Nyt partnerskab skal give mennesker på flugt adgang til rent vand

Grundfos og Norsk Flygtningehjælp (Norwegian Refugee Council) har indgået et samarbejde for at give mennesker i udfordrede områder adgang til vand.

Samarbejdet gælder i to år. Foto: NRC..

03.05.2023

CSR.dk

Begge parter ønsker at bidrage til at løse udfordringerne i at skaffe adgang til vand for mennesker, der er tvunget til at flygte. Derfor vil de to organisationer samarbejde under Norsk Flygtningehjælps WASH-program (Water, Sanitation and Hygiene), der sigter mod at redde liv, forebygge sygdomme, fremme værdighed og støtte bedre levevilkår og erhvervsmuligheder.

Ifølge Ammar Fawzi, der er leder af Norsk Flygtningehjælps WASH-program, er det vigtigt at arbejde med en partner, der deler organisationens værdier og bidrager med innovative løsninger på de presserende udfordringer.

Læs også: Sluk for strømmen og doner: Initiativ sikrer Røde Kors tocifret millionbeløb

"I dag har millioner af mennesker, der er ramt af flygtningekrisen rundt om i verden, kun ringe eller ingen adgang til rent vand. Ud over de sundhedsmæssige udfordringer, betyder den manglende adgang til vandfaciliteter i shelters og flygtningelejre, at familier på flugt ikke har mulighed for at gøre deres shelters til hjem og lejerne til et samfund. Vi ønsker at samarbejde med Grundfos, da de er en værdibaseret virksomhed, der har gjort det til en del af deres kerneforretning at forsyne udfordrede samfund med rent vand. Gennem vores fælles formål, deres innovative tankegang, store erfaring og viden kan vi nå ud til endnu flere mennesker på flugt og give disse mennesker adgang til livgivende rent vand,” siger han.

Samarbejdet mellem Grundfos og Norsk Flygtningehjælp, der træder i kraft i april 2023 og gælder to år, fokuserer på fire samarbejdsområder: kompetenceudveksling, forskning og udvikling, levering af udstyr og teknisk støtte samt at fremme udviklingen af innovative og bæredygtige projekter.

Grundfos vil støtte NRC’s arbejde med teknisk rådgivning og træning af lokale partnere som regeringer, vandværker og andre vandoperatører i de lande, hvor de opererer. Begge partnere vil også søge muligheder, hvor Grundfos’ teknologi og løsninger kan testes og integreres i NRC-programmer.

"Vi er meget glade for at arbejde sammen med Norsk Flygtningehjælp som en strategisk og betroet partner og støtte deres WASH-program med løsninger, der kan give flere mennesker adgang til rent vand og skabe en varig effekt. Dette er i tråd med Grundfos' ambition om at give 300 millioner mennesker adgang til drikkevand i 2030,” siger Pia Yasuko Rask, Senior Director, Grundfos SafeWater.

Læs også: Nu kan danske virksomheder aktivt bekæmpe børneporno i deres it-miljøer

Grundfos og Norsk Flygtningehjælp vil desuden undersøge mulighederne for at fremskynde nye og innovative tilgange til at øge omfanget, rækkevidden og bæredygtigheden af adgangen til rent vand for de samfund, som Norsk Flygtningehjælp hjælper.

"Samarbejdet med Norsk Flygtningehjælp er en stor ære for os i Grundfos. Som virksomhed har vi allerede en lang historie med at arbejde med bæredygtighed og hjælpe mennesker i nød, men denne mission har aldrig været vigtigere. I Grundfos har vi store ambitioner inden for energi- og vandbesparelser, cirkulære forretningsprincipper og sikring af adgang til rent vand. Vi mener, at Norsk Flygtningehjælp vil spille en afgørende rolle i vores mål om at give flere hundrede millioner mennesker grundlæggende midler til en bedre fremtid,” siger Dag E. S. Gramstad, landedirektør for Grundfos Norge.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Fra tabu til global standard: Ny standard skal hjælpe arbejdspladser med menstruation og overgangsalder

23.09.2026CSR.dk

Novo Nordisk og UNICEF sammen om børns overvægt

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

Dagrofa aps

Sponseret

1,5 tons overskudsvarer fra inspirationsmesse hjælper mennesker i svære livssituationer

CSR.dk

Tunge erhvervsorganisationer går med i Barselsalliancen

Comwell Hotels

Sponseret

Elever styrker faglighed og netværk på fælles Comwell-tur

CSR.dk

Rapport: Verdensmålene halter fire år før deadline, men milliarder af mennesker har fået et bedre liv

CSR.dk

Ny evaluering: Cabi skaber samfundsværdi for millioner

CSR.dk

Deloitte betaler 21,5 mio. dollar for at afslutte DEI-sag med amerikanske myndigheder

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

05.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Miljømærkning Danmark
Konference
Klædt på til fremtiden med miljømærker

Kom til heldagskonference om bæredygtighed, miljømærker og grøn omstilling, og få nye perspektiver fra virksomheder, eksperter og beslutningstagere på tværs af brancher.

Dato

05.10.2026

Tid

09:30

Sted

Odense Mødecenter, Buchwaldsgade 48, 5000 Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Netværksarrangement for fødevaresektoren: Bæredygtighed som konkurrencekraft

Dette netværks arrangement er særligt relevant for dig, der arbejder med bæredygtighed, eksport, salg, marketing, kommunikation eller forretningsudvikling - og som ønsker konkrete perspektiver på, hvordan disse områder kan spille bedre sammen og styrke virksomhedens position på internationale markeder.

Dato

05.10.2026

Tid

10:00

Sted

Vesterbrogade 1L, 4th 1620 København Danmark