Nyt konkurrenceformat inspirerer til tværfagligt samarbejde

Resilience Business Cup skabte stor begejstring for fremtidige samarbejdsmuligheder på tværs af iværksættere, erhverv og kommuner.

Samarbejde på tværs af startups, det private erhverv og kommuner skal skabe nye løsninger på klimaudfordringerne..

30.10.2018

CSR.dk

Det nye konkurrenceformat, Resilience Business Cup, blev i sidste uge skudt i gang i Vejle. Her konkurrerede ti iværksætterfirmaer om priser i kategorierne vand, energi, social resiliens samt om en impact-pris på tværs af katagorierne. Det skriver techsavvy.media.

Deltagerne skulle finde på løsninger til Vejle kommunes udfordringer med ekstremt vejr og oversvømmelser i fremtiden, på grund af Vejles placering som kystby.

Læs også: Middelfart Kommune sparer millioner på energioptimering

“Byer spiller en vital rolle i at takle nogle af vores tids største udfordringer. Globalisering, urbanisering og klimaforandringer. Og når myndigheder, civilbefolkningen og den private sektor står sammen, kan vi opnå store ting”, fortæller Michael Berkowitz, president for bynetværket 100 Resilient Cities.

Grundfos, der var repræsenteret i juryen, var imponeret af de ti startups:

”Den måde de kaster sig ud i det og kommer med så vidt forskellige løsningsforslag er imponerende. Den alsidighed er jo det, der gør det interessant for Vejle, 100 Resilient Cities og os. De starter ikke med Adam og Eva, som vi andre gør, de kører bare derud af”, siger Ole Pjengaard, Director of Business Development i Grundfos og en del af juryen under Resilience Business Cup.

Samarbejdet på tværs af det offentlige og private er med til at udvikle nye løsninger på komplicerede klima problemstillinger, som samtidig kan testes på potentielle kunder med det samme.

Læs også: Kommuner skal omsætte verdensmål til handling

”Jeg kunne godt se os samarbejde med nogle af dem. Problemerne vi ser indenfor vand, er nogle store mastodonter, så det er med at få det brække ned, så det giver mening for alle parter at teste i virkeligheden”, forklarer Ole Pjengaard.

Vinderen i kategorien vand blev Aquebex fra Storbritannien, i energikategorien blev det Deedster fra Sverige og i social resiliens Ygdra fra Danmark.

- SN

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.06.2026Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

01.06.2026CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

CSR.dk

Viegand Maagøes nye CEO involverer sig gerne aktivt

CSR.dk

Dyrevelfærdsmærke udfases efter 34 år

CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

MeetDenmark hjælper branchen med at navigere i de nye emballageregler

Dansk Retursystem

Sponseret

Antallet af pant- og retursystemer i EU mere end fordobles frem mod 2030

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Så tilmeld dig vores kommende webinar.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

08.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

08.06.2026

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark

PwC Danmark
Webinar
Sustainability Strategy in the Boardroom

Sign up and gain insights into how boards and executive leadership teams work with sustainability strategy and reporting, featuring perspectives from Professor Andreas Rasche (CBS) and board members Mads Nipper and Jeanette Løgstrup, alongside PwC experts.

Dato

08.06.2026

Tid

15:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
TNFD webinar: How TNFD can support ESRS reporting

This webinar will explore how companies can use TNFD as a practical tool to prepare for ESRS reporting.

Dato

09.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Teams