Nyt værktøj skal fremme ansvarligt indkøb

Miljøministeriet har udarbejdet nye værktøjer, der kan beregne et produkts samlede omkostninger over tid. Det kan være med til at fremme ansvarligt indkøb i den offentlige sektor, da eksempelvis lavt energiforbrug kan give store besparelser på sigt.

28.01.2015

CSR.dk

Miljøministeren vil have langt flere offentlige institutioner til at købe ind, så økonomi og miljø går hånd i hånd. .

Når offentlige institutioner køber ind, skal der ikke kun ses på, hvad et produkts omkostning er her og nu, men også på hvad der kan betale sig på længere sigt. Derfor har Miljøministeriet udviklet en række værktøjer, der gør det muligt at beregne et produkts samlede omkostninger over tid.

Dermed kan værktøjerne være med til at fremme de offentlige institutioners grønne indkøb, da det ofte viser sig, at produkter med lavt energiforbrug er billigere på sigt, selvom de har en dyrere startpris. Værktøjerne er målrettet offentlige indkøbere, men kan også benyttes af private virksomheder.

Læs også: Kommuner og regioner stiller grønne krav til storkøkkener og belysning

”Over tid betaler det sig ofte for både miljøet og økonomien at købe lidt dyrere computere, køleskabe eller kaffemaskiner, fordi de for eksempel bruger mindre strøm. Den gevinst skal vi have helt frem i lyset for de offentlige indkøbere. Den offentlige sektor køber ind for knap 300 mia. kroner om året, så det batter i den grad, hvis vi kan skubbe investeringerne i en grønnere retning”, siger miljøminister Kirsten Brosbøl, der opfordrer offentlige indkøbere til at bruge værktøjerne.

Ifølge Miljøministeriet kan offentlige institutioner spare mange millioner, hvis de går efter de grønne indkøb. Eksempelvis har Københavns Universitet sparet mellem 14 og 28 millioner kroner over fire år ved at købe nye frysere ind til deres laboratorier med de laveste samlede omkostninger. De indkøbte frysere bruger mindre strøm og sparer samtidig flere tusinde ton CO2. Og ifølge miljøministeren bør andre offentlige institutioner også købe ind, så miljø og økonomi går hånd i hånd.

Læs også: Endnu en kommune satser på grønne indkøb

I første omgang er der udviklet værktøjer til fem forskellige produktgrupper: Kontor-IT, belysning, skylletoiletter, selvbetjeningsmaskiner (eks. kaffemaskiner) og professionelle køle- og fryseskabe. Værktøjerne er udarbejdet i et samarbejde med bl.a. Finansministeriet, Klima- Energi og Bygningsministeriet, Erhvervs- og Vækstministeriet, og brancherne er taget med på råd under udviklingen.

Læs mere om værktøjerne, og hent dem her

-SSM

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

11.12.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Illusionen om net-zero

11.12.2025CSR.dk

Aalborg Portland bygger 40.000 kvm CO2-fangst-anlæg med start i 2027

11.12.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

Private virksomheder vælger miljømærket rengøringsservice

10.12.2025CSR.dk

Otte frontløbere skal bygge med biobaserede løsninger og inspirere byggebranchen

09.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

LIFA skaber grønne vaner med Klimakampen

09.12.2025CSR.dk

EU Ecolabel slår rekord

08.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

"Vi er klar til mere grøn handling": Klimakampen skaber motivation på tværs af virksomheder

03.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Firmajulegaven har betydning for klimaet - Sådan gør du dem mere bæredygtige

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

SustainImpact ApS
Webinar
Drop-in webinar om National ESG undersøgelse - få hjælp

Har du et spørgsmål du har brug for at få afklaret om privatlivspolitik eller hvordan dine data bliver brugt, eller hvilke typer af svar undersøgelsen kan give så dropper du bare ind i det åbne webinar på fredag.

Dato

12.12.2025

Tid

11:30

Sted

Virtuelt Teams Møde

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 12. december: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

12.12.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Fra strategi til handling - ESG Masterclass (2,5-dage) December 2025

Er din organisation klar til at tage de næste skridt mod større bæredygtighed? Med stigende krav fra kunder, medarbejdere og lovgivning bliver det stadig vigtigere at integrere bæredygtighed i hjertet af forretningen. På dette kursus lærer du, hvordan du kan skabe en konkret og målrettet bæredygtighedsstrategi, der omsætter ambitioner til handling.

Dato

15.12.2025

Tid

09:00

Sted

København

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Briefing on Regulatory Trends in the European Union and at the International Level

A joint initiative of the Global Compact Country Networks in Europe and the USA.

Dato

15.12.2025

Tid

14:00

Sted

Online via Zoom

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

17.12.2025

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense