleland, som ikke længere opfører vindmøller på land

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DTU
Webinar
Executive Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with an Executive Master in Sustainable Leadership.

Dato

11.05.2026

Tid

16:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Ny og revideret ISO 22002-serie (online)

Bliv opdateret på de seneste ændringer i ISO 22002-serien og forstå de nye krav til Pre-Requisite Programs (PRP)

Dato

12.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart

PwC Danmark
Webinar
Green Taxes and Energy Tax Reimbursement

In this webinar you will get a concise update on the revised rules for reimbursement of energy and excise duties effective from 1 January 2026 and what they mean for companies in practice.

Dato

12.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online