Palsgaards danske produktion er nu CO2-neutral

Fokus på både forbrug og forsyning har ført til 100% CO2-neutral produktion på Palsgaard A/S’s fabrik i Danmark. Næste skridt er fabrikkerne i Holland og Malaysia, for det er ikke kun godt for klimaet, men også for forretningen.

Det endelig mål er at gøre hele Palsgaard-koncernen CO2-neutral i 2020..

07.04.2016

CSR.dk

Palsgaard, som er underleverandør til den globale fødevareindustri med kunder i over hundrede lande, fremhæver, at de er den første større danske produktionsvirksomhed, der er kommet i mål med CO2-neutralitet.

CO2-neutraliteten er opnået ved at energioptimere hele den danske fabrik, som er virksomhedens største, i form af varmegenanvendelse og isolering, konvertering til biogas, lysoptimering og køb af vindmøllestrøm. Palsgaard har også̊ etableret sit eget halmfyrede centralvarmeanlæg.

Læs også: Statoil smider 1,5 mia. efter ny energi

Det endelige mål er total CO2-neutralitet for hele koncernen, inklusive fabrikkerne i Holland og Malaysia, inden 2020. Birger Brix, der er koncerndirektør i Palsgaard forklarer, at det mål er der flere gode grunde til at gå efter:

”Jeg bliver ofte spurgt, om det nu virkelig kan betale sig at bruge så mange ressourcer og penge på at blive CO2-neutrale. Jeg vil sige: helt klart ja. Vi har aldrig lagt skjul på, at vores ressourcebevidsthed går glimrende hånd i hånd med god forretning. Faktisk er det sådan, at hvis vi lægger alle vores tiltag sammen med halmfyringsanlæg, solcelleanlæg, vindenergi og biobrændsel og ikke mindst besparelsesforanstaltninger og varmegenvinding i fabrikken, så̊ er der tale om en særdeles god forretning.”

-EHS

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

22.10.2026CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense