Palsgaards danske produktion er nu CO2-neutral

Fokus på både forbrug og forsyning har ført til 100% CO2-neutral produktion på Palsgaard A/S’s fabrik i Danmark. Næste skridt er fabrikkerne i Holland og Malaysia, for det er ikke kun godt for klimaet, men også for forretningen.

Det endelig mål er at gøre hele Palsgaard-koncernen CO2-neutral i 2020..

07.04.2016

CSR.dk

Palsgaard, som er underleverandør til den globale fødevareindustri med kunder i over hundrede lande, fremhæver, at de er den første større danske produktionsvirksomhed, der er kommet i mål med CO2-neutralitet.

CO2-neutraliteten er opnået ved at energioptimere hele den danske fabrik, som er virksomhedens største, i form af varmegenanvendelse og isolering, konvertering til biogas, lysoptimering og køb af vindmøllestrøm. Palsgaard har også̊ etableret sit eget halmfyrede centralvarmeanlæg.

Læs også: Statoil smider 1,5 mia. efter ny energi

Det endelige mål er total CO2-neutralitet for hele koncernen, inklusive fabrikkerne i Holland og Malaysia, inden 2020. Birger Brix, der er koncerndirektør i Palsgaard forklarer, at det mål er der flere gode grunde til at gå efter:

”Jeg bliver ofte spurgt, om det nu virkelig kan betale sig at bruge så mange ressourcer og penge på at blive CO2-neutrale. Jeg vil sige: helt klart ja. Vi har aldrig lagt skjul på, at vores ressourcebevidsthed går glimrende hånd i hånd med god forretning. Faktisk er det sådan, at hvis vi lægger alle vores tiltag sammen med halmfyringsanlæg, solcelleanlæg, vindenergi og biobrændsel og ikke mindst besparelsesforanstaltninger og varmegenvinding i fabrikken, så̊ er der tale om en særdeles god forretning.”

-EHS

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

20.10.2026CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

20.10.2026Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

CSR.dk

Første storby i verden: København er selvforsynende med lokal biogas fra toiletskyl og madaffald

Klimaskovfonden

Sponseret

Virksomheder kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 23. oktober: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

23.10.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J