Oxfam IBIS vil have stoppet medicinalfirmaers brug af skattely efter afsløring

Rapport løfter sløret for multinationale medicinalfirmaers metoder til at undgå at betale skat. Ifølge Oxfam koster det syv lande i Latinamerika og Asien over 700 mio kroner om året i tabte skatteindtægter. Organisationen opfordrer til at styrke virksomhedernes såkaldte land-for-land rapportering.

Oxfam IBIS opfordrer nu på baggrund af en ny rapport om skattely, EU til vedtaget princippet om offentlig land-for-land rapportering. Arkivfoto..

21.09.2018

CSR.dk

Pfizer, Merck, Johnson & Johnson og Abbott er navnene på fire af verdens største medicinalvirksomheder. Det er dog ikke det eneste, som de har til fælles.

I en ny rapport fra Oxfam IBIS peges der således på, at de alle gemmer store dele af deres overskud i skattely og beholder på den måde op mod 25 milliarder kroner årligt, som ellers skulle have været betalt i skat. Den praksis betyder ifølge Oxfam Ibis, at de medvirker til at øge den globale ulighed. Det skriver Globalnyt.

Læs også: EU udpeger nye skattely på ny sortliste

”Det er enten et besynderligt tilfælde eller - mere sandsynligt - en øvelse for at minimere deres skatteregning", siger Oxfam IBIS’ skatteekspert, Christian Hallum, der på den baggrund ser et behov for at ændre lovgivning på området.

”Den finte, som beskrives i rapporten er kun mulig, fordi virksomheder i dag helt lovligt kan sløre, hvor de har deres aktiviteter, og hvor de betaler deres skat. Det skal vi lave om ved at kræve, at multinationale selskaber offentligt skal aflægge et regnskab for hvert land, de er til stede i", siger Christian Hallum til Globalnyt.

Princippet hedder offentlig land-for-land rapportering og er lige nu til forhandling i EU. Danmark har flere gange gået forrest i kampen mod skattely, og nu opfordrer Christian Hallum til, at man sætter alt ind for at få vedtaget de nye regler.

”Det vil være et stort og vigtigt skridt i kampen mod den kapitalflugt, der skønnes at koste verdens udviklingslande 1.000 milliarder hvert eneste år – penge som kunne redde menneskeliv og skabe vækst og velfærd".

Store overskud i lande kendt som skattely
Rapporten ”Ulighed på Recept”, som Oxfam IBIS netop har offentliggjort, og som altså afslører Pfizer, Merck, Johnson & Johnson og Abbotts skattepraksis, gennemgår virksomhedernes regnskaber i årene fra 2013 til 2015 og viser, at virksomhederne rapporterer påfaldende beskedne overskud (5-7 procent) i lande med almindelige skattesatser, men de har langt større overskud (31 procent) i lande, der er kendte skattely.

”Når multinationale virksomheder mindsker deres skat, øger de den globale ulighed, og det er de fattigste der lider mest. Det er tragisk, at der stadig er steder i verden, hvor forældre mangler basal lægehjælp til deres børn, eller hvor familier må vælge mellem mad eller livsvigtig medicin. Endnu værre er det, at medicinalvirksomheder selv bidrager til denne tragedie ved at drive virksomhed, som de gør", siger Christian Hallum til Globalnyt.

Læs også: OECD-lande går i kødet på skatteunddragelse

I rapporten går man ud fra, at der er tale om kreativ bogføring og ikke tilfældigheder. Det anslås, at Danmark alene ville have modtaget 138 millioner flere skattekroner fra de fire selskaber, hvis de havde betalt skat af det reelle overskud i Danmark, ligesom at de syv lande, der indgår i undersøgelsen - Chile, Colombia, Ecuador, Indien, Pakistan, Peru og Thailand - ville havde fået 722 millioner kroner mere ind i skat hvert eneste år.

 - JMA

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

07.11.2025CSR.dk

Amerikanske delstater truer med retssager mod techgiganter der følger EU-regler

24.10.20253H Law

Sponseret

Kan selv en grøn farve være vildledende?

10.10.20253H Law

Sponseret

Når mærker vildleder: EU strammer reglerne for grøn markedsføring

08.10.20253H Law

Sponseret

Nye regler om mærkningsordninger

29.09.20253H Law

Sponseret

Løsninger frem for begrænsninger – juridisk rådgivning

24.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Fire ud af fem forbrugere ser bæredygtighed som lige så vigtig som pris og bekvemmelighed

15.09.2025BSR

Sponseret

Partnering with Suppliers to Advance Human Rights Due Diligence

08.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

UNGA & Leaders Summit 2025

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenmøde for danske SMV'er

Deltag i vores online morgenmøde, hvis du vil vide mere om hvordan UN Global Compact Network Denmark kan støtte jer i arbejdet med bæredygtighed.

Dato

27.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online

JUC SERVICE ApS
Kursus
EU-taksonomien i praksis

Dette kursus har til formål at give dig den nødvendige viden og de praktiske værktøjer til at arbejde strategisk og operationelt med EU-taksonomien i virksomheder.

Dato

27.11.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

SUSTAINX ApS
Webinar
Sådan rapporterer du effektivt med VSME-standarden

I dette 45-minutters webinar kan du blive klogere på den frivillige standard målrettet til virksomheder, der ønsker at arbejde med bæredygtighedsrapportering.

Dato

27.11.2025

Tid

10:05

Sted

Teams

Dansk Standard
Event
DS Bæredygtighedsdag

Hvordan prioriterer man bæredygtighed i en brydningstid? Til DS Bæredygtighedsdag sætter vi fokus på, hvordan virksomheder kan stå fast på deres principper i en foranderlig verden – og hvorfor bæredygtighed stadig er en strategisk fordel.

Dato

27.11.2025

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard, Gôteborg Plads 1, 2150 Nordhavn og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Selvstændige Konsulenter I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på karrieremuligheder som rådgiver inden for ESG, CSR og bæredygtighed.

Dato

28.11.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom