Palsgaards danske produktion er nu CO2-neutral

Fokus på både forbrug og forsyning har ført til 100% CO2-neutral produktion på Palsgaard A/S’s fabrik i Danmark. Næste skridt er fabrikkerne i Holland og Malaysia, for det er ikke kun godt for klimaet, men også for forretningen.

Det endelig mål er at gøre hele Palsgaard-koncernen CO2-neutral i 2020..

07.04.2016

CSR.dk

Palsgaard, som er underleverandør til den globale fødevareindustri med kunder i over hundrede lande, fremhæver, at de er den første større danske produktionsvirksomhed, der er kommet i mål med CO2-neutralitet.

CO2-neutraliteten er opnået ved at energioptimere hele den danske fabrik, som er virksomhedens største, i form af varmegenanvendelse og isolering, konvertering til biogas, lysoptimering og køb af vindmøllestrøm. Palsgaard har også̊ etableret sit eget halmfyrede centralvarmeanlæg.

Læs også: Statoil smider 1,5 mia. efter ny energi

Det endelige mål er total CO2-neutralitet for hele koncernen, inklusive fabrikkerne i Holland og Malaysia, inden 2020. Birger Brix, der er koncerndirektør i Palsgaard forklarer, at det mål er der flere gode grunde til at gå efter:

”Jeg bliver ofte spurgt, om det nu virkelig kan betale sig at bruge så mange ressourcer og penge på at blive CO2-neutrale. Jeg vil sige: helt klart ja. Vi har aldrig lagt skjul på, at vores ressourcebevidsthed går glimrende hånd i hånd med god forretning. Faktisk er det sådan, at hvis vi lægger alle vores tiltag sammen med halmfyringsanlæg, solcelleanlæg, vindenergi og biobrændsel og ikke mindst besparelsesforanstaltninger og varmegenvinding i fabrikken, så̊ er der tale om en særdeles god forretning.”

-EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.05.2026CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

08.05.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

CSR.dk

Trænørder har fundet på en giftfri løsning til bygge- og anlæg

CSR.dk

Cirkulært byggeri: Flere penge til at få flere byggematerialer tilbage i kredsløb

CSR.dk

Aalborg Portland vinder milliardkontrakt på CO₂-fangst

JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

Vi er et vindmølleland, som ikke længere opfører vindmøller på land

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Ny og revideret ISO 22002-serie (online)

Bliv opdateret på de seneste ændringer i ISO 22002-serien og forstå de nye krav til Pre-Requisite Programs (PRP)

Dato

12.05.2026

Sted

Online

PwC Danmark
Webinar
Green Taxes and Energy Tax Reimbursement

In this webinar you will get a concise update on the revised rules for reimbursement of energy and excise duties effective from 1 January 2026 and what they mean for companies in practice.

Dato

12.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

JUC SERVICE ApS
Kursus
Bæredygtighedsrisici

Dette kursus giver dig en dybdegående forståelse af de regulatoriske krav og den praktiske håndtering af bæredygtighedsrisici i den finansielle sektor.

Dato

12.05.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

13.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Case webinar: LCA som konkurrencekraft

Flere virksomheder får i dag udarbejdet en Life Cycle Assessment (LCA), men langt fra alle får udnyttet det fulde forretningspotentiale. På dette webinar den 13. maj 2026 viser vi, hvordan du med LCA skaber troværdighed, styrker virksomhedens markedsposition og åbner nye forretningsmuligheder.

Dato

13.05.2026

Tid

10:00

Sted

Online