Pensionskasse ændrer klima-kurs

Pensionskassen MP Pensions bestyrelse vil indrette sin investeringspolitik efter klimaaftalen i Paris. En noget anden melding, end den daværende bestyrelse gav sidste år.

MP Pension vil indrette sin investeringspolitik efter klimaaftalen i Paris. Foto: Flickr/Aitor Aguirregabiria.

21.03.2016

CSR.dk

Bestyrelsen i pensionskassen MP Pension, der omfatter magistre og psykologer, har vedtaget en hensigtserklæring om at vægte klimaet tungt, når der investeres.

Erklæringen betyder, at pensionskassens investeringspolitik skal indrettes efter klimaaftalen i Paris, hvor målet er at begrænse den globale opvarmning til to procent. Det skriver politiken.dk.

Læs også: Aktionærer stiller samfundsansvarlige forslag til banker

Og det er en noget anden melding, end pensionskassens daværende bestyrelse gav sidste år. Her afviste bestyrelsen nemlig at skille sig af med investeringer i de 100 største kulselskaber, ligesom bestyrelsen heller ikke ønskede at se kritisk på bestemte investeringer i gas- og oliesektoren.

I erklæringen, der fremgår af pensionskassens dagsorden for generelforsamlingen i starten af april, står der blandt andet, at bestyrelsen vil udøve aktivt ejerskab over for selskaber, der har interesser i fossile brændsler. Formålet er at sikre, at selskabernes forretningsmodel bliver forenelig med klimaaftalen fra Paris inden udgangen af 2018.

”Allerede i dag har vi under halvt så mange fossile investeringer som den gennemsnitlige internationale investor. Til gengæld er vi overvægtede på grønne investeringer. Og den udvikling vil fortsætte på baggrund af den nye hensigtserklæring”, siger MP Pensions formand, Egon Kristensen, til politiken.dk.

Kæmpe fremskridt
Foreningen Ansvarlig Fremtid, der i flere år har prøvet på at overbevise pensionskasserne om at skille sig af med miljøskadelige investeringer, glæder sig over pensionskassens erklæring. Men det får ikke Ansvarlig Fremtids medlemmer til at droppe de forslag, som foreningen allerede har fået på generalforsamlingens dagsorden.

”Det er et kæmpe fremskridt i forhold til, hvordan bestyrelsen i MP Pension tidligere har stillet sig, og vi håber, at de kan inspirere andre pensionskasser. Men vi ville have foretrukket, at bestyrelsen havde gjort vores forslag til deres, fordi det er mere konkret. Men hvis de efterlever deres hensigtserklæring, er vi meget tæt på hinanden”, siger Thomas Meinert Larsen, taslmand for Ansvarlig Fremtid, til politiken.dk.

Selvom de to parter er tæt på hinanden, er der alligevel en væsentlig faktor, der adskiller dem.

”Det, hvor vores veje skilles, er i spørgsmålet om frasalg. Vi vil ikke uden videre sælge vores fossile aktier, dels af hensyn til medlemmernes opsparing, dels fordi vi ikke har set dokumentation for, at det gavner klimaet”, siger MP Pensions formand til politiken.dk og fortsætter:

”Vi vil hellere udøve et aktivt ejerskab. I dag stemmer vi på hundredevis af generalforsamlinger for at fremme ansvarlig adfærd hos virksomhederne. Det gør vi gennem et internationalt samarbejde med andre institutionelle investorer”.

Læs også: Pensionskasser presses ud af grønne investeringer

Med erklæringen bliver MP Pension, ifølge politiken.dk, det første danske selskab, der nævner klimaaftalen i sin investeringspolitik.

Du kan se MP Pensions dagsorden, bestyrelsens hensigtserklæring samt Ansvarlig Fremtids forslag her

-SSM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.04.2026Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

27.04.2026Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

CSR.dk

Verdens mest anvendte miljøstandard er blevet opdateret

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Moving Every Stone: How Lessebo Paper Aligns Craft, Chemistry and Continuous Improvement

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

11.11.2025

Sted

Kongens Lyngby

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom

Comm2ig
Event
Mange taler om Cirkulær It. Men hvem leverer det faktisk?

På LOOP Forum viser vi, hvordan visioner bliver omsat til konkrete, målbare resultater. Du møder tre aktører med hver deres perspektiv: It-forhandleren, serviceleverandøren og den store virksomhedskunde.

Dato

28.04.2026

Tid

11:00

Sted

Lokomotivværkstedet, Kbh

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

29.04.2026

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. april: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.04.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom