OPP'er skal skabe udvikling og åbninger for danske virksomheder

Gennem et nyt program nytænker regeringen samarbejdet med dansk erhvervsliv i udviklingslandene. Det betyder, at bl.a. Vestas er blevet valgt til at skulle udvikle nye energiløsninger og hjælpe fattige kenyanere med billig strøm.

Vestas vil udvikle en ny vindmølle til Kenya, som er tilpasset micro-grid og lokale forhold. Foto: Flickr/ONE.org..

13.01.2017

CSR.dk

Med programmet ‘Danida Market Development Partnerships’ nytænker den danske regering sit samarbejde med dansk erhvervsliv i udviklingslandene.

Det betyder, at bl.a. vindmøllegiganten Vestas får tilsagn om støtte til udvikling af en ny vindmølle, som er tilpasset micro-grid og lokale forhold i Kenya, skriver Udenrigsministeriet på sin hjemmeside.

”Der blæser nye vinde i regeringens udviklingspolitiske engagement. Nøgleordet er partnerskaber med den private sektor, fonde, civilsamfund, internationale organisationer og regeringer. Det er helt nødvendigt, hvis vi skal leve op til de 17 nye ambitiøse verdensmål om at fjerne al fattigdom og skabe bæredygtig udvikling inden 2030”, siger Kristian Jensen (V), der som udenrigsminister stod bag programmet.

Læs også: Vestas får storordre i Afrika

Hos Vestas er det holdningen, at vind – med den rette teknologi – kan blive en central del af elforsyningen i bl.a. de afrikanske landdistrikter.

”Vestas har lang erfaring med at opbygge nye markeder, blandt andet på det afrikanske kontinent, og vi ser frem til, sammen med vores partnere i projektet, at undersøge markedsmulighederne i dette nye segment og samtidig understøtte en bæredygtig udvikling i landdistrikterne”, siger Executive Vice President for Business Unit Power Solutions i Vestas, Anders Vedel.

Innovative partnerskaber
Interessen om at få støtte fra det nye program har været stor, hvilket har gjort konkurrencen hård. Det viser ifølge Ulla Tørnæs, minister for udviklingssamarbejde og ansvarlig for programmet, at store dele af erhvervslivet er enige i, at der er en sammenhæng mellem deres langsigtede succes og indfrielsen af FN's 17 udviklingsmål.

Vestas' projekt i Kenya kalder Ulla Tørnæs for en 'win-win-win-situation':

”For det første får fattige kenyanere adgang til strøm, der kan puste gang i lokal produktion, skabe jobs og vækst. For det andet er strømmen grøn, så væksten er bæredygtig. Og for det tredje styrker Vestas sin position på det kenyanske marked, hvor der er et stort udækket behov for innovative energiløsninger”.

Læs også: Skal Myanmar køre på grøn energi?

Projektet i Kenya gennemføres i samarbejde med den danske organisation VedvarendeEnergi og DTU. De skal sammen med lokale virksomheder udvikle nye alternative energiløsninger, der kan hjælpe fattige kenyanere med billig strøm. Projektet går ud på at integrere mindre vindturbiner og solenergi i et samlet netværk.

Ud over projektet i Kenya har udenrigsministeriet givet tilsagn om støtte til fire andre partnerskaber:

  1. Ulandsorganisationen CARE Danmark og bioscience-virksomheden Christian Hansen A/S, der samarbejder om et projekt om biologisk plantebeskyttelse i Kenya.
  2. Interesseorganisationen Landbrug&Fødevarer og Arla, der er gået sammen om et projekt om bæredygtig vækst i mejerisektoren i Nigeria.
  3. Global Alliance for ImprovedNutrition og Arla om udvikling af mejerimarkedet i Etiopien.
  4. Bestseller, der planlægger et samarbejde med blandt andet Dansk Initiativ for Etisk Handel i Myanmar. Målet er at sætte en ny standard i Myanmar ved at forbedre arbejdsforholdene for ansatte på tekstilfabrikker.

- KLZ

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.01.2026CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

11.12.20253H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

10.12.2025CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

10.12.20253H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

05.12.2025CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

01.12.20253H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

28.11.2025CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

07.11.2025CSR.dk

Amerikanske delstater truer med retssager mod techgiganter der følger EU-regler

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Vinter 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Det betyder, at du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

27.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

28.01.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

28.01.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

28.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

28.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København