28.01.2015 | Klima, miljø og energi
Nyt værktøj skal fremme ansvarligt indkøb
Miljøministeriet har udarbejdet nye værktøjer, der kan beregne et produkts samlede omkostninger over tid. Det kan være med til at fremme ansvarligt indkøb i den offentlige sektor, da eksempelvis lavt energiforbrug kan give store besparelser på sigt.
Miljøministeren vil have langt flere offentlige institutioner til at købe ind, så økonomi og miljø går hånd i hånd.
Når offentlige institutioner køber ind, skal der ikke kun ses på, hvad et produkts omkostning er her og nu, men også på hvad der kan betale sig på længere sigt. Derfor har Miljøministeriet udviklet en række værktøjer, der gør det muligt at beregne et produkts samlede omkostninger over tid.
Dermed kan værktøjerne være med til at fremme de offentlige institutioners grønne indkøb, da det ofte viser sig, at produkter med lavt energiforbrug er billigere på sigt, selvom de har en dyrere startpris. Værktøjerne er målrettet offentlige indkøbere, men kan også benyttes af private virksomheder.
Læs også: Kommuner og regioner stiller grønne krav til storkøkkener og belysning
Over tid betaler det sig ofte for både miljøet og økonomien at købe lidt dyrere computere, køleskabe eller kaffemaskiner, fordi de for eksempel bruger mindre strøm. Den gevinst skal vi have helt frem i lyset for de offentlige indkøbere. Den offentlige sektor køber ind for knap 300 mia. kroner om året, så det batter i den grad, hvis vi kan skubbe investeringerne i en grønnere retning, siger miljøminister Kirsten Brosbøl, der opfordrer offentlige indkøbere til at bruge værktøjerne.
Ifølge Miljøministeriet kan offentlige institutioner spare mange millioner, hvis de går efter de grønne indkøb. Eksempelvis har Københavns Universitet sparet mellem 14 og 28 millioner kroner over fire år ved at købe nye frysere ind til deres laboratorier med de laveste samlede omkostninger. De indkøbte frysere bruger mindre strøm og sparer samtidig flere tusinde ton CO2. Og ifølge miljøministeren bør andre offentlige institutioner også købe ind, så miljø og økonomi går hånd i hånd.
Læs også: Endnu en kommune satser på grønne indkøb
I første omgang er der udviklet værktøjer til fem forskellige produktgrupper: Kontor-IT, belysning, skylletoiletter, selvbetjeningsmaskiner (eks. kaffemaskiner) og professionelle køle- og fryseskabe. Værktøjerne er udarbejdet i et samarbejde med bl.a. Finansministeriet, Klima- Energi og Bygningsministeriet, Erhvervs- og Vækstministeriet, og brancherne er taget med på råd under udviklingen.
Læs mere om værktøjerne, og hent dem her
-SSM
Klima, miljø og energi

Gæster på Roskilde Festival tester ny pantstation
For at gøre det lettere for festivalgæsterne at komme af med deres tomme dåser og flasker har Dansk Retursystem opsat en pantstation på Roskilde Festival, hvor det tager under et minut at få pant for omtrent 90 dåser og flasker. Et lignende pilotprojekt testes lige nu i hele landet.
Samfund

Danske virksomheder sælger stort til FN-organisationer
Danske virksomheders salg til Unicef, FN's Flygtningehøjkommissariat og andre FN-organisationer, der arbejder med globale problemer som flygtninge, fattigdom og klima, steg med knap en milliard kroner sidste år.
Strategi & ledelse

Hummel: Vores karmaaktiviteter er god branding
Gennem blandt andet sportsaktiviteter på Roskilde Festival støtter Hummel udsatte i Libanon. De sociale initiativer styrker virksomhedens brand og er derfor en god forretning, lyder det fra sportsbrandet .
Klima, miljø og energi

Mursten af cigaretskod og bil-ædende busser
Busser, der kan køre hen over biler, næste generation af træ, glas og stål, mursten af cigaretskod samt dansende turbiner uden vinger. Fælles for de innovative projekter er, at de alle er kulstofs-fattige.
Klima, miljø og energi

3GF-erklæring skal fremme grøn omstilling
Ved sidste uges 3GF-topmøde blev der indgået en global erklæring om fremme den grønne omstilling. I erklæringen opfordrer 3GF blandt andet til et dybere samarbejde om bæredygtig anvendelse af vand i Afrika, Latinamerika og Asien.
Supply chain

Virksomheder deltager i projekt om kemiske fodspor
En lang række virksomheder har deltaget i en undersøgelse om kemiske fodspor i produkter og forsyningskæder. Projektet vil blandt andet hjælpe virksomheder med at mindske afhængigheden af farlige kemikalier.